Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop Os 352 - pomiar napięcia

karol123 28 Lis 2007 19:41 4578 16
  • #1 28 Lis 2007 19:41
    karol123
    Poziom 16  

Witam państwa na forum.
    Mam problem z moim oscyloskopem, chciałem zmierzyć napięcie stałe, podłączyłem zasilacz ustawiony na 10V, na oscyloskopie ustawiłem DC czułość na 5V na działkę. Na oscyloskopie linia podnosi się nieco ponad jedną działkę a powinna dwie działki.
    Sondę mam własnej konstrukcji, co prawda 1:1
    Nie wiem co poradzić
    Pozdrawiam

• #2 28 Lis 2007 20:31
    andrzej c
    Poziom 29  

Witam!
    Każdy oscyloskop oprócz skokowej regulacji czułości ma również regulację płynną, najczęściej na wspólnej osi. Może potencjometr płynnej regulacji nie jest ustawiony w pozycji maksimum? Nie znam tego oscyloskopu, ale niektóre mają też możliwość skalowania . Czy jest Pan pewny, że napięcie z zasilacza ma 10V?

• #3 28 Lis 2007 21:30
    karol123
    Poziom 16  

No tak sprawdzałem multimetrem i jest 10V regulacja potencjometrem nic nie pomaga

• #4 28 Lis 2007 22:16
    andrzej c
    Poziom 29  

Jeśli na regulację potencjometrem układ nie reaguje, to znaczy, że potencjometr jest uszkodzony.

• #5 29 Lis 2007 21:18
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

A, jak zachowuje się drugi kanał?

• #6 30 Lis 2007 18:11
    karol123
    Poziom 16  

Drugi kanał działa tak samo.
    Chciałem powiedzieć, że przełączając pokrętło czułości napięcia na skali wykres spada o połowę, np podając 10V ma na wykresie 1 działkę przy czułości 5V a przy czułości 2V wykres się zwiększa o 1 działkę.
    Czy wina leży w sondzie pomiarowej, chyba nie mam orginalną sondę Rc 1:100 i po przeliczeniu jest tyle samo co na tej poprzedniej.
    Pokrętła regulacji czułości są skręcone na max w prawo w tzw (zatrzask). Po dołożeniu sondy do zacisku kalibracji pokazuje się przebieg prostokątny ale napięcie już nie jest takie jak jest napisane na zacisku czyli 5V.

• #7 30 Lis 2007 19:31
    marck1

Trochę to dziwne, zanim zaczniesz naprawiać oscyloskop sprawdź mimo wszystko te sondy na innym, lub odwrotnie.

• #8 30 Lis 2007 23:05
    karol123
    Poziom 16  

Jest jeszcze jeden szczegół oscyloskop przy nastawie 50
    mV na działkę i podnoszeniu napięcia wykres unosi się do góry i w pewnym momencie spada na dół ekranu tak samo jest jak podałem przebieg sinusoidalny przy zwiększaniu amplitudy na ekranie ucinane były dolne części wykresu Po prostu mówiąc potocznie wygląda mi na to jakby napięcia sterujące odchylaniem pionowym były czymś ograniczane

• #9 30 Lis 2007 23:59
    marck1

W takim razie, zostaje poszukać schematu i zrobić jakieś pomiary - na początek zacząć od zasilacza.

• #10 01 Gru 2007 00:27
    gruby1
    Poziom 29  

A kolega dobrze ustawił oscyloskop? Polecam sprawdzić dokładnie wszystko co się da i sprawdzić na napięciu przemiennym czy pokazuje dobrze, jeśli nie to układ wejściowy.
    Pozdrawiam

• #11 01 Gru 2007 10:34
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Oscyloskop jest rozkalibrowany
    2. Nie za bardzo znasz się na pomiarach i samym oscyloskopie .

ad.1 Trzeba zrobić kalibrację wg. procedury producenta ( ale bez odpowiedniej wiedzy i przyrządów nie jesteś w stanie tego zrobić).

ad2. Proponuję zacząć od podstaw czyli nauki obsługi oscyloskopu ( wg. mnie oscyloskopowi poza rozkalibrowaniem nic nie dolega).

• #12 01 Gru 2007 12:23
    karol123
    Poziom 16  

Mili panowie, jestem studentem. Kupiłem używany oscyloskop, na moje potrzeby jest wystarczający.
    Z tymi pomiarami - no cóż od razu Rzymu nie zbudowano ale nierobienie nic w tym zakresie też do niczego nie doprowadzi. Znam się tyle co potrzebuję.
    Wracając do tematu - czy istnieją zakłady co zajmują się tego rodzaju naprawami? Nie chce kupować następnego, schemat posiadam od niego ale naprawianie sprzętu pomiarowego tym bardziej to chyba mija się z celem.

• #13 01 Gru 2007 18:44
    rubens

Skoro masz dokumentację od oscyloskopu to przeczytaj ja całą ( tekst) kilka razy. Na początku nie będziesz za wiele z niej rozumiał ale po kilku razach zaczniesz coś rozumieć. Potem popatrz sobie na schemat blokowy i w oparciu o schemat blokowy poczytaj jeszcze raz opis każdego bloku, postaraj się zrozumieć jakie mają zależności między sobą. Postaraj się zrozumieć jakie elementy kalibracyjne do czego służą

Potem ustaw przełączniki w położeniu jakie sugeruje producent.

Część rzeczy można skalibrować o oparciu o miernik, sygnał z kalibratora oscyloskopu i inny oscyloskop o klasę wyższy ( można pożyczyć na chwilę)

Na szybko oscyloskop można w prosty sposób skalibrować ( bardzo uproszczony):
    1. Wygrzać oscyloskop i po 30 - 40 minutach pracy sprawdzić napięcia w zasilaczu niskich napięć ( ewentualnie je ustawić)
    2. Sprawdzić wysokie napięcia
    3. Zrównoważyć wzmacniacze wejściowe Y - po to aby przy przełączaniu dzielników Y linia podstawy czasu nie skakała w górę i dół
    4. Innym oscyloskopem ( pewnym) ustawić napięcie kalibratora tego oscyloskopu i zobaczyć czy nie pływa w czasie ( sprawdzić też częstotliwość)
    5. Sygnał z kalibratora podać na kanał 1 i ustawić prawidłowe wzmocnienie, potem to samo z kanałem 2
    6. Ustawić podstawę czasu tak (w oparciu o sygnał z kalibratora) aby na ekranie częstotliwość sygnału była odpowiednia.

To takie szybkie, proste pseudo skalibrowanie oscyloskopu.
    Myślę że dla Twoich potrzeb wystarczy.

Wysyłka oscyloskopu do kalibracji np. u mnie nie bardzo będzie sie opłacać bo same koszty wysyłki to koszt około 100 zł + koszty kalibracji a to przewyższy wartość oscyloskopu.

• #14 01 Gru 2007 19:15
    karol123
    Poziom 16  

Wie pan, no tak nie do końca jest to nieopłacalne, kupno następnego to też są pieniądze, to też gra w ciemno a tak po z skalibrowaniu miałbym już jeden problem z głowy. Przesyłka sprzętu ubezpieczona to koszt 60 zł w obie strony.
    Z kalibracją raczej nie dam sobie rady, po prostu jest to technicznie nie możliwe.
    Jeszcze mam jedno spostrzeżenie - oscyloskop przy ustawieniu podstawy czasu na najwyższą wartość tzn. pomiarów o najwyższej częstotliwości linia na ekranie mi zanika.
    Pozdrawiam

• #15 01 Gru 2007 21:44
    rubens

To normalne w OS-350, 351 i 352 - to wada konstrukcyjna + częściowe zużycie lampy.

• #16 02 Gru 2007 12:14
    karol123
    Poziom 16  

Witam
    Znalazłem instrukcje kalibracji oscyloskopu w necie ale potrzebny jest wzorcowy przebieg z generatora a tego nie jestem w stanie zrobić sam, no i drugi oscyloskop.
    Nawiązując do tematu - u pana ile kosztuje taka przyjemność?

• #17 02 Gru 2007 12:24
    oldboy

Ponieważ temat nabiera charakteru komercyjnego to zostanie zamknięty.
    Dalszą wymianę informacji można prowadzić za pomocą poczty PW.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME