Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulator zmieniarki Sony - wejście AUX

Jacor 29 Lis 2007 11:11 14865 22
  • Symulator zmieniarki Sony - wejście AUX
    Witam
    Chciałem zaprezentować emulator zmieniarki do radioodtwarzaczy Sony. Urządzenie umożliwia wykorzystanie wejścia audio dedykowanego dla zmieniarki. W radioodtwarzaczach wyposażonych w funkcję CD-TEXT wyświetla dodatkowo napis <AUX>.
    Chciałem w tym miejscu podziękować użytkownikowi elektrody - Sam Sung, na którego kodzie się wzorowałem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic494077.html

Specyfikacja magistrali Unilink nadal nie jest do końca znana, jednak w Internecie jest sporo informacji na jej temat.
    Oprogramowanie napisane przez użytkownika Sam Sung nie jest optymalne i nie ma zaimplementowanej obsługi wszystkich rozkazów magistrali unilink. Z tego względu nie działa w ogóle lub poprawnie z wieloma modelami.
    Należny wspomnieć, że maksymalna zmierzona częstotliwość sygnału zegarowego na magistrali unilink wynosi ok. 65kHz, a w niektórych modelach wynosi zaledwie 20kHz. dlatego też uP oparte na standardowym rdzeniu 8051 sobie nie radzą. Ja zastosowałem wstępnie układ 89C420.
    Schemat dołączenia uP do magistrali jest dość prosty. Diody zenera zabezpieczają linie sygnałowe przed wzrostem napięcia, które mogłoby uszkodzić porty uP. Zastosowanie dławika było konieczne, ze względu na występujące przepięcia w linii zasilania, które powodowały zawieszanie sie mikrokontrolera. Linia zegarowa jest dodatkowo negowana inverterem 74HC04 w celu generowania przerwania niskim poziomem. Takie rozwiązanie może wydawać sie nadmiarowe, jednak negacja z zastosowaniem pojedynczego tranzystora nie zawsze działała poprawnie.

Obecnie dopracowuje wersję na AVR.

Na razie nie udostępniam kodu, ponieważ poświeciłem ponad pół roku siedząc przed oscyloskopem i analizatorem logicznym rozgryzając ten protokół. Poniżej zamieszczam zdjęcia.

Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Jacor
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: elektronika
    Jacor napisał 114 postów o ocenie 3, pomógł 3 razy. Jest z nami od 2002 roku.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    TheWiktus
    Poziom 18  
    Szczerze mówiąc nie zgadzam się ,podczas jazdy z reguły pilnujesz drogi ,a nie spoglądasz na wyświetlacz radia.
    Oczywiście można tam podpiąć jakieś dodatkowe bajery ,np. wyświetlania ustawień klimy ,albo jakichś danych z komórki ,ale nie jestem pewien czy to dobry pomysł tak komplikować zwykły emulator.
    pitersan15
    Poziom 11  
    Witam
    Jaki był koszt wykonania tego urządzenia, ile to zajeło czasu?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Jacor
    Poziom 14  
    Dziękuję za zainteresowanie.
    Oczywiście możliwości rozbudowy są spore, ale jak wspomniał TheWiktus w czasie prowadzenia samochodu raczej powinniśmy być skupieni na drodze. W planach jest zrobienie w pełni działającej "zmieniarki" MP3 z wykorzystaniem kart pamięci SD/MMC.

Co do kosztów wykonania: koszt opracowania oprogramowania- duży, pół roku czasu podglądania pakietów; co do elementów, to najdroższym jest wtyczka - dostępna za ok. 30zł (zakup używanego kabla), uP - jako "próbki" z Maxim'a, obudowa i reszta, to ok. 6zł.
    Pozdrawiam
    ryborz
    Poziom 23  
    Kocyk - gdzie jest napisane, że to jest DVD. To jest emulator zmieniarki płyt CD. Radio ma wejście line in, które nie działa bez zmieniarki. Po podłączeniu emulatora można pod to wejście podłączyć np. odtwarzacz mp3 i słuchać mp3 w radio, które tego fabrycznie nie posiada.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ryborz
    Poziom 23  
    kocyk napisał:

Więc po co montuję się DVD w samochodzie jak niema czasu spoglądać na wyświetlacz?

Powiedz że żartujesz...

DVD nie działa podczas jazdy! Są specjalnie tak projektowane. Jedynie jak jest zamontowane z tyłu to działa. Jedyna rzecz jaką możesz oglądać podczas jazdy, oprócz drogi to nawigacja.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    tkoras
    Poziom 16  
    Rozbudowa to o parametry klimy to nie glupi pomysł:) Co do patrzenia podczas jazdy, ja przez radio na ktore sie zagapilem malo nie rozbilem ostatnio autka, wiec lepiej zeby to niebylo nic przyciagajacego wzrok...
    tplewa
    Poziom 38  
    kocyk napisał:
    Mam DVD w samochodzie. Zresztą mniejsza o to. To nie na temat. Jak chcesz pogadać o systemach car audio/video to pisz na GG.

Chodzi mi tylko o to, że można ten sprzęcik rozbudować. Tyle na ten temat.
    Pozdrawiam.

Nawet oddzielnie kupowane DVD maja przewidziane podlaczenie aby blokowac mozliwosc ogladania podczas jazdy. A ze ludzie to omijaja to juz inna kwestja, potem klepia blachy :)

A po co DVD po to by np. odpoczywajac na parkingu sobie cos ogladnac...

Odnosnie projektu to gratulacje - moze nie za sam uklad ;) ale za checi i spedzony czas na analize protokolu bo to sie najbardziej mimo wszystko liczy...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    goodbay
    Poziom 11  
    Czy w przyszłości zamierzasz udostępnić wsad do mikroprocesora ?
    tplewa
    Poziom 38  
    kocyk napisał:
    Więc odpoczywając na parkingu można sparwdzić temperaturę czy cokolwiek innego :)

Pozdrawiam.

To jaki problem :). Zrób taką wersje z termometrem i opisz na elektrodzie ;).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Stipe77
    Poziom 12  
    O kurcze to jest właśnie urządzenie jakiego szukam...Mam samochodowego minidisca sony i chciałem wykorzystać wejście liniowe ale bez tego urządzonka się nie da. Niestety jest jak dla mnie zbyt skomplikowane. Chyba już lepiej kupić uszkodzoną zmieniarkę:|
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    on_mayday
    Poziom 15  
    Witam.
    Ja wykonywałem emulator zmieniarki sony na pic'ku i też działa należycie.
    Cały potrzebny materiał jest w necie, więc jest to możliwe do wykonania prosto i tanio.
    Nie pamiętam czy tez coś wyświetla, ale chyba właśnie napis AUX.
    Pozdrawiam.

A za projekt 6/6 - przydatny jeżeli ktoś ma stare radyjko sony i chciałby je rozszerzyć o obsługę mp3 nie wymieniając go.
    A z drugiej strony przecież starsze miały lepszy dzwięk ;)
    goodbay
    Poziom 11  
    on_mayday Możesz podać namiary na strony z których zrobiłeś swój emulator ?
    Adam76-76
    Poziom 10  
    Witam.

Według autora artykułu który znalazłem w internecie jest możliwe także wykorzystanie wyjść bus in dokonując małej przeróbki w radiu.
    Ja osobiście tak zrobiłem. U mnie w radiu mp3 - ka działa gdy załączę funkcję fal długich lub średnich w radiu ( Sony ). Sam pomysł takiej przeróbki znalazłem w internecie ( pod tym adresem: http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/caraudio/am-aux.htm ).
    W moim radiu wykorzystałem wejścia chinch do wprowadzenia sygnału uprzednio wylutowując nózki sygnału z płyty głownej radia, nózki które zostały odlutowane połączyłem z procesorem dżwięku w radiu przez kodesatory. Dzwięk z uzyskanej przeróbki jest bardzo czysty i zadowalający.

Ale oczywiście nie chciałbym pomniejszać zasług autora postu. Sama konstrukcja, wukonanie i przedwszystkim pomysł urządzenia które symuluje zmieniarkę jest super gdybym wczesniej wiedział że można uruchomić te wejścia w ten sposób na pewno bym z tego skorzystał bo nie trzeba ingerować w elektronikę radia. Super pomysł 10/10
    K0RNAT
    Poziom 11  
    A czy ktoś wie czy jest już możliwość kupić gdzieś taki kabelek ?? Przeglądałem allegro i nie znalazłem
    UFOtm
    Poziom 9  
    :arrow: Zakupiłem emulator zrobiony przez jacor'a, ale niestety nie działa on z moim radiem.

Radio moje to mp30 i przy podłączeniu emulatora zmieniarki radio jakby się resetowało, ale nic więcej się nie dzieje. Przy odtwarzaniu cd z napędu radia na wyświetlaczu nie odlicza czasu ani nie pokazuje listy odtwarzania. Wyświetlacz pokazuje same zera.

Pisałem do autora projektu, lecz chyba nie jest on w stanie dokonać przeróbek, aby współgrało to z moim radiem, stąd też prośba do Was czy ma ktoś jakiś pomysł na modyfikacje, która by spowodowała funkcjonowanie mojego radia z tym emulatorem.

ad 28.06.2010 Podeślę nawet cale radio z emulatorem do kogoś kto mi może pomóc.