Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Turbina wiatrowa

02 Gru 2007 11:19 20997 10
  • Poziom 10  
    Witam

Czy zajmowaliscie sie moze kiedys tematem turbiny wiatrowej? W zamysle mam budowe generatora z wykorzystaniem prądnicy amerykana ale jako naped chcialbym zastosowac turbine wiatrową.

Turbina wiatrowa

Turbina wiatrowa

Turbina wiatrowa

Zrobilem maly dzialajacy model i zastanawiam sie jaką to moze oddac moc np. przy srednicy 1m i wysokosci 1 metr walca turbiny.
    Dodam ze model niezle zasuwa juz przy najmniejszym podmuchu.
  • Poziom 17  
    Witam
    Te pierwsze płaty powinny być chyba ukierunkowane przeciwnie .
  • Poziom 10  
    No wlasnie "chyba".
    Po moich testach na modelu moge powiedziec z cala pewnoscia ze NIE.
    To dziala tylko w takim ukladzie jak widac. Sprawnosc tej turbiny jest kilkukrotnie wyzsza od wiatraka 3 lopatowego i dziala tylko z zebrami zewnetrznymi pozbawienie turbiny zeber zewnetrznych lub zmiana kata ustawienia na odwrotny skutkuje tym ze turbina po prostu sie nie kreci.
    To bardzo ciekawe urządzenie. Pracuje wlasciwie calą powierzchnia, strumien powietrza wykonuje tu prace dwa razy, raz przy wejsciu do turbiny i drugi raz przy wychodzeniu z niej.

Co do tego prgramu ktory podales niestety nie ma w nim tego rodzaju turbiny, jest inna, ta bez ozebrowania zewnetrznego, ale ich raczej nie mozna do siebie porownywac.
  • Poziom 1  
    ciekawostka .... tym bardziej że wpadły mi niedawno w ręce dwie prądnice do zastosowania właśnie w pionowym wiatraku. Zastanawiam się tylko nad śmigłami. Mam 1kW oraz 500W, fajne konstrukcje tym bardziej że mają gotowe mocowania do łopat. loginal(malpa)wp.pl
  • Poziom 19  
    Jeśli dobrze zrozumiałem, obraca się wewnętrzna turbina, a zewnętrzne płaty są nieruchome, i stanowią kierownicę dla strumienia powietrza? Czy na rysunku okręgi u dołu i na górze, to jakaś przeszkoda - czy zawirowanie powietrza?
    Przepraszam! Nie obejrzałem symulacji ruchu. To wszystko wyjaśnia.
  • Poziom 1  
    Ale przy naszych prędkościach wiatru (ledwo powyżej 4m/s) to kiepska wydajność tego jest.. Chyba, że coś źle zrozumiałem z opisu na stronie producenta. Te prędkości wiatru, które w prospekcie podają, to chyba u nas nieosiągalne...
  • Poziom 33  
    Moja już się kręci od kilku lat - w porywach ciągnie alternator.
    Turbina wiatrowa
    Wirnik zrobiony jest z blachówek po piwie - śmieszny bo nie ma wałka.