Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuje schematu sterownika do stroboskopu!

wojto15-05 08 Sty 2008 01:44 14407 64
    Artur k.
    Admin grupy audio
    W sumie masz rację, nie pomyślałem o tym.

Trzeba tylko dorobić przełącznik źródeł (audio/auto) i powinno działać.

Pozdrawiam
    wojto15-05
    Poziom 18  
    witam! po dłuższym czasie i ja znalazłem chwilę żeby zrobić ten sterownik i mogę powiedzieć że działa w 100% i jestem zadowolony :] jak włożę wszystko w jakąś obudowę to wystawie albo w DIY albo tutaj :)
    i jeszcze raz dzięki za schemat !
    pozdrawiam djviev ( www.djviev.80.pl )
    Grzawa
    Poziom 12  
    Jaki jest szacowany koszt wykonania tego sterownika ze schematu z pierwszego postu? (bez gniazd, przełączników, ukł. zasilania). Gdyż się tego nie doczytałem... Pozdrawiam
    wojto15-05
    Poziom 18  
    Witam
    Dokładnie nie pamiętam ale coś koło 10-15zł (totalny max).
    A właśnie dzisiaj pomyślałem żeby zaprojektować płytkę :D
    Ale złożyłem na uniwersalnej i wszystko działa elegancko.
    Jak coś to pytać chętnie pomogę.
    Grzawa
    Poziom 12  
    kurcze, a wolają nie wiadomo ile za podstawowy sterownik... :/ Dzięki za info, i w razie problemów będę pisał. Pozdrawiam :)
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Kurcze na schemacie są opisane elementy, a ludzie zamiast sprawdzić ile one kosztują w sklepie, to pytają na forum :(
    Jak się pomylisz i jakimś cudem uszkodzisz elementy, to i koszt wykonania wzrośnie, bo trzeba będzie kupić nowe :)
    Czekamy na pytanie jak wkręcić żarówkę :D
    Grzawa
    Poziom 12  
    wydaje mi się że nikomu nie robi różnicy pytanie o cenę wykonania, tym bardziej ze nie było problemu dodać w pierwszym poście po dodaniu schematu ile to razem wyjdzie mniej więcej. Z wyliczeń mi też wyszło ok 10 zł, ale chciałem się upewnić, gdyż elektroniką z braku gotówki zajmuję się sporadycznie, i miałem wątpliwości do 3 elementów na schemacie. Więc to pytanie to taki grzech? :/
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Pytanie to nie grzech ale pomyśleć też warto.
    Poza tym koszty wykonania mogą być różne w zależności od tego, kto jaką ma koncepcję i jakie zaplecze.
    Jeden wpakuje urządzenie w plastikową obudowę za którą zapłaci 5zł, inny kupi sobie metalową za 50zł, a jeszcze inny nie zapłaci ani grosza, bo elementy (bądź co bądź popularne) znajdzie w swoich zapasach, a obudowę wykona sam.

To, że autor tematu wykonał urządzenie za 15zł to nie znaczy, że tyle kosztuje jego wykonanie!
    wojto15-05
    Poziom 18  
    Dokładnie Artur k ja wsadziłem układ w plastikową obudowę. Wychodzi taniej ale nie "grzeszy" wyglądem :) a te moje 15zł to i tak napisane na oko ;) bo robiłem to już jakiś czas temu .
    Ale bardzo fajny sterownik, często go używam (np. jutro jest okazja :D )
    Pozdrawiam
    scofildd
    Poziom 2  
    niedawno znajomy zmontował mi taki sterownik i mam jedną uwagę a dokładnie proponował bym zmienić potencjometr 50kohm na 1 Mohm. Pozwoli to regulować ilością błysków praktycznie od zera a nie od pewnej szybkości w górę.

pozdro
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Tylko po co regulować błyski od 0? Nie prościej wyłączyć stroboskop?
    Taka regulacja nie ma sensu, po co np. jeden błysk na minutę? Lepiej dorobić ręczne wyzwalanie.
    elkard
    Poziom 36  
    Witam.
    Wcześniej w tym temacie któryś z kolegów zwrócił uwagę na brak regulacji czułości mikrofonu w tym sterowniku, (chodzi o ten schemat przedstawiony przez kol. Artur k.)
    Czy ktoś może taką regulację dorobił, jeżeli tak to z jakim skutkiem ?
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Myślę, że można by spróbować zrealizować taką regulację w pętli sprzężenia zwrotnego wzmacniacza operacyjnego (tam gdzie rezystor R4). Tylko uwaga! Przewody do potencjometru muszą być możliwie jak najkrótsze i najlepiej ekranowane.

Wzmocnienie rzędu 200x powinno być wystarczające, a więc proponowałbym zmniejszyć wartość R4 do 130 albo 150k i szeregowo dołożyć potencjometr 100k. Można też spróbować z węższym zakresem regulacji, czyli R4 = 200k i potencjometr 47k.

Trzeba poeksperymentować, ja niestety nie mam jak, bo ostał mi się sam sterownik - stroboskopu nie mam.
    elkard
    Poziom 36  
    Będę musiał spróbować tak jak kolega to opisuje. Choć myślę jeszcze nad takim rozwiązaniem jakie było w tym innym sterowniku tu przez kogoś zaprezentowanym.
    Dokonam zwiększenia czułości rezystorem w pętli sprzężenia zwrotnego a regulację dam na wyjściu wzmacniacza, o coś tak jak tu.

I wykorzystam do regulacji nie nieużywany przeze mnie potencjometr DIMMER.

Muszę spróbować zwiększyć tę czułość bo niestety mój sterownik nie chce wysterować stroboskopu w trybie AUDIO, (w trybie FLASH jest w porządku).

Mam stroboskop Eurolite Techno Strobe 750. Obydwa artykuły świeżo zakupione choć niestety u różnych dostawców. I teraz nie mogę wykazać gdzie jest problem.
    Dostawca i serwis sterownika twierdzi że jest on sprawny a wina jest po stronie stroboskopu. Ale on przy funkcji FLASH działa dobrze ... ?
    Niestety mimo że jest to na gwarancji będę musiał sam z tym powalczyć.
    A może kolega miał jakieś podobne doświadczenia z tym sprzętem ?
    I jeszcze zapytam czy u kolegi dioda LED w sterowniku przy pracy audio mruga w sposób wyraźny ? Bo u mnie ledwo ledwo, nawet przy silnym poziomie dźwięku.
    DJ Qwahoo
    Poziom 15  
    Witam!

Ja mam pytanie co do sterownika podesłanego od Artura K.

Mianowicie jak trzeba połączyć wyjścia układu z Jack'iem a które do trafo?

Pytanie co do scalaka LM324. Nóżka 4 i 11 muszą być odpowiednio podłączone z 12V i masą?

Proszę o odpowiedź

Pozdrawiam
    elkard
    Poziom 36  
    Witam.
    Gniazdo jack w tym stroboskopie powinno być połączone do zacisków GND, SPEED i DIMMER.
    Natomiast co do pytania o transformator, to oprócz niego musi być jeszcze mostek prostowniczy, kondensatory i stabilizator.
    Zobacz na mój schemat uzupełniony o te właśnie elementy.

DJ Qwahoo
    Poziom 15  
    acha... czyli ten schemat, to jest ten sam co od Artura K, który działa dobrze tak?

Co do jacka to chodzi mi gdzie na nim powinien być out gdzie ground a gdzie dimmer (z tego wynika ze powinien byc to jack stereo) ?

Dziękuje za pomoc :)
    elkard
    Poziom 36  
    Ten schemat tylko minimalnie rożni sie od tego przedstawionego przez Artura K.
    Rożnica jest w obrębie nóżki 10 układu scalonego. Ale ponieważ mój sterownik nie pracował całkiem poprawnie z moim stroboskopem to wprowadziłem poprawkę do swojego sterownika, zgodnie z tym jak jest właśnie na schemacie Artura K i teraz pracuje poprawnie. Wcześniej był zbyt mało czuły na sygnał audio.

Tu pokazuję jak podłączony jack.

Wyjście nazwane wcześniej jako OUT poprawiłem na schemacie na SPEED, tak jak jest oryginalnie w moim sterowniku.
    DJ Qwahoo
    Poziom 15  
    Dziekuje bardzo! :)

Teraz to wszystko jasno rozumiem :D

W sobote bede w elektronicznym to kupie 7812 bo tak to wszystko mam: czesci i trafo 12V.

Jak zrobię to poinformuje o efektach :)

Pozdrawiam

Jakie są wartości C6, C7 i C8?

Jeszcze jedno pytanko.

Jaki znacie w miarę latwy program w ktorym mozna narysowac taki schemacik i potem zaprojektowac plytke PCB pod to?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    elkard
    Poziom 36  
    DJ Qwahoo napisał:
    Jakie są wartości C6, C7 i C8?

C6 1000uF/35V
    C7 47uF/16V
    C8 100nF
    Grzawa
    Poziom 12  
    Witam. Mam pytanie trochę nie do sterownika, lecz odnośnie samego stroboskopu jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc (a myślę że takie osoby są). Są stroboskopy które mają regulowaną szybkość błysków (speed) [czyli standard], oraz jasność błysków (dimmer) [żadkość;/] Jest możliwość do stroboskopu z samą funkcją regulacji szybkości błysków dorobić by była regulacja jasności błysków? wiem że trzeba wtedy wymienić gniazdo jack z mono na stereo, ale pytanie co po za tym trzeba wymienić i dostawić? Czy po prostu jest palnik w tych stroboskopach jakiś inny po czym elektronika steruje inaczej pracą palnika? czy tylko wystarczy dostawić jakiś moduł do stroboskopu by ową funkcję uzyskać?

Ps. Wiem że pytanie odbiega od tematu, lecz googlując wyskakują mi głównie sklepy z stroboskopami, a takiego stroboskopu jak potrzebuję znaleźć nie mogę...:/

Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Rime
    Poziom 14  
    Witam, czy praktycznie w miejsce mikrofonu można podłączyć zmostkowane (L i P kanał) liniowe źródło dźwięku ? Czy należałoby wtedy zastosować na wejściu tego sygnału dodatkowe rezystory ? Jak zachowa się wtedy sterownik, czy to nie będzie dla niego zbyt duży "szum" i stroboskop będzie świecił zbyt często, chaotycznie ?
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Można spróbować, tylko trzeba usunąć obwód polaryzacji mikrofonu (R1, R2, C1), jak będzie źle działało, to zmniejszyć R4 ze 4x albo wstawić w jego miejsce potencjometr ok. 100k i wyregulować czułość.
    Rime
    Poziom 14  
    Zlutowałem to w takiej formie. Między 14 nóżką LM324N a GND ładnie zmienia się napięcie w zależności od muzyki 0.00 do 1.2V, ale na wyjściu SPEED jest 0.00V lub 0.01V momentami, (chyba miernik nie nadąża z pomiarem - oby) zarazem LED w ogóle się nie świeci. Stroboskop również...

C2 - 100nF
    C3 - 47µF
    C4 - 2,2µF
    R3,R7 - 47k
    R4 - 100k
    R5 - 1,2k
    R6,R8,R9 - 10k
    R17 - 1k
    R23 - dałem 47k
    R24,R25 - 1K

Co może być nie tak, gdzie dokonać pomiarów jeszcze ?
    Rime
    Poziom 14  
    Te 12V to był błąd w rysowaniu, oczywiście tak nie polutowałem ;)
    R23 nie powinien być 10k ?

elkard napisał:
    Mam stroboskop Eurolite Techno Strobe 750.(...)
    Dostawca i serwis sterownika twierdzi że jest on sprawny a wina jest po stronie stroboskopu. Ale on przy funkcji FLASH działa dobrze ... ?
    Ja "dolnej" części układu jeszcze nie zlutowałem. Testuje aktualnie tą "górną" na stroboskopie Eurolite Techno Strobe 500. I stroboskop nie wyzwala palnika.

elkard napisał:
    A może kolega miał jakieś podobne doświadczenia z tym sprzętem ?
    I jeszcze zapytam czy u kolegi dioda LED w sterowniku przy pracy audio mruga w sposób wyraźny ? Bo u mnie ledwo ledwo, nawet przy silnym poziomie dźwięku.
    Ja właśnie mam ;) LED słabo będzie świecić ze względu na rezystor 1k. Z tym, że u mnie w ogóle się nie świeci :/