Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki układ do rozpoznania kierunku zmian temperatury PT100 ?

elektronikwrc 28 Lis 2007 15:05 2122 8
  • #1 28 Lis 2007 15:05
    elektronikwrc
    Poziom 12  

Witam serdecznie uczestników dyskusji.

Budując sterownik domowy napotkałem się na pewną myśl :
    otóż posiadam wyświetlacz z dwiema strzałkami zielona i czerwona podobny jak w windach skierowanymi naprzeciwko siebie.
    I wymyśliłem sobie ciekawy efekt gdzie przy wzroście temperatury świeci strzałka czerwona a przy opadaniu czyli np. schładzaniu czegoś zaświeca się zielona strzałka skierowana w dół.
    całość będzie zbudowana na wzmacniaczach operacyjnych - czujnik temperatury to dosyć popularny platynowy czujnik rezystancyjny PT 100 i ewentualnie układy cyfrowe, chciałbym raczej unikać mikroprocesorów w wspomnianym projekcie i tym podobnych rzeczy.
    Gdy temperatura nie zmienia się przez jakiś czas - jest stabilna np co do jednego stopnia C nawet do 3 stopni to świeci się dioda obok albo na raz obie strzałki - może macie lepszy pomysł chętnie wysłucham propozycji. Chciałbym aby to był efektywny wizualnie układ analogowy.
    Kierując się z prośbą do szanownych uczestników tego faq proszę o wszelkie propozycje wykonania takiego układu rozpoznawania kierunków zmiany, zakładam tu ze zmienia sie temperatura a co za tym idzie napięcie na wyjściu wzmacniacza operacyjnego.
    jeśli zmiana następuje w dół to zapala się dioda nr 1
    jeśli zmiana następuje w górę to zapala się dioda nr 3
    a jeśli zmiana nie jest gwałtowna - przyjęta delta przeze mnie to 3 stopnie jeśli wiec zmiana nie jest większa niż 3 stopnie C przez pewien okres czasu to zapala się dioda nr 2.

Myślałem nad układem komparatora jeden na chłodzenie a drugi na grzanie i tym sposobem mógłbym rozpoznawać czy dane napięcie jest większe od wzorcowego czy mniejsze . a napięcie wzorcowe tak je nazwałem bo ono posłużyło by jako wskazanie jaka temperatura była np. 3 sekundy - kondensator + wzmacniacz powinien posłużyć jako taki opóźniający układzik temu i wtedy układzik porównuje czy dana wilkosc jest większa lub mniejsza i zapala odpowiednie diodki. i Tutaj niewiem jak uporac sie z dioda nr 2 czyli wartosc nie zmiana sie przez jakiś czas.

Bardzo dziękuje za wszelkie sugestie i wskazówki na mój projekt.

Pozdrawiam ciepło kolegów elektroników ::D

0 8
  • #2 28 Lis 2007 16:46
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Zastosuj prosty dekoder do komparatora okienkowego.

Pzdr.

0
  • #3 28 Lis 2007 19:03
    elektronikwrc
    Poziom 12  

Mariusz Ch. wielkie dzięki za cześć cyfrowa też myślałem zeby rozwiązać to w ten sposób ale mi chodziło raczej o część ''analogową'' czyli blok który rozpozna ze poziom się zwieksza sie lub zmniejsza i da odpowiednie sygnały logiczne na wyjściu tzn 1 albo 0.
    wiec czekam dalej na propozycje rozwiązania części rozpoznającej kierunek narastania i opadania poziomu napięć.
    Pozdro

0
  • #4 28 Lis 2007 22:44
    janek_66
    Poziom 19  

Myślę, że można zbudować taki układ z pomocą dwu wzmacniaczy operacyjnych CMOS (np. scalak TL082). Do wejścia (+) 1-go wzmacniacza, oraz (-) 2-giego wzmacniacza, przez duży rezystor (10 MΩ) podajemy sygnał wielkości temperatury. Za rezystorem- do masy kondensator znacznej pojemności (np10µF) z dobrym dielektrykiem. Do pozostałych wejść (+) i (-) również ten sam sygnał (sprzed rezystora). Wyjścia wzmacniaczy obciążone LED-ami, plus rezystory ograniczające prąd - do (+) lub (-) zasilania. Układ ma jednak pewną wadę, wynikającą ze stałej czasowej RC. Diody zgasną po wyrównaniu się potencjałów na wejściach, jeśli temperatura przestanie opadać lub wzrastać.

0
  • #5 29 Lis 2007 06:31
    elektronikwrc
    Poziom 12  

janek_66 Dzięki właśnie myślałem o czymś takim
    Proszę o jakieś rozwiązania praktyczne ( schematy) ja jeśli znade tylko chilke wolnego czasu narysuje jak ja to widzę i poproszę o wskazówki i krytykę poprawności wykonania :)

0
  • Pomocny post
    #6 29 Lis 2007 11:38
    Mariusz Ch.

Witam.

Jak zwykle rysuję skomplikowane schematy :D :D .

Wizja w załączniku. :sm9:

Pzdr.

0
  • #7 30 Lis 2007 07:50
    elektronikwrc
    Poziom 12  

Mariusz Ch. Dzięki za pomoc tylko zastanawiam się czy nie można było by zamiast tych czterech generatorków użyć jednego np NE555 i licznika liczącego do 3 np 4017

Pzdr.

0
  • #8 30 Lis 2007 08:49
    Mariusz Ch.

Witam.

Możesz zastosować licznik , tylko pamiętaj o sekwencji próbkowania i przepisania pamięci.

Idea zastosowania bloku generatorów miała na celu zróżnicowanie czasu próbkowania i komparacji np. próbkowanie po 20 sekund co 2 - 3 minuty. Wszelkie regulacje i pomiary temperatury są obarczone dużą inercją, zależną od właściwości obiektu, i zbyt częste próbki nie odzwierciedlą trendu. Założenie długich czasów wymusiło zastosowanie wzmacniaczy OP 07.

Pzdr.

0
  • #9 30 Lis 2007 22:25
    elektronikwrc
    Poziom 12  

Też tak właśnie myślałem, ok dzięki za odpowiedź
    Pzdr.

0