Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

ATMega8 i wysyłanie liczby

lord_dagoth 30 Lis 2007 06:13 746 1
 • ATMega8 i wysyłanie liczby

  #1
  Poziom 25  

  Witam.

  Mam do zadania dość banalne pytanie... lecz jestem dopiero początkującym programistą mikrokontrolerów.

  Posiadam układ do sterowania 100 diodami led. Między innymi znajdują się w nim mikrokontrolery ATmega8. Dwa z nich komunikują się między sobą, i moje pytanie brzmi... Jak wysłać z jednego mikrokontrolera liczbę na pinie ustawionym jako wyjście, a następnie odebrać ją w drugim mikrokontrolerze na pinie ustawionym jako wejście? Najlepiej prosiłbym o mały przykładzik w C :)

  Mam jeszcze takie drugie, jeszcze banalniejsze pytanie... ale nie chciałbym niczego u siebie przepalić. Mam 10 diód podłączonych do ATmegi8, każda do osobnego pinu ustawionego jako wyjście. Wspólnie łącze ze sobą ich końcówki... i przez jaki rezystor podłączyć to do masy?

  Z góry dziękuję za cierpliwość i odpowiedzi :)

  0 1
 • Pomocny post
  #2
  Poziom 12  

  piszesz:
  Wspólnie łącze ze sobą ich końcówki... i przez jaki rezystor podłączyć to do masy?

  jak połączysz wspólnie ich końcówki i przez jeden rezystor podłączysz do masy to ich jasność świecenia będzie zależna od tego ile ich zapalisz! bo spadek napięcia na tym rezystorze jest proporcjonalny do prądu a prąd będzie sumą prądów świecących się LED'ów dlatego do każdej diody powinieneś dać osobisty opornik:) przy zasilaniu 5V wystarczy 470R albo 560R


  a do pierwszego pytania to zależy jak chcesz to zrobić, skoro piszesz o pinie i biorąc dodatkowo pod uwagę liczbę I/O Mega8 chodzi Ci o komunikację szeregową, możesz zaimplementować własny, prosty protokół komunikacyjny albo skorzystać ze sprzętowego, w Mega8 masz np SPI i UART ale jego linie są na stałe przypisane do odpowiednich portów uP.

  1