Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Funai NLC-3216- zanikający sygnał po AV

bemo1 30 Nov 2007 18:58 2701 10
    bemo1
    Level 25  
    W tv j/w zanika odbiór dvd po wej. scart 1 i scart 2 lub nie ma go wcale. Zimne luty sprawdzone i usunięte. Po tych samych wejściach sygnał z video odbierany jest bez problemu. Dodam, że dvd podłączone do innego tv też można odbierać bez problemu. Czasami pojawia się obraz przy podłączaniu kabla i jest zadawalający innym razem znowu na początku przerywa wizja. Po kilku sekundach wszystko wraca do normy i dvd można odbierać do końca płyty. Następna płyta znowu zaskoczy od razu lub nie. Proszę o podpowiedzi co z tym fantem zrobić?
    jaqbas2
    Level 27  
    Witam !

Ja bym tej usterki poszukiwał w przełączniku (automatycznym) sygnałów wejściowych w TV. Jednak najprostszym rozwiązaniem wydaje sie tutaj odłączenie pinu 8 w jednym ze złącz SCART tak, by sygnał sterujący ( informujący TV o podłączeniu zewnętrznego źródła sygnału) nie był doprowadzany do tego TV. Wówczas po wymuszeniu trybu AV w telewizorze z pilota (a nie przez automatyczne przełączenie) uzyska Pan mam nadzieję poprawną pracę tego odbiornika ze wspomnianym DVD.

Powodzenia !

Pozdrawiam !
    bemo1
    Level 25  
    Mam pytanie. Czy samo przełączenie pilotem w SCART 1 lub 2 nie wystarczy? Przypomnę tylko, że podłączjąc video nie ma problemów.
  • Helpful post
    jaqbas2
    Level 27  
    Witam !

Z tym może być różnie... . Nie zawsze jest tak, ze rozkaz z pilota jest nadrzędnym nad automatem przełączającym. To naprawdę niewiele roboty odlutować jeden drucik w kablu SCART ! I... wszystko wiadomo ! myślę, że warto taką próbę zrobić.

Powodzenia !

Pozdrawiam !
    bemo1
    Level 25  
    Odłączyłem ten 8 pin. Teraz już dvd przez scart nie włącza sie w ogóle.
    jaqbas2
    Level 27  
    Witam !

Teraz - skoro tak, myślę, że warto dać rezystor 75-100 Ω między wejście wideo a masę. Niektóre Funai- e tak miały, że wystarczyło dać zamknięcie (chyba niedopasowanie) taką rezystancją do masy i było wszystko OK.
    Dobrze to zrobić ( jak zadziała ) w TV, można też i w jednym ze złącz SCART - ale to mniej eleganckie.

Powodzenia !

Pozdrawiam !
    Remeknapr
    Level 33  
    bemo1 wrote:
    Odłączyłem ten 8 pin. Teraz już dvd przez scart nie włącza sie w ogóle.

Takim gdybaniem i wróżeniem z fusów do niczego konstruktywnego nie dojdziemy. Problem należy do gatunku prostych i łatwo wykrywalnych/mierzalnych. Potrzebne jest minimum wiedzy, multimetr, ewentualnie oscyloskop. Jeśli po odłączeniu wymuszania przez zewnętrzne urządzenie trybu RGB (lub AV) nie ma obrazu, trzeba sprawdzić, czy sygnał np. z DVD przychodzi na właściwy pin Eurozłącza i czy jest właściwie kluczowany. I to wszystko.
    bemo1
    Level 25  
    Skoro w innym TV jest dobrze.....?.Dziękuję za podpowiedzi. Kiedyś do pina synchro dołączałem ok. 100n-1uF i też pomagało. Problem leży w tym , że tv u klienta i nie można za bardzo robić doświadczeń.
    Remeknapr
    Level 33  
    bemo1 wrote:
    Skoro w innym TV jest dobrze.....?

Nie wszystkie telewizory mają identyczną konstrukcję i nie wszystkie są zepsute.

bemo1 wrote:
    Kiedyś do pina synchro dołączałem ok. 100n-1uF i też pomagało.

Nie mam przed sobą schematu tego telewizora i nie powiem Ci co i na którym pinie mierzyć. Jeśli odłączyłeś wymuszanie po Euro, a telewizor z pilota przełącza tylko na AV, to w DVD musisz ustawić tryb "composite video", lub coś w tym rodzaju.

bemo1 wrote:
    Problem leży w tym , że tv u klienta i nie można za bardzo robić doświadczeń.

Samo się nie zrobi.
    bemo1
    Level 25  
    Podsumowałeś mnie jednoznacznie. Telewizor jednak nie przełącza się tylko na AV lecz normalnie funkcjonuje jak dotychczas. Zastanawiam się nad tym, że do tej pory wszystko funkcjonowało bez uwag. DVD z kolei w innym tv, nie LCD, też odtwarza prawidłowo.
    bemo1
    Level 25  
    Jednoznacznie wykluczyłem tv .Wina leżała po stronie dvd. Klient zrezygnował z naprawy.