Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste zdalne sterowanie [włącz - wyłącz]

rejdych 29 Lis 2007 05:31 10589 15
  • #1 29 Lis 2007 05:31
    rejdych
    Poziom 9  

Poszukuję KITu lub najlepiej gotowego układu które umożliwi mi włączenie i wyłączenie przez pilota prostej zabawki lampki pod sufitem pracującej na 6V DC.
    - jak najtańsze
    - jeśli podczerwień, mogę wykorzystać pilota od telewizora, radia
    Co doradzicie? (tzw. klaskacz nie wchodzi w grę)

0 15
  • #2 29 Lis 2007 13:42
    wader_669
    Poziom 28  

masz dosyc postow na alektrodzie
    najlatwiej i chyba najtaniej bedzie za pomoca mikrokontrolera ale bedziesz musia go zaprogramowac

Proszę o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane, regulamin pkt. 15.
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    10:21 26.05.2008
    [_P_]

0
  • #3 29 Lis 2007 17:06
    rejdych
    Poziom 9  

Przeszukałem elektrodę wcześniej, ale znalazłem układ jednokanałowy zdalnego sterowania do własnoręcznego złożenia z zestawu za ok. 35 PLN. gdzie układ ma dużo części i jest trudny do złożenia dla początkujących. Znalazłem też schematy różnych układów sterujących ale to jeszcze trudniejsze do wykonania w moim wypadku .

Pewno pozostaje rozbieranie dzwonków bezprzewodowych za 20 PLN lub kontraktraktor bezprzewodowy np. risco o ile to jest to o czym myślę

0
  • #4 29 Lis 2007 18:53
    misiek1994
    Poziom 17  

A więc tak: w edw z ubiegłego miesiąca opublikowano właśnie coś takiego. Układ składa się z nadajnika (pilota) i odbiornika (może sterować max. 7 urządzeń). Układ bardzo mi się spodobał więc powoli zabieram się za budowy. Mam już części. Odbiornik i nadajnik chodzą na attiny2313. Schemat i pliki do procka są na edw.pl.

0
  • #5 01 Gru 2007 02:32
    bamboos
    Poziom 11  

Rejdych,

poszukaj opisu do czujnika podczerwieni TSOP1763. Jest łatwo dostępny i kosztuje grosze. Można go bez problemu podłączyć do przerwań jakiejś atmegi, albo jakiegoś ATtiny. Jeśli potrzebujesz tylko 2 stanów (on/off), to można to zrobić bez odczytywania kodów z pilota, ale wtedy cokolwiek naciśniesz, będzie mrugało:):) koszt takiego rozwiązania około 20zł. (czujnik, procek, [płytka uniwersalna - niekoniecznie, przecież można dolutować do nóżek procka], tranzystor do załączania urządzenia zewnętrznego). Wszystko o czym pisałem da się znaleźć na elektrodzie.

pozdrawiam

0
  • #7 02 Gru 2007 12:11
    misiek1994
    Poziom 17  

Mam takie pytanie: kupiłem ten http://seguro.pl/sklep/?zobacz=4401&producent= demodulator podczerwieni. Chciałem się zapytać czy gdyby zamiast tfms5360 podłączyć właśnie jego to, by działało? Obydwa pracują na 36kHz. Jeszcze jedno czy trzeba zmieniać kod źródłowy do kontrolera?
    Chodzi o projekt z EDW 10/2007 "radiowe zdalne sterowanie". Odiornik: kondensator, demodulator IR oraz tiny2313.

Proszę o szybką odpowiedź.

0
  • #8 02 Gru 2007 12:38
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak będzie działało, ale musisz uważać, bo mają zupełnie inny rozkład wyprowadzeń.

0
  • #9 03 Gru 2007 13:56
    Fyszo
    Spec od GSM

Jak to ludzie sobie życie utrudniają przez nowoczesna technologię... A zwykły kabel i kontakt elektryczny nie może być? Wtedy prawie darmo wyjdzie ze zużytych kabli i przełączników. i Rozwiąznie stabilne. Zasilanie to coś bedzie miało z 220V przez zasilacz, czy dajesz baterie i latasz co pare godzin z drabiną żeby wymienić?

0
  • #10 29 Kwi 2008 08:55
    elvis1987
    Poziom 13  

Witam.
    Jeśli mogę się podłączyć do tematu. Potrzebował bym schmatu/gotowego kitu/ lub pomocy w najogólnijszej postaci odnośnie konstrukcji zdalnego sterowania radiowego kilkukanałowego (2,3 i więcej, odbiornik, nadajnik) Ale tylko WŁĄCZ-WYŁĄCZ. Na elektrodzie znalazłem tylko do sterowania modelami rc. Jeśli ktoś dysponuje pdf-em z gotowym kitem albo gdzieś na stronie znalazł to czy mógł by tutaj na forum udostępnić.
    Zasięg chciałbym maksymalnie do 100 m. Miałby sterować kilkoma rzeczami w jednym modelu.
    Za wszelka pomoc bardzo dziękuje.
    Pozdrawiam Rafał.

0
  • #11 29 Kwi 2008 20:22
    bogdan_p
    Poziom 39  

samodzielna budowa tego typu urządzenia wymaga wiedzy i zaplecza sprzętowego szczególnie przy samodzielnej budowie wszystkiego od podstaw
    istnieją dwie możliwości budowy zdalnego sterowania urządzenie analogowe lub cyfrowe , w analogowym moduluje się określaną częstotliwością falę nośną nadajnika (np.27MHz) a w odbiorniku stosuje się selektywne filtry pasmowe dla danej częstotliwości odpowiadające 1 kanałowi , zwiększając n-razy ilość nadawanych częstotliwości otrzymujemy n-kanałową aparaturę oczywiście tyle samo przybywa układów filtrów pasmowych w odbiorniku
    natomiast w aparaturze cyfrowej wykorzystuje się tylko sygnał L/H lub gotowe protokóły transmisji danych do tego dochodzą układy koderów i dekoderów sygnału lub napisanie programów dla uC realizujące te funkcje obecnie stosuje się gotowe moduły radiowe oraz specjalistyczne układu kodujące / dekodujące i właśnie z dostępnością ich jest problem tak więc pozostaje jedynie napisanie własnych programów
    budowa wersji analogowej w dzisiejszych czasach jest raczej bez sensu , szczególnie dla aparatury wielokanałowej , cyfrowa wymaga umiejętności programowania lub zdobycia specjalistycznych układów , jesteś kolejną osobą która chce zbudować aparaturę i po raz kolejny będzie podobna odpowiedź taniej , bez stresów i nerwów jest kupić gotową aparaturę , jeżeli chcesz samodzielnie budować to zobacz w projekcie Elebota lub te rozwiązanie http://elportal.pl/pdf/k07/38_12b.pdf

0
  • #12 30 Kwi 2008 12:55
    wader_669
    Poziom 28  

moze moduly telekontroli i jakis dekoder enkoder?

0
  • #13 01 Maj 2008 09:46
    elvis1987
    Poziom 13  

bogdan_p napisał:
    samodzielna budowa tego typu urządzenia wymaga wiedzy i zaplecza sprzętowego szczególnie przy samodzielnej budowie wszystkiego od podstaw
    istnieją dwie możliwości budowy zdalnego sterowania urządzenie analogowe lub cyfrowe , w analogowym moduluje się określaną częstotliwością falę nośną nadajnika (np.27MHz) a w odbiorniku stosuje się selektywne filtry pasmowe dla danej częstotliwości odpowiadające 1 kanałowi , zwiększając n-razy ilość nadawanych częstotliwości otrzymujemy n-kanałową aparaturę oczywiście tyle samo przybywa układów filtrów pasmowych w odbiorniku
    natomiast w aparaturze cyfrowej wykorzystuje się tylko sygnał L/H lub gotowe protokóły transmisji danych do tego dochodzą układy koderów i dekoderów sygnału lub napisanie programów dla uC realizujące te funkcje obecnie stosuje się gotowe moduły radiowe oraz specjalistyczne układu kodujące / dekodujące i właśnie z dostępnością ich jest problem tak więc pozostaje jedynie napisanie własnych programów
    budowa wersji analogowej w dzisiejszych czasach jest raczej bez sensu , szczególnie dla aparatury wielokanałowej , cyfrowa wymaga umiejętności programowania lub zdobycia specjalistycznych układów , jesteś kolejną osobą która chce zbudować aparaturę i po raz kolejny będzie podobna odpowiedź taniej , bez stresów i nerwów jest kupić gotową aparaturę , jeżeli chcesz samodzielnie budować to zobacz w projekcie Elebota lub te rozwiązanie http://elportal.pl/pdf/k07/38_12b.pdf

O właśnie o takie coś by mi chodziło. Dzięki! Tylko 3 pytania:
    1. Jakie jest zasilanie odbiornika. (jakoś nie znalazłem)
    2. Jeśli ktoś będzie miał drugie takie urządzenie to będzie włączał/wyłączał moje urządzenie? Da się tego jakoś uniknąć?
    3. Rozumiem, że w pilocie mam 4 klawisze to mogę wysterować 4 urządzenia na jednym obiorniku? (chodzi mi o to, że jeden klawisz na 1 urządzenie).

Pozdrawiam Rafał

0
  • #14 02 Maj 2008 18:26
    bogdan_p
    Poziom 39  

ad1 zasilanie uzależnione jest od indywidualnej konstrukcji danej aparatury , najczęściej wykorzystuje się wielokrotność ogniw baterii , w układach wykorzystujących układy cyfrowe jest to 5V , dzięki unowocześnianej technologi może być niższe 2,7-3,3 V bardzo często stosuje się oddzielne zasilanie dla części mocy i części realizującej logikę układu są to albo dwa osobne zasilania lub stabilizowane tylko dla logiki układu , takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie stabilnych parametrów zasilania tej części aparatury
    ad2 jeżeli konstrukcje będą identyczne tzn ta sama fala nośna i ten sam sposób kodowanie informacji ( identyczne generatory dla wersji analogowej , identyczne algorytmy kodu dla cyfrowej ) to faktycznie inna aparatura zakłóci pracę Twojej , aby tego uniknąć należy pracować na innej fali nośnej przy dobrej jakości odbiorniku , zmienić częstotliwości pracy generatorów dla danego kanału lub stworzyć indywidualny sposób kodowania rozkazów
    ad3 nie wiem o której konkretnie myślisz aparaturze , rozwiązań może być kilka pierwsze to jak długo jest wysyłany dany rozkaz tak długo na danym wyjścia masz określony stan , drugie polega na zastosowaniu przerzutnika w tym przypadku 1 wysłanie danego rozkazu zmienia stan na wyjściu 2 wysłanie zmienia na stan przeciwny , trzecie możliwość to dany rozkaz jest poleceniem dla wykonania określonej funkcji w dalszej części aparatury

0
  • #15 02 Maj 2008 23:49
    elvis1987
    Poziom 13  

Dobrze, dobrze. Ale mi chodzi konkretnie o ten układ co podałeś mi w linku. Jakie on ma napięcie zasilania odbiornika.

0