Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne restarty komputera

30 Lis 2007 10:01 1507 10
  • Poziom 14  
    Witam, ostatnio bylem u kuzyna, i chciałem wgrać grę, pierwsza płytka poszła bez problemu, potem wsadzam drugą CD i nagle restart komputera, (Nie było niebieskiego tła),tak jak bym wcisnął przycisk reset. Komp sie odpalił wsadzam CD i znowu restart....Pomyslalem sobie ze jest to może wina zasilacza......
    Dzisiaj dowiedziałem się, ze kuzyn obrabiał sobie zdjęcie na pc, po czym dał na zapisz i znowu reset komputera.....
    Teraz to już nie jestem tak pewniem czy to faktycznie wina zasilacza. Tak sobie myślę, że wypadało by sprawdzić w kolejności:
    -czy komputer sie nie przegrzewa
    -czy zasilacz jest temu winny
    -a może płyta główna ma problemy z komunikacją....

Płyta głowna to GA-MA69VM-S2 Gigabyte, dysk samsung podpiety pod sata, zasilacz z obudową (komplet)

Co o tym myślicie, w jakiej kolejności sprawdzalibyście tego PC?
    Wiem, że zestaw to jest bardzo oszczędny.....
    Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    Na początek sprawdziłbym czy HDD jest prawidłowo skonfigurowany , oraz czy nie zawiera błędów.
    Podobne efekty miałem na WinXP PRO bez SP2 z dyskiem 200GB , okazało się iż partycje na dysku były źle ustawione .
    Więc podaj więcej danych na ten temat .
    Co do zasilacza - podaj jego markę i moc , podaj jaki tam jest procesor i karta graficzna , jeśli możesz sprawdź napięcia zasilacza.
  • Poziom 14  
    a możesz powiedzieć pod jakim kątem sprawdzić dysk?

źle ustawione partycje, czyli?:)
    Wiem, że ma chyba 4 partycje założone, na c ma system, a gry instaluje na dysk d .

Karta graficzna jest zintegrowana, a procesor to athlon64 2,4GHz jak dobrze pamiętam. Zasilacz jest marki nieznanej o mocy 420W
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Witam.
    Miałem podobną sytuację z restartami, winny był zasilacz.
    Należy sprawdzić napięcia ale pod obciążeniem. Na początek uruchom kompa i przyłóż ucho do obudowy w okolicach zasilacza. Jeśli usłyszysz jakieś syczenie lub świerszczenie to na 100% padł trafo impulsowy w zasilaczu. Restart następuje wtedy najczęściej podczas wchodzenia na obroty napędu CD.
  • Poziom 14  
    niestety nie mam jak zrobić fotki, bo kuzyn mieszka daleko:( a komputer rozkręciłem tylko raz, no i pytał mi się co może być problemem, więc ja powiedziałem mu tak jak w pierwszym poście napisałem, żeby sprawdzić czy sie nie grzeje, zasilacz. Po tych wypowiedziach zasugeruje również aby sprawdził dysk twardy. Ja może ten komp będę widział za jakiś miesiąc czasu,i wtedy być może problemu już nie będzie. Był kupowany 8 miesięcy temu i powiedziałem by oddał go do serwisu. Niech tam się męczą:). Pisząć ten temat chciałem zaciągnąć tylko informacje na co zwrócić w pierwszej kolejności uwagę, no i przekonać się czy sam podążam właściwym tropem myślenia:)
    Z tym dyskiem to nie pomyslałem, więc dziękuje za wskazówkę.

Jeśli jeszcze komuś by przyszło na myśl jaki element mógłby być winny, to będę wdzięczny za dalsze wskazówki, przy takich informacjach jak podałem.

PS. Z tym zasilaczem to pomyślałem w pierwszej kolejności (jest to standardowy zasilacz dołączany do obudowy no-name) jak zresetował się przy włożeniu CD, lecz nie przy każdych płytach to się dzieje....no a dzisiaj dowiedziałem się, że jak chciał zapisać zdjęcie to znowu sie zresetował. Więc troszkę zwątpiłem czy to oby napewno wina zasilacza...
    Komputer jest dość oszczędną wersją-nie ma co ukrywać:)

Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    Moc zasilacza w zupełności powinna wystarczyć , jednak z autopsji wiem że w takich "gotowcach" znajdują się najczęściej zasilacze najgorszej jakości - najtańsze.
    Co do kontroli samych partycji - polecam programy np: Partition Magic , lub Acronis Partition Expert .
    Wiele razy widziałem że gdy partycje są robione instalatorem windows , to w/w programy nie rozpoznają tych że partycji .
  • Poziom 14  
    DriverMSG napisał:
    Moc zasilacza w zupełności powinna wystarczyć , jednak z autopsji wiem że w takich "gotowcach" znajdują się najczęściej zasilacze najgorszej jakości - najtańsze.

zgadzam się:), sam bym nie kupował takiego zasilacza, a raczej osobno obudowę i osobno zasilacz trochę lepszej klasy....

Co do tych programów co wymieniłeś, np Partition Magic, itp, to sprawdzić odczyty S.M.A.R.T, czy nie ma bad sektorów i co jeszcze by wyeleminować dysk z podejrzeń?
  • Poziom 21  
    Na początku sugerowałbym wykluczyć niekontakt modułów wsadzonych na płytę główną (wyjąć i włożyć ponownie pewnie dociskając wszystkie karty, pamięci), jeśli w środku jest dużo kurzu to oczywiści dokładnie oczyścić). W następnej kolejności odłączyłbym wszystkie urządzenia usb (z wyjątkiem ewentualnych niezbędnych - typu klawiatura, myszka). W trakcie pracy kontrolowałbym temperaturę procesora (radiatora na nim).
    Zakładając, że nie jest to wina softu (nieodpowiedni sterownik np. do karty graficznej) stawiałbym na problem z samą kartą graficzną. Zasilacza oczywiście nie wykluczam, jego usterka stosunkowo często daje taki objaw.
  • Poziom 10  
    U mnie podobne efekty dawał brak dobrego kontaktu wtyczki zasilania w dysku twardym. Czasami się rozłączało i przy próbie odczytu z dysku był zwis.
  • Poziom 33  
    john_t napisał:
    uruchom kompa i przyłóż ucho do obudowy w okolicach zasilacza. Jeśli usłyszysz jakieś syczenie lub świerszczenie to na 100% padł trafo impulsowy w zasilaczu.

Z tym ja się nie zgodzę: u mnie cóś bzyczy przy USB, czy karcie sieciowej (zintegr.)
    Co do napięć to najlepiej mierzyć miernikiem.
    Nie wiem, dlaczego SpeedFan wyśw. inne napięcia niż Everest?
    W tych aplikacjach powinien być "-" przy U ujemnych? Jeśli tak, to albo one źle wskazują, albo to cud, że mój komp działa :!:
    Narazie nie mierzyłem miernikiem, ze wzgl. na plombę...
    Dziwne restarty komputera
    Temperaturę można sprawdzić, to nie zaszkodzi, a programy są dosyć wiarygodne. Może przydać się odkurzanie.
    Z całą resztą się zgadzam.