Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CA10 a Integra32

28 Nov 2007 21:54 3508 18
  • Level 11  
    Witam,
    Przepraszam z góry za pytanie ale początkujący też czytają to forum.
    Czytam ten dział od tygodnia namiętnie i mimo iż wiele się tutaj dowiedziałem, nie potrafię sobie odpowiedzieć na proste pytanie.

Czym dokładnie różni się CA10 od Integry ?
    Pomijam parametry techniczne bo wyczytałem możliwościach rozbudowy ilości wejść i wyjść itd.

Na każde pytanie jaka centrala fachowcy odpowiadają:
    "Bierz Integrę bo lepsza .... bo lepsza"

Chodzi mi konkretnie o możliwości sterowania centralą CA10 różnymi urządzeniami ... oświetleniem i bramą przede wszystkim.
    I inne mniej lub bardziej znaczące bajerki.

Chodzi mi o system do małego domku a nie biurowca ...

Dzięki.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • Level 28  
    Hmm, to pytanie typu czym się różni Mercedes od Opla. Skoro pomijasz parametry techniczne, to nie różnią się niczym :) A tak na serio - czytałeś w ogóle instrukcje od CA10 ? CA10 ma bardzo ograniczone możliwości sterowania czymkolwiek. Aby się przekonać polecam zapoznać się z instrukcją programowania (plik ca10fs.pdf). Tak w sumie to nic sensownego nie zrobisz, jeśli chodzi o sterowanie za pomocą CA10 - obejrzyj program Dload10, a sam się przekonasz. Sprecyzuj może bardziej pytanie, bo na tak zadane pytanie może być tylko taka odpowiedź.
  • OptexOptex
  • Level 1  
  • Level 11  
    Czytałem instrukcje obie do CA10 i trzy do Integry. Ale piszę, że jestem początkujący.

Przykładowe pytania na temat CA10 bo wiem, że integra to potrafi.

Czy możliwe jest na CA10 coś takiego:

1. Włączać oświetlenie (sterować przekaźnikiem) przez określony czas po naruszeniu czujki jeśli alarm jest niezazbrojony. Jeszcze żeby było to w godzinach 16-8 lub w zależności od czujnika zmierzchowego. Jeśli alarm się zazbroi to ta czujka wywołuje alarm.

2. Przy niezazbrojonym systemie jeśli w godzinach 22-6 jakiś kontaktron jest otwarty sygnalizacja świetlna na sygnalizatorze wewnętrznym lub dźwięk na manipulatorze.

3. Włączenie urządzenia elektrycznego 230V przez SMS. Oczywiście przy zastosowaniu modułu GSM, przekaźnika ew. jakiegoś ekspandera

4. Dzwonek domofonu automatycznie uruchamia sygnalizację świetlną w sygnalizatorze zewnętrznym i(lub) zaświeca na jakiś czas światło przed domem.

5. Przy każdym zazbrojeniu i rozbrojeniu alarmu wysyła sms lub/i email, kto, o której i co zrobił. (pewnie zastosowanie jakiegoś dodatkowego urządzenia do emaili)

Wszystko praktycznie opiera się na sterowaniu przekaźnikami w zależności od pewnych zdarzeń w systemie.

To jest kilka pytań odnośnie prostego sterowania. Być może banalne i nie do wykorzystania w domu, ale na tych przykładach można sobie coś wymyślić .
  • Helpful post
    Level 1  
  • Level 28  
    1. NIE
    2. NIE
    3. NIE
    4. NIE
    5. NIE
    Powiem tak - jak by dobrze pokombinował, to może punkt 1 dałoby się zrealizować. Timery w CA10 co prawda są, ale służą do kontroli obchodu wartownika i załączania stref, mogą też sterować wyjściami, tyle że nie da się do tego dorzucić jakichkolwiek zależności. Druga kwestia jest taka, że w tej centrali wyjścia nie mogą być sterowane "bezpośrednio" przez wejścia - dotyczy punktu 3 i 4. Co do punktu 5 - centrala ma bardzo ubogi tryb powiadamiania. Nie zgodzę się jeszcze z jednym stwierdzeniem w Twojej wypowiedzi - niektórych rzeczy wymienionych przez Ciebie Integra też nie zrobi.
  • Level 11  
    Tak się wahałem i tych dwu odpowiedzi trzeba mi było do podjęcia decyzji.
    Dzięki
  • Level 1  
  • Level 11  
    hehe, jest lepsza bo jest lepsza ...

ps. kupię Integrę
  • Level 28  
    O sygnalizacji naruszenia wejścia wiem, ale spróbuj to połączyć z timerem - wejść i wyjść Ci braknie w tej centrali. Kolego sharp - drobna uwaga: napisałeś o funkcji 30 - TIMER, tak jakbym napisał że timer nie może sterować wyjściami, a przecież napisałem że może - "mogą też sterować wyjściami".
  • Level 22  
    Taaaaaaaaa podobają mi się te wypowiedzi.
    Mam pytanko.
    Jak często dokonujecie wymiany softu ?
    Ile z tych 90 lub 116 sposobów wykorzystujecie aby zbudować sprawny system alarmowy ?
    Jestem instalatorem i kwestią co jest lepsze CA10 czy Integra jest jak porównywanie co jest lepsze Linux czy Windows. ( Administratorem też jestem )
    Nie ma lepszego tylko dopasowane do konkretnych potrzeb.
    Może i nie będę sterował roletami, ogrzewaczem wody czy funkcjami jakuzzi centralą alarmową z poziomu komputera sprzężonego z VPN za pomocą LAN poprzez Routin WAN żeby było fajnie.
    Ale czy to jest faktycznie potrzebne ?
    Nie chcę wskazywać jednoznacznie co jest lepsze bo takiego nie ma.
    Ale moim skromnym zdaniem, co jak co to system alarmowy powinien być urządzeniem samodzielnym, prostym w obsłudze i ściśle dopasowanym do potrzeb. Co z tego że centrala ma bajery skoro większość klientów nie pamiętą że ma 2 strefy i że na noc się uruchamia jedną. A jak przyjdzie burza to im więcej sprzężone tym więcej padnie.
    Ale nie sugeruj się moim zdaniem. Tak tylko chciałem wtrącić swoje 3 gr.
  • Level 28  
    Dariusz - oczywiście masz rację i prawda jest taka, że teraz jest moda na Integrę, a często wystarczyłaby CA. Zależy na czym zależy użytkownikowi; autor tematu kładzie nacisk na funkcje dodatkowe więc polecamy Integrę. Sporo ludzi (ba, moim zdaniem nawet 99%) gubi się w obsłudze funkcji w CA (nieważne czy 5, 6 czy 10). Mało kto potrafi zablokować czasowo linię, dodać użytkownika czy włączyć ciche czuwanie, więc jak najbardziej należy dążyć do dopasowania systemu pod konkretnego użytkownika i zaoszczędzić mu tym samym trochę pieniędzy.
    Poruszę jeszcze temat zmiany softu - soft wymienia się moim zdaniem praktycznie tylko podczas instalacji, jeśli ma się nienajświeższą płytę i chce się korzystać z nowych funkcji lub są problemy z ekspanderami, więc jest to funkcja o średniej przydatności, zresztą gdyby konstruktorzy trochę pomyśleli to i w CA dałoby się zmieniać soft.
  • Level 12  
    SQ9MEM wrote:
    Poruszę jeszcze temat zmiany softu - soft wymienia się moim zdaniem praktycznie tylko podczas instalacji, jeśli ma się nienajświeższą płytę i chce się korzystać z nowych funkcji lub są problemy z ekspanderami, więc jest to funkcja o średniej przydatności, zresztą gdyby konstruktorzy trochę pomyśleli to i w CA dałoby się zmieniać soft.

IMHO: Brak aktualizacji softu w CA jest celowy - pozycjonowanie produktu.
  • Level 22  
    To może odbiegne trochę od tematu.
    Co sądzicie o systemach bezprzewodowych ?
    Ja osobiście unikam jak mogę i nie chodzi tu o moje umiejętności ale o to,że jakoś tak drut to drut.
    Ale trafił mi się ostatnio klient z całkowicie wykończoną chatą i nie pozwolił kabli ciągnąć.
    Wziołem najnowsze dziecko Jablotrona i nawet fajnie wyszło.
    Ale jednak ?
  • Level 12  
    To ja wracajac do tematu powiem "co mi nie pasuje w ca-10" - idoiotyczne rozwiazanie ze strefami i funkcja GOTO i ze w 1 strefie moze byc do 13 uzytkownikow, w calosci 32. Uzytkownik ze strefy np. 2 moze zbroic strefe 1 ale jezeli ma to zrobic z manipulatora strefy 1 to musi najpier wykonac GOTO 2 i dopiero wtedy cokolwiek zrobi. Zakrecone to jak "swinski ogon" i zajmuje wiecej czasu. Nie podoba mi sie to "przeskakiwanie" miedzy strefami.
    No integra to jest to, czy to 24,32,64 czy 128 - tworzysz uzytkownika, nadajesz mu uprawnienia i spokoj ...
    Jak ktos mnie pyta jaka ma wybrac centrale zawsze mowie - integra.

Co do bezprzewodowych systemow - unikam jak ognia i w systemach alarmowych i w telewizji przemyslowej.
    Moje zdanie jest takie ze bezprzewodowe nic nie jest idealne nawet najpowszechniej uzywane telefony GSM ...
  • Level 10  
    Dorzuce i ja swoje trzy grosze:).racja jest to ze nie warto instalowac centrali z ktorej mozliwosci nie skorzystamy ale z drugiej strony uzytkownik za jakis czas moze zechciec sobie diametralnie zmienic konfiguracje.Jak wygladalbym wtedy odpowiadajac klientowi ze ,,tego,,nie da sie zrobic na tej centrali?Dlatego tez chetnie polecam Integre.....
  • Level 20  
    Tez tak czytam i powiedzcie ilu klientów potrafi obsłużyć więcej niż załączenie i wyłączenie alarmu ze nie wspomnę o ustawieniu czasu (95% nawet do instrukcji nie zagląda i pisze im na kartoniku szybka obsługę). Tylko pasjonaci chcą więcej wiedzieć i są to przypadki 1 /1000. Centrala dobierana jest w większości do wielkości systemu a nie dodatkowych bajerow ( bardzo pożytecznych w specyficznych wymaganiach).
  • Level 32  
    wiele wątków poruszonych tutaj przez kolegów.Po pierwsze CA10 to centralka która ma juz 7-8 lat a wymogi sie zmieniaja.Nadal jest dobra do małych obiektów-domków sklepików itd jednak wymaga nauczenia uzytkownika pewnych "sztuczek" w obsłudze jak "GO TO" i inne.Wiadomo cena też jest przystepna co sie liczy. Centrale rodziny INTEGRA sa dużo nowsze maja wprowadzone mnóstwo mozliwosci nie dla szpanu tylko aby instalator mógł ja dostosowac do obiektu !Są różne opcje zupełnie nie majace zastosowania w domku jednorodzinnym a majace zastosowanie np w banku czy wielkim magazynie.Wiadomo ze autor tego watku chce zainstalować sobie w domu takowa centralke ja na jego miejscu nie żałowałbym pieniedzy a nawet zastosował INTEGRE32 tylko 100zł roznicy a mozliwosci rozbudowy wieksze.Co do systemów bezprzewodowych TAK ale wtedy i tylko wtedy kiedy nie ma mozliwosci połozenia przewodów.Montowałem JABLOTRONA działa oczywiście ze tak ale nie jest tak rozbudowany jak SaTEL ,wynika problem z zasilaniem czujników itd.W ukladzie kablowym nie ma problemu jest jeden lub wiecej akumulatorów ,wymienianych co kilka lat. Dużo watków poruszyliscie sorry pogubiłem sie ale chyba odpowiedzialem na kilka z nich.