Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Jackson - spadek mocy

29 Lis 2007 18:14 2220 7
  • Poziom 14  
    Witam. Problem z radyjkiem jest taki, że przez chwile zostały zwarte jedna nóżka PR-ki VR11 ze zworą JP4 i pokazało się trochę dymku, z okolic peerki.. W momencie zwarcia VR11 było w pozycji max. Z tego co patrzyłem na schemacie to VR11 jest odpowiedzialne za moc w AM a JP4 jest związane z funkcją PA. Nie jestem specjalnie wyszkolony jeśli o elektronikę chodzi, dlatego prosiłbym o podpowiedź co mogło się z radyjkiem stać bo po tym zdarzeniu Radio nadaje, modulacja jest tylko że spadła drastycznie moc wyjsciowa.

Przed tym było:
    AM ok 4-5W a "na wydmuchu" do 10W
    SSB ok 10W
    teraz jest:
    AM ok 1W a "na wydmuchu" ok 2W
    SSB ok 3W

Jest to Jackson, nie wiem jaka jest końcówka i driver, ale napewno nie oryginalne.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    MRF mógł dostać zwarcia inadajesz z samego drivera.
    Michał
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 14  
    tutaj akurat na 100% nie ma MRF-a. A jak sprawdzić czy przyczyna jest taka jak mówisz? Da się sprawdzić ten tranzystor zwykłym uniwerslanym miernikiem? Zaraz rozbiorę radio, zobaczę co tam siedzi i napisze tutaj, moze to w czyms pomoze...

Dodano po 19 [minuty]:

Rozebrałem radio i doznałem lekkiego szoku... Bo miało mieć nieoryginalną końcówkę podobno a jest tu C2166 i MRF477 ... Jak upaliłem MRF-a to chyba się pochlastam
  • Poziom 18  
    Żeby mieć pewność, czy MRF jest sprawny, to powinieneś go podpiąć do innego radia i sprawdzić wskazania.
    Miernikiem, można wstępnie pomierzyć jego wartości.

A jak go "uwaliłeś", co rzadko się zdarza, to jest na to alternatywa.
  • Poziom 14  
    Ciężka sprawa może być z tym podpieciem do innego radia, bo wątpię żeby mi ktoś dał radio do eksperymentów ;)

spoko, tylko skąt ja wezmę 36V pod tego KT960A...?
  • Poziom 18  
    Napięciem się nie martw.

Od miesiąca w Jacksonie jest zamontowany i "jeździ" KT.
    Aktualnie na Am-ie jest ustawiona moc 20Watt.
    Nie ma żadnych zniekształceń modulacji. Nie zauważyłem nic niepokojącego w pracy radia.
    Oczywiście KT960A, to całkowicie inny typ obudowy i w związku z tym, do jego zamocowania niezbędne jest wykonanie w tylnej ścianie i radiatorze 2 nagwintowanych otworów o średnicy 3mm.
    Poza tym, nic nie trzeba przerabiać.
    O prądach chyba nie muszę pisać, że trzeba je ustalić na nowo.
  • Poziom 24  
    W pierwszej kolejnosci sprawdz peerka o ktorym piszesz i elementy w jego obwodzie ( skoro polecial dymek ) . Nastepnie sprawdz zasialnie na koncowke mocy i driver , nastepnie podlacz sie na wejscieiwyjscie drivera i zobacz jak wyglada sygnal ,nastepnie zrob to samo z koncowka (mrf ) .zobaczysz gdzie "gubisz sygnal".Najlepiej do tego celu uzyc oscyloskopu i juz wszystko bedzie jasne.Pozdrawiam Arek
  • Poziom 14  
    Problem już prawie rozwiązany. Wylutowałem MRF-a i wlutowałem 2SC1969 i teraz radyjko znów ma tyle mocy ile miało także troche już lepiej.

I teraz mam pytanie. Czy radio może pracować tak jak jest? Bo nic nie regulowałem ani nie przestawiałem, wszelke peerki i cewki są tak jak byly ustawione przy MRF-ie. A może coś trzeba przestawić i czy mogę to zrobić w domu czy oddac radio do strojenia?

Pozdrawiam, Marcin

odświeżam...

Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]