Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja kolorów w telewizorze.

llero 30 Nov 2007 13:18 3818 8
    llero
    Level 12  
    Witam!
    Chciałem podregulować kolory w telewizorze ponieważ jest dominacja czerwieni, telewizor jest już stary, lecz na razie nie stać mnie na wymianę na nowy.
    Zwracam się z prośbą o radę jak to najprościej wykonać, chodzi mi konkretnie o regulację na kineskopie .
    U mnie na kineskopie jest 5- pokręteł regulacyjnych ,3 mają oznaczenia RGB- Bias,a dwa G-drive,B-drive .
    Może ktoś mi podpowie jak za pomocą tych pokręteł wyregulować kolory w telewizorku.
    Pozdrowienia!
    mczapski
    Level 39  
    Obawiam się, że musisz się przyzwyczaić. Wygląda na zużycie kineskopu. Można próbować coś tam działać, ale z twego pytania nie wynika żebyś tego dokonał.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

RGB-bias to prawdopodobnie tzw. statyczny balans bieli, na razie zostaw go w spokoju :)
    Proponuję delikatnie pokręcić G-drive i B-drive, w jedną stronę będziesz zmniejszał poziom koloru, a w drugą zwiększał. Jeśli jest za dużo czerwieni to musisz delikatnie dodać zieleni i niebieskiego.
    Spróbować możesz, nic nie uszkodzisz poprzez taką regulację.
    Żeby móc w razie czego wrócić do pierwotnej pozycji, zaznacz sobie położenia potencjometrów przed regulacją.

Pozdrawiam
    Krawczak
    Level 31  
    Witaj,regulacje rozpocznij od zapamietania pozycji potencjometrów ,wrazie jak będziesz miał kłopoty możesz powrócić do tych nastawień, następnie musisz ustawić nasycenie kolorów na minimum i zwiększając BiG bias spróbować ustawić obraz czarno-biały ,jeżeli to nie pomoże zmniejsz R bias,wszystko zależy od zużycia kineskopu małe korekty dokonaj BiG drive .Po ustawieniu sprawdż jak zachowuje się przy zmniejszaniu jaskrawośći i kontrastu ,czy nie ma dominacji jakegoś koloru .Po całym tym zabiegu może się okazać ze ostrość się rozjechała można to wyregulować górnym pot na trafie WN .POzdr
    llero
    Level 12  
    Dzięki za rady pokręciłem trochę tymi wkrętami i zauważyłem że nie ma zielonego koloru , tz jest ale taki "szaro zielony", kilka lat temu telewizor był w naprawie bo obraz był właśnie cały cały zielony, po naprawie wrócił już z dominacją czerwonego koloru ,lecz od jakiegoś czasu jeszcze bardziej zrobił się czerwony (sino czerwony).
    Moje kręcenie niczego nie wniosło (brak zieleni) obraz pozostał z dominacja czerwieni.
    Czy brak zielonego świadczy, że kineskop się kończy, czy to może być spowodowane jakąś drobniejszą usterką.?
    Pozdrowienia!
    karol5608
    Level 28  
    Na początek trzeba podać modelTV i zrobić pomiary na PK.
    llero
    Level 12  
    telewizor to "CIE" takie ma logo na przodzie obudowy,na kineskopie pisze "Toshiba".
    Dysponuję miernikiem tylko nie bardzo wiem gdzie te napięcia mierzyć.
    karol5608
    Level 28  
    Na naklejce z tyłu nie ma modelu?
    llero
    Level 12  
    Napis na naklejce -CIE model FT 55x