Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki układ do rozpoznania kierunku zmian temperatury PT100 ?

elektronikwrc 28 Lis 2007 15:05 2140 8
 • #1 28 Lis 2007 15:05
  elektronikwrc
  Poziom 12  

  Witam serdecznie uczestników dyskusji.

  Budując sterownik domowy napotkałem się na pewną myśl :
  otóż posiadam wyświetlacz z dwiema strzałkami zielona i czerwona podobny jak w windach skierowanymi naprzeciwko siebie.
  I wymyśliłem sobie ciekawy efekt gdzie przy wzroście temperatury świeci strzałka czerwona a przy opadaniu czyli np. schładzaniu czegoś zaświeca się zielona strzałka skierowana w dół.
  całość będzie zbudowana na wzmacniaczach operacyjnych - czujnik temperatury to dosyć popularny platynowy czujnik rezystancyjny PT 100 i ewentualnie układy cyfrowe, chciałbym raczej unikać mikroprocesorów w wspomnianym projekcie i tym podobnych rzeczy.
  Gdy temperatura nie zmienia się przez jakiś czas - jest stabilna np co do jednego stopnia C nawet do 3 stopni to świeci się dioda obok albo na raz obie strzałki - może macie lepszy pomysł chętnie wysłucham propozycji. Chciałbym aby to był efektywny wizualnie układ analogowy.
  Kierując się z prośbą do szanownych uczestników tego faq proszę o wszelkie propozycje wykonania takiego układu rozpoznawania kierunków zmiany, zakładam tu ze zmienia sie temperatura a co za tym idzie napięcie na wyjściu wzmacniacza operacyjnego.
  jeśli zmiana następuje w dół to zapala się dioda nr 1
  jeśli zmiana następuje w górę to zapala się dioda nr 3
  a jeśli zmiana nie jest gwałtowna - przyjęta delta przeze mnie to 3 stopnie jeśli wiec zmiana nie jest większa niż 3 stopnie C przez pewien okres czasu to zapala się dioda nr 2.

  Myślałem nad układem komparatora jeden na chłodzenie a drugi na grzanie i tym sposobem mógłbym rozpoznawać czy dane napięcie jest większe od wzorcowego czy mniejsze . a napięcie wzorcowe tak je nazwałem bo ono posłużyło by jako wskazanie jaka temperatura była np. 3 sekundy - kondensator + wzmacniacz powinien posłużyć jako taki opóźniający układzik temu i wtedy układzik porównuje czy dana wilkosc jest większa lub mniejsza i zapala odpowiednie diodki. i Tutaj niewiem jak uporac sie z dioda nr 2 czyli wartosc nie zmiana sie przez jakiś czas.

  Bardzo dziękuje za wszelkie sugestie i wskazówki na mój projekt.


  Pozdrawiam ciepło kolegów elektroników ::D

  0 8
 • #2 28 Lis 2007 16:46
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.


  Zastosuj prosty dekoder do komparatora okienkowego.

  Jaki układ do rozpoznania kierunku zmian temperatury PT100 ?

  Pzdr.

  0
 • #3 28 Lis 2007 19:03
  elektronikwrc
  Poziom 12  

  Mariusz Ch. wielkie dzięki za cześć cyfrowa też myślałem zeby rozwiązać to w ten sposób ale mi chodziło raczej o część ''analogową'' czyli blok który rozpozna ze poziom się zwieksza sie lub zmniejsza i da odpowiednie sygnały logiczne na wyjściu tzn 1 albo 0.
  wiec czekam dalej na propozycje rozwiązania części rozpoznającej kierunek narastania i opadania poziomu napięć.
  Pozdro

  0
 • #4 28 Lis 2007 22:44
  janek_66
  Poziom 19  

  Myślę, że można zbudować taki układ z pomocą dwu wzmacniaczy operacyjnych CMOS (np. scalak TL082). Do wejścia (+) 1-go wzmacniacza, oraz (-) 2-giego wzmacniacza, przez duży rezystor (10 MΩ) podajemy sygnał wielkości temperatury. Za rezystorem- do masy kondensator znacznej pojemności (np10µF) z dobrym dielektrykiem. Do pozostałych wejść (+) i (-) również ten sam sygnał (sprzed rezystora). Wyjścia wzmacniaczy obciążone LED-ami, plus rezystory ograniczające prąd - do (+) lub (-) zasilania. Układ ma jednak pewną wadę, wynikającą ze stałej czasowej RC. Diody zgasną po wyrównaniu się potencjałów na wejściach, jeśli temperatura przestanie opadać lub wzrastać.

  0
 • #5 29 Lis 2007 06:31
  elektronikwrc
  Poziom 12  

  janek_66 Dzięki właśnie myślałem o czymś takim
  Proszę o jakieś rozwiązania praktyczne ( schematy) ja jeśli znade tylko chilke wolnego czasu narysuje jak ja to widzę i poproszę o wskazówki i krytykę poprawności wykonania :)

  0
 • Pomocny post
  #6 29 Lis 2007 11:38
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Jak zwykle rysuję skomplikowane schematy :D :D .

  Wizja w załączniku. :sm9:


  Jaki układ do rozpoznania kierunku zmian temperatury PT100 ?


  Pzdr.

  0
 • #7 30 Lis 2007 07:50
  elektronikwrc
  Poziom 12  

  Mariusz Ch. Dzięki za pomoc tylko zastanawiam się czy nie można było by zamiast tych czterech generatorków użyć jednego np NE555 i licznika liczącego do 3 np 4017

  Pzdr.

  0
 • #8 30 Lis 2007 08:49
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Możesz zastosować licznik , tylko pamiętaj o sekwencji próbkowania i przepisania pamięci.

  Idea zastosowania bloku generatorów miała na celu zróżnicowanie czasu próbkowania i komparacji np. próbkowanie po 20 sekund co 2 - 3 minuty. Wszelkie regulacje i pomiary temperatury są obarczone dużą inercją, zależną od właściwości obiektu, i zbyt częste próbki nie odzwierciedlą trendu. Założenie długich czasów wymusiło zastosowanie wzmacniaczy OP 07.

  Pzdr.

  0
 • #9 30 Lis 2007 22:25
  elektronikwrc
  Poziom 12  

  Też tak właśnie myślałem, ok dzięki za odpowiedź
  Pzdr.

  0