Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator elektroniczny

Bogus105 30 Lis 2007 18:11 3323 10
  • #1 30 Lis 2007 18:11
    Bogus105
    Poziom 16  

witam,
    chcę wykorzystać transformator elektroniczny stosowany do oświetlenia halogenowego 12V właśnie do oświetlenia halogenowego:) jest tylko ale:
    po stronie 12V chcę zastosować mostek i tranzystor MOSFET sterowny PWMem do regulacji jasności świecenia poszczególnych halogenów.
    Czy taki elektroniczny transformator się do tego nadaje?

0 10
  • #2 30 Lis 2007 18:28
    fuutro
    Poziom 43  

Przeżyje. Przecież musi wytrzymać przeciążenie związane z zapalaniem zimnego włukna halogenu. Pytanie czy mosfet z regulacją będzie miał dobre warunki pracy (odpowiedni).

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]

0
  • #3 30 Lis 2007 18:49
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Raczej nie uda Ci się osiągnąć zadowalających efektów. Zrobiłem kilka transformatorów elektronicznych i znam ich konstrukcję. Spróbować możesz ale jest duża szansa że coś się spali.

0
  • #4 30 Lis 2007 18:49
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Pojaśnijcie bo nie łapię

Cytat:
    chcę zastosować mostek i tranzystor
    .
    Transformator elektroniczny to inaczej przetwornica i wydawało mi się, że ma na wyjściu DC czyli stałe napięcie ? Ale mogę się mylić bo takowego nie operowałem. Ale gdyby tak było jak myślę to mostek byłby niepotrzebny.

0
  • #5 30 Lis 2007 19:42
    Ptolek
    Poziom 36  

A czy nie może istnieć przetwornica AC-AC? Albo DC-AC? Otóż może i istnieje. Tylko ten mostek musi być szybki.
    Z tym mosfetem, można nim "pociąć" przebieg zmienny po wyprostowaniu, ale bez kondensatora. Jednak ja bym dał kondensator ze względu na stabilność działania przetwornicy jak i bezpieczeństwo mosfeta. Tylko jak ta przetwornica zniesie obciążenie pojemnościowe, to nie wiem.

0
  • #6 30 Lis 2007 20:09
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

OK. Dzięki.
    Czyli kumam, że tak to ma mniej więcej wyglądać (mostek z diod Schottky'iego)
    transformator elektroniczny
    Bogus105 jaką moc ma taki halogen, którego chcesz sterować?
    Ptolek jaką pojemność C dał byś do tego tak na wyczucie?

0
  • #7 01 Gru 2007 01:14
    Bogus105
    Poziom 16  

coś mi się wydaje że transformator elektroniczny odpada... trzeba będzie zastosować normalny toroid. zasilać ma osiem 20 lub 34 watowych halogenów, każdy osobno sterowany i ściemniany, do tego dwa halogeny po 10W i 3 drajwery pwm do LED RGB (po kilka watów).

0
  • #8 02 Gru 2007 09:21
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Regulację jasności należy zastosować po stronie pierwotnej transformatora elektronicznego za pomocą regulatora PWM. Gdzieś był schemat takiego regulatora, ale nie mogę go teraz znaleźć.

0
  • #9 02 Gru 2007 14:18
    Bogus105
    Poziom 16  

no właśnie odpada regulacja po stronie pierwotnej... halogeny mają być ściemniane niezależnie.

0
  • #10 06 Gru 2007 22:51
    jarek_krakow
    Poziom 16  

czytałem gdzieś niedawno o halogenowych żarówach ,że nie powinno się stosować niższych napięć do ich zasilania gdyż skraca się ich żywotność - nie zachodzi proces halogenowy . jak ktoś się zna temat to niech potwierdzi albo zdementuje

0
  • #11 07 Gru 2007 10:27
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Ja wiem że zmniejszenie napięcia o 0,5V wydłuża czas świecenia 2x. Jeśli chodzi o dużo niższe napięcia to nie wiem, ale też nie ma sensu zasilać żarówki 8V , bo wtedy bardziej grzejemy pomieszczenie niż je oświetlamy. W domu regulację jasności rozwiązałem przez załączanie różnych grup halogenów z żarówkami o mocy 20W.

0