Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z amplitunerem sony STR DB 840

27 Lis 2007 21:12 5412 11
  • Poziom 11  
    Witam . Nabyłem ostatno amplituner sony DB 840 , i od razu mam duży problem . A mianowicie optcznie wszystko działa o.K ( chodzi mi o funkcje ) , niestety dzwięku nie da się z niego wydobyc , ani przez wyjście słuchawkowe, ani przez żadne wyjście na kolumny - nawet nic nie buczy po prostu martwa cisza .Nie mam do niego instrukcji obsługi i może jest jakaś funkcja która może zablokowała wychodzący sygnał na kolumny . Najgorszy sceniariusz to że może by uszkodzony jakiś przekażnik . Oglądałem ten amplituner w środku ale ogólnie nigdzie nie znalazłem jakiegoś podejrzanie wygladającego elementu ( końcówki mocy wygladają o.K - nic nie jest okopcone , przytopione ). Czy który z forumowiczów zetknął się z podobną usterką ? Co ewentualnie może by przyczyną takiej usterki??? Z góry dziękuję szczególnie za sugestie osób które z tym sprzętem miały doczynienia . Pozdrawiam Wojtek .
  • Poziom 17  
    sprawdź napięcia zasilania i napięcia na wyjściu przekaźnik nie załączy sie jeżeli na wyjściu jest napięcie stałe (zabezpiecza przed uszkodzeniem głośnika) pozdrawiam Wojtek
  • Poziom 11  
    Nie mam schematu tego wzmacniacza, ale wydaje się mi, że końcówki mocy będą niestety do wymiany. Sprawdź czy z zasilacz jest OK. Czy wszystkie bezpieczniki są OK. Sprawdź końcówki mocy.
  • Spec od car audio
    Jeżeli nie wyświetla napisu PROTECTOR to raczej nie wina stałego na wyjściu. Amplitunery kina domowego Sony lubiły sobie mieszać dane w pamięci przez co nie dawały dźwięku. W większości przypadków wystarczyło zrobić reset (sposób opisany w instrukcji obsługi i instrukcji serwisowej - na 2 lub 3 klawisze).
  • Poziom 11  
    Witam .Dzięki za rady . Na razie jeszcze nie grzebałem w środku amplitunera . Djlj24 amplituner nie wyświetla PROTECTOR-a.Co dziwne wszystkie funkcje w nim działają ( czyli sterowanie pilotem , ustawianie parametrów głośników itp) . Podłaczałem Mini Disc przez wyjście optyczne i amplituner go widzi - zapala mi sie informacja OPTICAL czyli gniazda też są O.K. Co próbowałem - wcisnąłem przycisk POWER około 5 sekund , -pojawiła się informacja o funkcji demonstracyjnej , drugi raz wcisnąłem przyciski MEMORY i POWER - zaczął stroic się tuner . Więcej magicznych skrótów nie znam . Pozdrawiam Wojtek
  • Poziom 17  
    Mam dokładnie taki sam problem. Doszedłem do uszkodzonego układu. Jest to przełącznik sygnałow. Zasilany jest 2 napięciami +15 i -15. Po pomiarach sygnały dochodzą do układu lecz nie wychodzą. Zasilanie plusowe było na poziomie 13 v . Odlutowałem nóżkę zasilającą od układu i napięcie podskoczyło do 15v. Amplituner o dziwo zaczą działać lecz nie w 100%. Zmiany korekcji nie powoduja zmiany dźwięku w głośnikach.
    Jest to układ TC9273F-012. Nigdzie nie mogę go znaleść. Mój amplituner to 940 ale to jest prawie to samo.
  • Poziom 11  
    Witam . Serdeczne dzięki Trumnica za informację - , widzę ze to pięta achilesowa amplitunerów sony ( już spodkałem dwa tak uszkodzone egzemplarze -czyli że niby wszystko działa a brak jest dzwięku ) . Ja na razie swojego soniaka oddałem do znajomego elektronika - jeśli nie naprawi mam zamiar oddac do autoryzowanego serwisu sony . Próbowałeś pytac o ten układ u serwisantów sony ?Możesz mniej więcej nakreśli w którym miejscu na płycie jest ten przekażnik - byłbym bardzo wdzięczny . I jeszcze jedno pytanie - o jakich dokładnie zmianach korekcji mówisz - chodzi Ci o korektor ( barwy dzwięków ) , czy o mozliwośc korekcji kanałów kina domowego . Pozdrawiam Wojtek .

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Witam . Ja znalazłem przełaczniki sygnałów TC 9273F -005 i TC 9273F- 010 cena koło 25 - 30 zł . Niestety dokładnie z końcówką symbolu ... -012 nie znalazłem. Widzę że to popularnie stosowany układ w amplitunerach ( nie tylko sony ) . Pozdr.
  • Poziom 17  
    Witam. A więc układ ten znajduje się na płycie , która umieszczona jest pioniowo zaraz przy tunerze. To na nią wchodzą sygnały z wejścia 5.1 (wejście 5.1 mam na myśli 6 chinch z tyłu amplitunera) . A z tą korekcją to miałem na myśli korektor graficzny.
  • Poziom 11  
    Witam . Jeszcze raz wielkie dzięki - jutro podskoczę do znajomego i zobaczę jakie są symbole na moim przekażniku . Ale raczej tak jaki piszesz róznica między modelem amplitunera 840 a 940 to tylko wieksza liczba wejśc audio . Z Twojego opisu wynika że tym odlutowaniem nóżki przekażnika pominąłeś układ korekcji - dobrze myśle . Tu znajazłem temat z tymi przekażnikami https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic537597.html i https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic184976.html , z tego co wynika trzeba konkretnie szukac TC 9273F -012.Jutro się okaże czy to ten nieszczesny przekażnik . Jeszcze raz dzieki za informację i rady . Pozdrawiam Wojtek .
  • Poziom 17  
    Może coś nie rozumiem ale niewiem dlaczego używasz słowa przekażnik - jest to układ scalony w obudowie smd 28 pin . Steruje nim mikrokontroler za pomocą szeregowej szyny ( coś w stylu I2C) . Powiem tylko że w tym modelu (940 )jest 4 podobne układy :

IC301--TC9273N-004
    IC303--TC9273N-014
    IC330--TC9273N-013 -- TYLKO MODEL 940
    IC1502-----TC9273F-012
  • Poziom 11  
    Witam .Masz racje to nie jest przekażnik ( dla mnie łatwiej pisac , a elekrtoniką zajmuję sie hobbystycznie ) - poprawnie jest to scalony przełącznik sygnałów . Pozdrawiam .