Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik elektromagnetyczny do pieca CO.

worobert 27 Lis 2007 18:32 5476 10
  • #1 27 Lis 2007 18:32
    worobert
    Poziom 11  

Tytułowy siłownik ma być zastosowany do sterowania przepływem powietrza w kotle co. Jeśli temperatura wody spadnie poniżej zadanej siłownik ma otworzyć klapkę zamykającą wlot powietrza. Klapka będzie otwarta na ustawiony czas. Jeśli po upływie ustawionego czasu temperatura wody nie wzrośnie włączy się dmuchawa, która będzie pracowała do chwili osiągnięcia zadanej temperatury.
    Z częścią elektroniczną projektu raczej sobie poradzę najgorzej będzie z budową siłownika. I tu właśnie jest prośba do Was o pomoc oraz wskazówki.
    Chciałbym by siłownik ten pracował przy napięciu 12V, skok w granicach 15-20mm, udźwig ok 100g na ramieniu długości 70mm.
    Siłownik chciałbym wykonać na plastikowej rurce Φ8 w środku wytoczony rdzeń ze stali, na rurce cewka uzwojenia.
    Jeśli taka konstrukcja miała by racę bytu to proszę Was o podpowiedź:
    1. jaką liczbę zwojów użyć by siłownik pracował przy 12V i miał odpowiedni uciąg?
    2. jakiej grubości powinny być uzwojenia?
    3. jaki materiał byłby najlepszy na rdzeń?
    Proszę o opinie oraz pomoc. W załączeniu rysunek obrazujący projekt.

0 10
  • #2 27 Lis 2007 18:55
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.A nie możesz użyć siłownika samochodowego od drzwi.

1
  • #3 27 Lis 2007 18:58
    WoŹnY
    Poziom 28  

Czy koniecznie musisz stosować ten siłownik? Nie wystarczy powiesić wahadłowej przegrody? Dmuchawa uruchamiając się po prostu by sobie ją uchylała. Napisz co jest powodem, że chcesz taki siłownik zastosować.

0
  • #4 27 Lis 2007 19:29
    worobert
    Poziom 11  

Podczas spalania miału siłownik jest zbędny.Paląc węglem dmuchawa wznieca duży płomień, który zabiera z sobą do komina sporo ciepła.Zauważyłem że gdy węgiel jest rozżarzony wystarczy na 3-5min otworzyć klapkę aby temperatura znów osiągnęła zadaną a płomienia wcale nie ma.
    Co do siłownika od centralnego zamka to się nie nada ponieważ w przypadku braku zasilania klapka musi się zamknąć sama pod własnym ciężarem żeby nie było bum w piecu.

0
  • #5 27 Lis 2007 20:52
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.To spróbuj przerobić stycznik.Masz gotową cewkę i rdzeń dołóż dźwignię i może będzie Ci pasowało.

0
  • #6 28 Lis 2007 15:33
    Zajc3w
    Poziom 14  

worobert napisał:
    Podczas spalania miału siłownik jest zbędny.Paląc węglem dmuchawa wznieca duży płomień, który zabiera z sobą do komina sporo ciepła.Zauważyłem że gdy węgiel jest rozżarzony wystarczy na 3-5min otworzyć klapkę aby temperatura znów osiągnęła zadaną a płomienia wcale nie ma.
    Co do siłownika od centralnego zamka to się nie nada ponieważ w przypadku braku zasilania klapka musi się zamknąć sama pod własnym ciężarem żeby nie było bum w piecu.

Siłownika nie policzę... niestety.

Zastanowiłbym się nad:
    1)
    silnikiem krokowym - sterowanie z mikrokontrolera banalnie proste - silnik za parę złoty kupisz na allegro lub nawet za free z serwisu drukarek dostaniesz.

Idea jest taka:
    Na osi silnika montujesz szpulkę na linkę/łańcuszek
    jak trzeba to zwijasz linkę/łańcuszek i na końcu hamujesz silnik
    Jak zabraknie prądu to silnik puszcza i zasłona sama opada.
    Trzeba tylko tak dobrać średnicę szpuli i ciężar przesłony żeby silnik nie zasilany jej nie utrzymał.

2)
    Silnik DC - zasada działania taka sama tylko sterowanie silnikiem trochę bardziej skomplikowane bo silniki DC nie lubią wstrzymywania przy pełnym napięciu zasilana. i na moment hamowania trzeba zastosować przełączanie napięcia zasilania na niższe(max 50% nominalnego)

Myślę że nawet pobór mocy byłby mniejszy niż dla siłownika elektromagnetycznego.

0
  • #7 28 Lis 2007 18:38
    worobert
    Poziom 11  

Analizując Wasze propozycje dokładniej przeanalizowałem pomysł daduszeryfa z zastosowaniem siłownika od centralnego zamka samochodu. W ostatnim poście napisałem że się nie nadaje do takiego zastosowania. Akurat miałem w domu dwa takie siłowniki i po przeanalizowaniu stwierdziłem że można go zastosować. Zalety takiego siłownika to dosyć duża siła uciągu, w miarę duży skok dźwigni, niezbyt duży apetyt na prąd. Wadą jest to, że po zaniku napięcia sam nie powraca do stanu początkowego. Mając to na uwadze pomyślałem o zastosowaniu akumulatora, który by go zamknął po zaniku napięcia. Po kilku próbach stwierdziłem że wystarczy energia zgromadzona w kondensatorze. Miałem pod ręką dwa elektrolity 1000u i 470u, połączyłem je razem, naładowałem i podłączyłem do siłownika- wysunął się bez problemu. Pomyślałem że można taki kondensator zastosować podłączając go na stałe do zasilania a z siłownikiem połączyć przez przekaźnik. Jeśli wystąpi zanik napięcia przekaźnik puści i połączy ładowany cały czas kondensator z siłownikiem powodując jego wysunięcie i zamknięcie klapki. Co o tym myślicie?

0
  • #8 28 Lis 2007 20:24
    WoŹnY
    Poziom 28  

Będę nadal upierał się przy grawitacji. Poniżej ilustruje pomysł. Do wykonania potrzebny jest arkusz blaszki, trochę kątownika i ośka np. ze szprychy. Wygląda to tak, że gdy wiatrak nie dmucha klapka zwisa, zasłaniając otwór, tym samym przepływ powietrza. Gdy uruchomisz wentylator zostaje uniesiona i wymuszony przepływ powietrza. W przypadku braku zasilania, kociołek wygasa. Proste i stosowane fabrycznie prawie w każdym spotykanym piecu.

Pozdrawiam

0
  • #9 28 Lis 2007 22:10
    Zajc3w
    Poziom 14  

WoŹnY napisał:
    Będę nadal upierał się przy grawitacji. Poniżej ilustruje pomysł. Do wykonania potrzebny jest arkusz blaszki, trochę kątownika i ośka np. ze szprychy. Wygląda to tak, że gdy wiatrak nie dmucha klapka zwisa, zasłaniając otwór, tym samym przepływ powietrza. Gdy uruchomisz wentylator zostaje uniesiona i wymuszony przepływ powietrza. W przypadku braku zasilania, kociołek wygasa. Proste i stosowane fabrycznie prawie w każdym spotykanym piecu.

Pozdrawiam

Zauważ że w założeniu wiatrak ma być włączany w ostateczności, a bo zwykle wystarcza otwarcie zasłony i samoczynne zasysanie powietrza przez piec.

Kolega worobert przeprowadził test, który chyba rozwiązuje problem: najlepiej użyc siłownik z centralnego i jego układ z kondesatorem.

0
  • #10 28 Lis 2007 22:42
    worobert
    Poziom 11  

WoŹnY to rozwiązanie, o którym piszesz wcześniej jest mi znane. Taką, jak narysowana przez ciebie, klapkę zamontowałem dwa lata temu wzorując się na rozwiązaniach zastosowanych fabrycznie. Stwierdziłem że takie rozwiązanie ma jedną wadę - dmuchawa otwiera ją do końca i czy opał jest dobrej jakości czy gorszej to dmucha ile wlezie. Przy słabym paliwie to nie przeszkadza, przy dobrym ogień dochodzi do połowy komina. W tym roku wykonałem pewną modyfikację. Oś obrotu umieściłem na dole (rysunek poniżej). Do osi przymocowałem na stałe klapkę, oraz wykonałem ramię. Na ramieniu założyłem ciężarek (kolor zielony), który można przesuwać na całej jego długości. Przy słabym paliwie ciężarek przesuwam bliżej osi obrotu, wtedy dmuchawa bardziej otwiera klapkę i wtłacza więcej powietrza. Stosując lepsze paliwo ciężarek wędruje na koniec ramienia a dmuchawa mniej uchyla klapkę. Teraz chciałbym wykonać sterowanie klapką, które polegało by na tym, że: jeśli temperatura wody spadnie poniżej zadanej ma się otworzyć klapka zamykającą wlot powietrza (dmuchawa w tym czasie nie pracuje) Klapka będzie otwarta na ustawiony (możliwość regulacji) czas. Jeśli po upływie tego czasu temperatura wody wzrośnie,klapka się zamknie, jeśli nie - włączy się dmuchawa, która będzie pracowała do chwili osiągnięcia zadanej temperatury. Może za dużo tych bajerów do zwykłego pieca ale zima jest długa i czymś zająć się trzeba.

Pozdrawiam

0
  • #11 29 Lis 2007 18:54
    WoŹnY
    Poziom 28  

Rozumiem zjawisko o którym piszesz. Nie wiem jaki sterownik do pieca stosujesz, ale właśnie to on w fabrycznych konstrukcjach zajmuje się tym problemem. Ustawiasz sobie moc dmuchawy oraz zakres pracy ciągłej. Moc reguluje pośrednio wydajnością nadmuchu, zakres pracy ciągłej natomiast spowalnia wiatrak w miarę zbliżania się do temp. zadanej. Ustawiając np. moc dmuchawy na 100% i temp zadana na poziomie 50stC oraz zakres pracy ciągłej na 5stC. To wówczas gdy temp pieca wynosi 45ztC dmuchawa daje 100% gdy tem podniesie sie do 46st Dmuchawa kręci już tylko 80%. Minimalizujesz w tym przypadku przeregulowanie. Równiez w tem sposób mógłbyś rozwiązać napotkany problem. Jednak Twój piec Twoja sprawa. pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów