Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tel. bezprzewodowe zwiększanie zasięgu anteną parabolą wdomu

88508850 01 Dec 2007 19:35 3418 3
 • #1
  88508850
  Level 10  
  Telefony bezprzewodowe DECT ze względu na kiepskie anteny o beznadziejnie słabych mocach nadajników i okropnie niskich czułościach anteny słuchawki (wiem, wiem regulacje prawne) mają beznadziejne zasięgi do 50m w pomieszczeniach, w praktyce polowę mniej lub gorzej. W sieciach bezprzewodowych WIFI o wyższych częstotliwościach używa się anten parabolicznych (promiennik zasłania czaszę) a dokładniej offsetowych (promiennik nie zasłania fragmentu czaszy) do przesyłania sygnałów na kilknaście kilometrów. Mają one wielkie zyski swoją budową i to najprostrze i najlepsze konstrukcyjnie anteny jakie kiedykolwiek wymyślono do dalekiego przesyłania sygnału radiowego.

  Offsety to zwykłe czasze od anten satelitarnych tylko zamiast konwertera to mają oświetlacze (promienniki) od Wifi najczęściej w formie malutkiej antenki biquadu lub anteny panelowej dla częstotliwości np. 2.4Ghz. Zysk całej anteny praktycznie zależy od wielkości czaszy, a UWAGA: nie zależy od "skomplikowalności" konstrukcji oświetlacza.  Telefony bezprzewodowy teoretycznie "sieją dookoła radiem" we wszystkie strony ale podobno w praktyce ten zasięg jest w dużym stopniu kierunkowy. Właśnie - jaki? Ktoś robił badania? Naszym zadaniem będzie skłonienie bazy aby "siała" sygnałem tylko w jednym kierunku. Możemy wykonać antenę kierunkową do naszego telefonu bezprzewodowego, bazę telefonu podpiąć w możliwym samym kącie mieszkania lub poza mieszkaniem - nawet daleko - tak aby sygnał wędrował w jednej lini (przelatując przez nasz teren gdzie chodzimy - dom, ogród itd.). Najprostrzą i najtańszą parabolą jest miska ocynkowana lub jakakolwiek miska metalowa kuchenna lub do prania za kilka/kilnanaście PLN (ukraść żonie :)). Kształt miski jest bardzo ważny, im płytsza i o szersza tym lepsza będzie do naszego celu.

  Będę miał za jakiś czas aparat siemens gigaset 2011 (kiedy wróci z serwisu): http://img148.imageshack.us/img148/6669/gigaset2011vk0.jpg który ma wystającą niebieską wypustkę - antenę. Ta antena powinna się znaleść w środku miski, ten środek można dokładnie obliczyć znając kształt miski (kąt nachylenia miski) lub innego wygiętego metalowego lustra tak aby ognisko wpadało dokładnie na antenę. Ewentualnie pozostaje wylutować antenę standardową z bazy, w to miejsce kilka centymetrów kabla H155, H1000 i kawałek płaskiej blaszki która będzie nam pracowała jako promiennik w misce.

  Spróbujcie włożyć wasze telefony do dużych misek w taki sposób aby część antenowa waszych baz znalazła się w centrum miski lub najlepiej poza nią (płaska szeroka miska - uwaga jeśli antena promiennik jest poza miską wtedy trzeba pochylić miskę o ok. 20 stopni w dół!) eksperymentując z odległością ogniska. Uwaga: trzeba tak ustawić telefon aby sygnał odobił się od miski i dopiero wtedy wypromieniowuje w przestrzeń. Sprawdźcie zasięgi. Jak pokazały eksperymenty z sieciami bezprzewodowymi przy pomocy tak prostych zasad i prostych czaszach w warunkach domowych przynoszą bardzo ciekawe efekty wzmocnieniowe. Czekam na krytykę, wnioski i obelgi :)
 • #2
  jatzek j
  Level 21  
  Siemanko.Nie wnikając w sens całej sprawy, a tym bardziej wyniki i efekty , nie mówiąc już o robieniu ,,jaj'' , jest tylko jedno pytanie: jak będziesz korzystał z telefonu siedząc ,albo stając w ,,misce '',a szczególnie stając przed nią,przecież będziesz tłumił sobą cały sygnał .Zyczę dużo chumoru,powodzenia a wszczególności zdrowia,ponieważ trzeba będzie dużo chodzić koło anteny.
 • #3
  88508850
  Level 10  
  jatzek: a widzisz, jednak przydała się Twoja opinia, trzeba użyć drugiego osobnika :) WOW
 • #4
  andk1eltd
  Level 36  
  To tak jak z perpetum mobile - zapominasz że transmisja jest w obie strony. Z telewizora nic nie nadajesz w stronę satelity. A poza tym po to wymyślono telefony bezprzewodowe aby mieć swobodę ruchu. Parabola to antena kierunkowa. I stąd jej szczególny zysk energetyczny.
  Łamanie głowy to zajęcie pożyteczne, niekiedy przyjemne. Ale po co wymyślać jeszcze raz koło?