Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Turbina wiatrowa

piotrsch 02 Dec 2007 11:19 22152 10
 • #1
  piotrsch
  Level 11  
  Witam

  Czy zajmowaliscie sie moze kiedys tematem turbiny wiatrowej? W zamysle mam budowe generatora z wykorzystaniem prądnicy amerykana ale jako naped chcialbym zastosowac turbine wiatrową.

  Turbina wiatrowa

  Turbina wiatrowa

  Turbina wiatrowa

  Zrobilem maly dzialajacy model i zastanawiam sie jaką to moze oddac moc np. przy srednicy 1m i wysokosci 1 metr walca turbiny.
  Dodam ze model niezle zasuwa juz przy najmniejszym podmuchu.
 • #3
  AndM
  Level 17  
  Witam
  Te pierwsze płaty powinny być chyba ukierunkowane przeciwnie .
 • #4
  piotrsch
  Level 11  
  No wlasnie "chyba".
  Po moich testach na modelu moge powiedziec z cala pewnoscia ze NIE.
  To dziala tylko w takim ukladzie jak widac. Sprawnosc tej turbiny jest kilkukrotnie wyzsza od wiatraka 3 lopatowego i dziala tylko z zebrami zewnetrznymi pozbawienie turbiny zeber zewnetrznych lub zmiana kata ustawienia na odwrotny skutkuje tym ze turbina po prostu sie nie kreci.
  To bardzo ciekawe urządzenie. Pracuje wlasciwie calą powierzchnia, strumien powietrza wykonuje tu prace dwa razy, raz przy wejsciu do turbiny i drugi raz przy wychodzeniu z niej.

  Co do tego prgramu ktory podales niestety nie ma w nim tego rodzaju turbiny, jest inna, ta bez ozebrowania zewnetrznego, ale ich raczej nie mozna do siebie porownywac.
 • #5
  loginal
  Level 1  
  ciekawostka .... tym bardziej że wpadły mi niedawno w ręce dwie prądnice do zastosowania właśnie w pionowym wiatraku. Zastanawiam się tylko nad śmigłami. Mam 1kW oraz 500W, fajne konstrukcje tym bardziej że mają gotowe mocowania do łopat. loginal(malpa)wp.pl
 • #6
  janek_66
  Level 19  
  Jeśli dobrze zrozumiałem, obraca się wewnętrzna turbina, a zewnętrzne płaty są nieruchome, i stanowią kierownicę dla strumienia powietrza? Czy na rysunku okręgi u dołu i na górze, to jakaś przeszkoda - czy zawirowanie powietrza?
  Przepraszam! Nie obejrzałem symulacji ruchu. To wszystko wyjaśnia.
 • #8
  przem1976
  Level 1  
  Ale przy naszych prędkościach wiatru (ledwo powyżej 4m/s) to kiepska wydajność tego jest.. Chyba, że coś źle zrozumiałem z opisu na stronie producenta. Te prędkości wiatru, które w prospekcie podają, to chyba u nas nieosiągalne...
 • #11
  JESIOTR1
  Level 33  
  Moja już się kręci od kilku lat - w porywach ciągnie alternator.
  Turbina wiatrowa
  Wirnik zrobiony jest z blachówek po piwie - śmieszny bo nie ma wałka.