Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik sterowany, spawarka 3-fazowa

Schizma 25 Lut 2008 22:19 26248 97
    Tuning Marek
    Poziom 21  
    Panowie co wy na to by użyć tylko dwóch regulatorów pojedyńczych do układu trójfazowego spotkałem sie kiedyś z taką regulacją w grzaniu pieca próżniowego firmy elterma zaznaczam układ orginalny poprostu jedna faza bezpośrednio a dwie przez regulatory tyrystorów a to szło na duży transformator kilkudziesięcio kilowatowy a wtórne bardzo niskie napięcie na sility ale nie w tym rzecz . przecież jedna faza moim zdaniem moze iść bezpośrednio na uzwojenie tak jak tam było ponieważ żaden prąd nie popłynie bo się nie zamknie co wy na to ?dzięki
  • TermopastyTermopasty
    Schizma
    Poziom 20  
    Przypuszczalnie będzie to pracować, tylko czy w spawarce spełni swoje zadanie? W fabrycznych konstrukcjach regulacja jest na wtórnym uzwojeniu, a tam na dwóch tyrystorach nie da się regulować...
  • TermopastyTermopasty
    Tuning Marek
    Poziom 21  
    oj własnie , że nie ponieważ przeczytaj uważnie to co napisałem regulacja była po stronie pierwotnej 3*400 V a na piec czyl elementy grzejne na wtórnej było cos koło 30 V a piec ten pracował w bardzo dokładnym zakresie temperatur dośc wysoka bo np: 1000 stopni C ale nie w tym rzecz takrze moim zdaniem to by sie sprawdziło w spawarkach poniewaz odbiornikiem jakby nie było jest trafo tylk ojak pamietam zmieniałem tam bezpieczniki szybkie czasami przepalały sie ale to był a wina elementów grzejnych czyli tyrystor był zabezpieczony przez bezpiecznik szybki tylko nie pamietam czy było jakieś sprzężenie miedzy tymi regulatorami ale się dowiem ponieważ juz kilka lat nie pracuję w tej firmie ale mam kolegów ..... moze uda mi się schemat załatwić dzięki
    stragismus8
    Poziom 11  
    Kol. Schizma - powracając do tematu,czy ostateczny schemat połączeń spawarki po stronie wtórnej jest zgodny z poniższym:

Jeśli są różnice, to jakie ?

W jaki sposób połączone są uzwojenia po stronie pierwotnej i wtórnej transformatora 3-fazowego ?
    Schizma
    Poziom 20  
    W moim przypadku oba uzwojenia są połączone w gwiazdę. Dokładnie w ten sposób mam rozwiązany prostownik, tylko bez diody D4. Do czego koledze ona służy?
    stragismus8
    Poziom 11  
    Witam.
    Jest to dioda zwrotna, o tych samych parametrach jak diody główne mostka prostowniczego, która w momencie gdy tyrystory są wyłączone, przewodzi prąd wyindukowany w dławiku. W układzie pozbawionym dławika oraz z dławikiem, o zbyt małej indukcyjności jest zbędna, a wręcz szkodliwa i nie powinno się jej stosować - sprawdzone empirycznie.

Kol. Schizma - jakie napięcie występuje na zaciskach spawalniczych oraz w jakim zakresie prądowym regulator tyrystorowy zakupiony na Allegro, steruje prądem spawania Twego miga ?
    Schizma
    Poziom 20  
    Maksymalne napięcie wynosi ok. 75V (oczywiście w stanie jałowym, w razie draki mam jeszcze 5-stopniową reg. na uzw. pierwotnym), prąd jest regulowany od zera niestety do max, czyli ok. 500A
    Schizma
    Poziom 20  
    Wiem, że to odgrzewanie, ale nie chcę zakładać nowego tematu odnośnie tego samego grata. Spawarka działa cudnie, pytanie tego typu: max napięcie wynosi 90V, jest szansa wykorzystania tego ustrojstwa do cięcia plazmą?
    Oczywiście po zakupie osprzętu i zamontowaniu dławika...