Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolory przewodów w rozdzielni sterowniczej

matrix1185 28 Lis 2007 21:07 9646 7
  • #1 28 Lis 2007 21:07
    matrix1185
    Poziom 13  

Witam wszystkich!

Mam takie zapytanie dotyczące kolorystyki przewodów. Mianowicie muszę wykonać rozdzielnię sterującą AKPiA, opierając się na oznakowaniu i kolorach przewodów według PN. Proszę o pomoc ewentualnie odsyłacz do miejsca gdzie mogę znaleźć te normy.

Kolory przewodów będą dotyczyły:
    - zasilające 230/400V (obce, wyłączalne, niewyłączalne, silnoprądowe), przewód N (oczywiście niebieski, tylko jaki odcień?);
    - sterownicze 230V;
    - 24V AC;
    - 24V DC;
    - pomiarowe, pętle prądowe, I/O analogowe, I/O cyfrowe, rezystancyjne (w sumie to i tak analogowe);
    - uziemiający wiadomo że jest żółto zielony;
    - itd.

Z góry dziękuje za pomoc.

Dodano po 1 [minuty]:

aha i przepraszam jeśli temat nie dotyczy tego działu. Po prostu nie wiem gdzie mam go wkleić...

0 7
  • #2 28 Lis 2007 23:08
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Norma PN-EN 60446:2002 (U) Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, oznaczanie i identyfikacja. Dotyczy oznaczenia przewodów elektrycznych barwami lub cyframi.

Do identyfikacji przewodów dopuszcza się następujące kolory;
    -czarny, brązowy, czerwony, pomarańczowy, żółty zielony, niebieski, fioletowy, szary, biały, różowy i turkusowy

Zaleca się, aby w układach automatyki – bo o taki pytasz - stosować następujące kombinacje:
    Barwa czarna dla obwodów siły prądu przemiennego lub stałego, barwa jasno niebieska w obwodach zerowych (siła), barwa niebieska dla obwodów sterowniczych prądu stałego, barwa czerwona w obwodach sterowniczych prądu przemiennego.
    Fazy w obwodach rozdzielczych oznacza się kolorem żółtym, zielonym i fioletowym.
    Kolor zielono-żółty powinien być używany jedynie dla oznaczenia przewodu ochronnego.

Sama norma tego dokładnie nie precyzuje, więcej znajdziesz w podręcznikach i zaleceniach producentów układów automatyki.

0
  • #3 29 Lis 2007 08:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 29 Lis 2007 16:42
    matrix1185
    Poziom 13  

jarecki 86 napisał:

Cytat:
    Zaleca się, aby w układach automatyki – bo o taki pytasz - stosować następujące kombinacje:
    Barwa czarna dla obwodów siły prądu przemiennego lub stałego, barwa jasno niebieska w obwodach zerowych (siła), barwa niebieska dla obwodów sterowniczych prądu stałego, barwa czerwona w obwodach sterowniczych prądu przemiennego.
    Fazy w obwodach rozdzielczych oznacza się kolorem żółtym, zielonym i fioletowym.
    Kolor zielono-żółty powinien być używany jedynie dla oznaczenia przewodu ochronnego.

Dzięki za częściowe wyjaśnienie. Jednak nadal pozostaje pytanie czy istnieje rozgraniczenie między przewodami analogowymi np. rezystancyjne, pętle prądowe przetworników ciśnienia itp.

0
  • #5 29 Lis 2007 17:54
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Niestety, ale żadna norma tego nie precyzuje. Są to sprawy umowne i tych zalecanych oznaczeń należałoby szukać w literaturze technicznej.
    Niestety, nie jestem w stanie podrzucić Ci bardziej konkretnych informacji.
    Mogę jedynie dodać od siebie, że normy dopuszczają jeszcze stosowanie cyfr arabskich. Dla obwodów DC jest to pierwsza połowa alfabetu, a dla AC – druga.
    Dopuszczalne jest również stosowanie dodatkowych oznaczeń alfanumerycznych.

Może któryś z kolegów dopisze coś więcej.

0
  • #6 30 Lis 2007 18:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 02 Gru 2007 20:47
    matrix1185
    Poziom 13  

Cytat:
    Stosowanie norm, szczególnie przy budowie maszyn naprawdę jest dobrowolne. To od Ciebie zależy, jak i czym to połączysz. Są wykonania, gdzie na sygnały wejściowe (bez znaczenia czy analog czy binarka) użyto koler brązowy, na wyjścia biały.

Niby tak tylko że inspektor, który ma odebrać moją szafę zatruwa mi głowę, ponieważ kolory przewodów sygnałowych są niezgodne z normą. No nic spróbuje sprzedać szafę według tych norm, przynajmniej mam do czego się odwołać. Wielkie dzięki za pomoc!!!

0
  • #8 02 Gru 2007 21:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto