Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar częstotliwości z wykorzystaniem mikroprocesora

01 Gru 2007 14:27 1379 8
  • Poziom 22  
    Witam,

problem wygląda następująco, muszę opracować układ który będzie mierzył sygnał (częstotliwość) z elektromagnetycznego czujnika reluktanycjengo użytego w przepływomierzu powietrza. Na wyjściu czujnika jest przebieg sinusoidalny o amplitudzie 100mV i w zależności od przepływu powietrza zmiennej częstotliwości.
    Pomiaru dokonywałbym przy użyciu mikroprocesora AT89C2051 wykorzystując jeden z jego liczników.
    I teraz pytanie, czy sygnałem z tego czujnika po odpowiednim wzmocnieniu mogę sterować tranzystor podpięty pod jeden z liczników mikroprocesora i w ten sposób mierzyć częstotliwość?
  • Poziom 16  
    Amplituda tego przebiegu jest za mała aby tranzystor Ci kluczował. Zmierz dokładnie na jakim poziomie jest ten przebieg, czy to jest -100mV do +100mV ?
    Jeśli tak, musisz zrobić jakiś wzmacniacz. Zrób to w stylu wzmacniacza m.cz. a więc sygnał podaj na jego wejście przez kondensator, wzmocnij ten sygnał kilka razy a na wyjściu wzmacniacza (już bez kondensatora) podłącz komparator z lekką histerezą i dobierz tylko odpowiednio jego próg przełączania - może to być na przykład wartość napięcia na wyjścu wzmacniacza bez sygnału wejściowego (najlepiej gdyby to była połowa napięcia zasilania)

Ale jeśli sygnał z czujnika jest już podnisiony o jakąś stałą wartość DC (nie przyjmuje ujemnych wartości) podłącz go od razu na komparator i tylko dobierz prób przełączania.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Tak, przebieg jest na poziomie -100mV do 100mV. Myślałem jeszcze nad takim rozwiązaniem, żeby zastosować transoptor między czujnikiem a mikroprocesorem. Ale też musiałbym wzmocnić sygnał, żeby wysterować diodę LED. Nie wiem, które rozwiązanie byłoby lepsze.
  • Poziom 16  
    Jeśli wzmocnił byś ten sygnał tak powiedzmy 20 razy (-2V +2V) to podając go od razu na transoptor (przez rezystorek i równolegle diodę wsteczną odcinającą minusy) działało by to nawet dobrze (tam mi się wydaje).
    Jednak musiał byś zrobić wzmacniacz z symetrycznym zasilaniem - jeśli to nie przeszkoda dla Ciebie - spróbuj.
  • Poziom 22  
    Zrobiłem już wzmacniacz m.cz na LM386 o wzmocnieniu równym 50. Wzmocniony sygnał podam na komparator LM339, podłącze to pod oscyloskop i zobaczę jak się będą prezentowały przebiegi, będę musiał dobrać jeszcze próg przełączania. Myślicie, że to wypali?

Pokey w tym rozwiązaniu z transoptorem konieczny jest wzmacniacz w symetrycznym zasilaniem?
  • Poziom 16  
    Jeśli chciałbyś wzmocniony sygnał z czujnika podać bezpośrednio na transoptor to przy zasilaniu niesymetrycznym musiał byś tak przesunąć poziom napięcia stałego na wyjściu wzmacniacza aby odpowiednio wzmocniony sygnał z czujnika zdołał "otwierać" i "zatykać" transoptor. Nie widziałem jeszcze takich konstrukcji bo w takich wzmacniaczach problemem jest z utrzymaniem stałości napięcia (kompensacja temperaturowa, itp).
    Można jeszcze przed podaniem sygnału z czujnika na wzmacniacz "wyprostowac" go, ale to jest za małe napięcie dla mostka prostowniczego. Ale jeśli jeszcze przed transoprotem musiałby być jakiś wzmacniacz to nie będzie żadnej separacji czujnika od systemu mikroprocesorowego. Transoptor nie spełni tam swojej głównej roli.
    Skoncentruj się raczej na tym co zrobiłeś teraz.
  • Poziom 22  
    Okazało się, że amplituda sygnału z tego czujnika jest zmienna i proporcjonalna do częstotliwości. Wartość amplitudy, którą wcześniej podałem była dla przykładowego stałego przepływu.
    No nic... Wzmocniłem sygnał z czujnika i byłoby dobrze, gdyby wierzchołki sinusoidy nie były poobcinane (po przekroczeniu pewnej wartości amplitudy, mowa oczywiście już o wzmocnionym sygnale). Wygląda to tak, jakby wzmacniacz był przesterowany.
    Teraz tyle z tego wiem, że doszła jeszcze jedna możliwość pomiaru - pomiar napięcia i po odpowiednim przeliczeniu wyznaczenie częstotliwości.
    Tylko JAK jak wzmocnić ten sygnał, żeby bylo dobrze :?:
  • Poziom 16  
    Witam,
    Najprościej: weź szybki i tani wzmacniacz (ja bardzo lubię MCP604) z dwóch jego wzmacniaczy zrób wzmacniacz kaskadowy - pierwszy człon ze wzmocnieniem np. 5 razy, drugi 10x i tyle. Całość zrobi Ci z Twojego przebiegu ładny prostokąt i podaj to na procek. Ja tak robie przy pomiarze z czujnika wilgotności gleby (70 - 100 kHz) i jest gitara.

Pozdrawiam,
    skalny7