Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pięcio kanałowe radiowe sterowanie za 30zł.

07 Gru 2003 03:05 15964 18
  • Poziom 15  
    W ostatnim czasie pojawiło sie dużo modeli samochodów zdalnie sterowanych za śmieszną cene. Az mnie korciło żeby zobaczyć jak maja one rozwiązany układ elektroniczny. Kupiłem taki samochodzik i po rozebraniu go (oczywiście wcześniej nim się pobawiłem) okazało się że mają bardzo małe płytki, tylko z jedną cewką w odbiorniku a to za sprawą dwóch układów scalonych TX2- nadajnik oraz RX2-odbiornik f-my Hualon Electronics pracujące z częstotliwością uzależnione od rezonatorów kwarcowych 27, 36, 40 MHz.
    W tych zabawkach są wykorzystywane tylko 4 kanały -lewo, prawo, przód i tył ale te scalaki posiadają jeszce jeden kanał -turbo. Więc po modyfikacji plytki odbiornika mamy radiowe zdalne sterowani 5-kanałowe. W załaczniku przykład modyfikacj wykorzystujące przekaźniki, oczywiście można zastosować np. optotriaki . Podaję rónież link do pdf`a tych układów scalonych: http://www.hlec.com.cn/pdf/TX-2RX-2.pdf

--------------
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    wszystko by było super ale prosił bym aby ten link działał

ps
    super sylwestra zyce heh
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    dzieki teraz działa naprawde mi to pomogło :lol: pozdrawiam kamusi
  • Poziom 15  
    A gdzie taki układ dostać ?? a może są jakieś zamienniki
  • Poziom 15  
    sromotnik napisał:
    A gdzie taki układ dostać ?? a może są jakieś zamienniki

Sam układ hmm?? nie wiem, ale jak wspominałem w tych samochodzikach z supermarketów lub Allegro są gotowe płytki nadajnika i odbiornika. Wystarczy je tylko wymontować, oczywiście nadajnik można zostawić nie naruszony bo będzie spełniać funkcje pilota.

--------------
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    A ta firma Hualon Electronics nie rozprowadza scalaków??
  • Poziom 32  
    Tych scalaków nie sposób w żaden sposób zdobyć. Potrzebuję nadajnik z takim układem i chyba będę musiał kupić taki zdalnie sterowany samochodzik za 30zł. Jest tylko jeden problem; jak poznać że zostały tam użyte właśnie te układy, przecież nie będę rozkręcał zabawki w sklepie. Można zrobić jeszcze jedną rzecz, a mianowicie wiedząc jakie są przebiegi czasowe (a to jest w karcie katalogowej) zbudować samemu odpowiedni układ, albo stworzyć program do procesora, tylko czy to nie będzie przerost formy nad treścią?
  • Poziom 30  
    Tyle, że to jest "aparatura" ;) z kanałami nieproporcjonalnymi...
    Mam takie "coś" z autka i zastanawiam się czy dało by się wykorzystać to do transmisji RS232...
    Wtedy wystarcza jeden kanał i uC na obu końcach...
    Co o tym myślicie...?.?.?
  • Poziom 13  
    Znalazłem ostatnio płytki do nadajnika i odbiornika z niejakiego Mercedesa "okularnika" (chyba CLK nieznam sie na samochodach) którego rozebrałęm jak byłem szczeniakiem. Płytki te są niekompletne bo co sie chcialo to sie wylutowało. Na odbiorniku Mam układ RX2, zaś w nadajniku mam układ na którym jest napisane "GM2310A a pod spodem 0003" Na płytce nadajnika jest Nadruk EMC - TX zaś na odbiorniku EMC - RX myśle że ten układ da sie zastąpić wyżej wymienionym, mam zaś pytanie czy ktoś posiada kompletny schemat do tej aparatury pieciokanałowej bo chciałbym uzupełnić braki na tej płytce.
  • Poziom 15  
    tomekflak napisał:
    .... czy ktoś posiada kompletny schemat do tej aparatury pieciokanałowej bo chciałbym uzupełnić braki na tej płytce.

Raczej takiego schematu nikt nie ma, ale może pomogą Ci te dwie aplikacje nadajnika i odbiornika.

--------------
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Posiadam układy TX2 75051M1 750 i RX2 73141M1 718 . Moje pytanie brzmi :
    - Jak sprawdzić czy te układy działają ?
    -Do pierwszego schematu gdzie podłączyć antenę
    - Który nadajnik będzie dobry do tego układu bo w pdf jest TX2C a ja mam TX2 ?

• Poziom 14  
    Dzisiaj wpadł mi w ręce helikopter, niestety bez nadajnika, odbiornik zbudowany jest na układzie sm6135 (odpowiednik RX2). Czy można nadajnik do tego heli zastąpić jakimś innym, ogólnie dostępnym? Nie wiem czy ten odbiornik pracuje w jakimś pospolitym standardzie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
  • Poziom 10  
    witam, nie bardzo iwem grzie szukać, wiec czy ktoś mogl by mi przyslac schemat 3 - kanalowego sterowanie?? potrzebuje takie do sterowanie samoltu modelarskiego, jesli ktos moze to prosze na toskuba(malpa)gmail.com
  • Poziom 34  
    jakubb8 napisał:
    witam, nie bardzo iwem grzie szukać, wiec czy ktoś mogl by mi przyslac schemat 3 - kanalowego sterowanie?? potrzebuje takie do sterowanie samoltu modelarskiego, jesli ktos moze to prosze na toskuba(małpa)gmail.com

Cześć.
    Sterowania do samolotu nie zrobisz samodzielnie. Układ zbudujesz ale go nie wykalibrujesz.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Poszukaj pod hasłem : "zdalne sterowanie modeli"