Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

silnik krokowy, drgania powodują błędy odczytu z enkodera.

Vojteq 29 Nov 2007 18:07 2777 6
    Vojteq
    Level 10  
    Mam następujący problem. Silnik krokowy przy małych prędkościach w wyniku wytwarzania drgań powoduje błędy odczytu z enkodera. Zastosowałem już przetwornik kwadraturowy LS7084 jednak na niewiele się zdał. Czy mógłby mi ktoś podsunąć jakiś inny pomysł na rozwiązanie tego problemu?
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Może tarcza z otworkami na obwodzie jako przerywacz dla fotokomórki ? Zależy jaką rozdzielczość potrzebujesz.
    elektronikwrc
    Level 12  
    Witaj, czy enkoderek jest nowy i szczelnie zamknięty? spróbuj go przedmuchać to powinno pomóc, bynajmniej mi pomogło już nie raz.
    Pzdr
    pukury
    Level 35  
    Witam !! Może pomógłby tłumik . Są stosowane bezwładnościowe lub magnetyczne . O szczegóły możesz się spytać na forum cnc ( do jutra nie czynne ) . pozdrawiam !!
    Tomasz.W
    Level 35  
    Vojteq wrote:
    ...Silnik krokowy przy małych prędkościach w wyniku wytwarzania drgań powoduje błędy odczytu z enkodera....

Podałeś troszkę za mało informacji żeby cokolwiek sensownego wymyśleć
    1) czy silnik jest zamocowany czy też leży sobie luzem
    2) jaki to enkoder i czy zamocowany do silnika czy też nie
    3) sposób zasilania silnika, jeżeli ten silnik wytwarza aż tak duże drgania to możesz mieć coś nie tak z zasilaniem silnika.
    4) co to za drgania, całego silnika czy tylko wałka w silniku
    5) itp.
    pukury
    Level 35  
    Witam !! Dodałbym do listy zamieszczonej ( bardzo słusznie ) przez Kol . - jaki sterownik ? - czy pełny krok ? ( czy inaczej 1/2 , 1/4 , itp ) . Bez tych informacji -cóż można powiedzieć ? . pozdrawiam !!
    Vojteq
    Level 10  
    A wiec juz pisze więcej szczegolów otoz po pierwsze ingerowanie w budowe enkodera nie jest mozliwe bo jest to nowy enkoder szczelnie zamkniety i raczej nierozbieralny.

Teraz odpowiedzi na reszte postow:

Silnik jest stabilnie przytwierdzony do podloza nie mniej jednak generuje drgania. jest to silniczek krokowy 2-fazowy bipolarny o oznaczeniu KP56LLM2-553 firmy Wobit. Jrgo praca odbywa sie z krokiem 1,8 stopnia, a za tem wykonuje 200kr na obrot natomiast jego moment osiaga 60Ncm. Jest to silnik hybrydowy o magnesach trwalych na silniku, wielosegmentowy. Do sterowania silnikiem zastosowano sterownik SMC firmy Wobit w wersji WP. Jest to sterownik przewidziany do wspolpracy z dwufazowym silnikiem krokowym. Umozliwia on sterowanie z pelnym krokiem lub krokiem podzielonym na 2,4,8 czesci wymuszajac odpowiednia wartosc pradu w uzwojeniu silnika niezaleznie od wrtosci napiecia zasilania. Do zasilania wykorzystelem zasilacz ZN100L firmy Wobit. Teraz prae slow o nieszczesnym enkoderze. jest to enkoder MOK40/200/1224/BZ/K firmy Wobit. Jest to inkrementalny przetwornik obrotowo impulsowy o rozdzielczosci 200 imp/obrot z wyjsciem typu NPN Open Colector. Do podlaczenia walu sinka z orotowa osia enkodera uzylem sprzegla typu OLDHAM firmy wobit. Wszystkie dane zbiera i wysyla na kompa prze zlacze RS232 mikroprocesor. Zastosowany zostal uklad ATmega 16 firmy Atmel. Jest to 8 bitowy mikrokontroler z rodzxiny AVR oparty o architektur RISC. Układ ten sklada sie oprocz tego z pamieci typu FLASH 16kB oraz 512 bajtow pamieci typu EEPROM, ukladu Watchdog, UART, interfejs SPI, dwoch 8-bitowych i jedego 16-bitowego timera, Sprzetowego PWM, Komparatora i 32 programowalnyvh linii I/O. Do obslugi komunikacji szeregowej wykorzystalem wbudowany w mikrokontroler uklad obslugi lacza szeregowego USART.

To tyle odnosnie zastosowanego sprzetu w razie pytan prosze piszcie.
    Generalnie wmontowany zostal w to wszystko licznik kwadraturowy firmy WOBIT LS7084 niestety nic nie pomoglo. Powoli koncza mi sie pomysly. Aha silnik pracuje ladnie gdy zadam mu od 300 krokow na sek w gore. ponizej wskazuje kompletne bzdury...niestety nie wiem juz co moge na to poradzic....
    Z gory dziekuje za zainteresowanie tematem i wszelka pomoc.