Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera SONY CCD-F355E-problemy z synchronizacja

08 Gru 2003 00:22 2916 10

• Poziom 12  
    Witam
    Zabralem sie za naprawe kamery SONY CCD-F355E.
    Objawy uszkodzenia to pokoszony obraz, po wlaczeniu PLAY na ekranie sa przesuwajace sie czarno-biale pasy

ze skosnymi zakluceniami, obraz z kasety ze skosnymi zakluceniami pojawia sie co jakis czas.
    Dochodzi do tego ze w telewizorze zrywa sie synchronizacja lub na moment wyswietlan jest szare tlo, ktore

generuje kamera.
    Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt ze po jakims czasie kamera wciaga kasete i zatrzymuje sie.
    Brakuje rowniez dzwieku.
    Ten brak dzwieku jest dosc dziwny bo przed rozkreceniem jeszcze bylo cokolwiek slychac, znieksztalcone

ale bylo.
    jeszcze wspomne ze po rozkreceniu kamery okazalo sie ze dolna rolka mechanizmu naciagajacego tasme na

bemben, po dotknieciu praktyczne sama wypadla-byla tak mocno odkrecona

Dzieki za jakiekolwiek sugestie w lokalizowaniu uszkodzen
  • Poziom 2  
    ta rolka najprawdopodobnie nie jest odkręcona tylko ośka rolki wypadła z aluminiowego wózka , , w który jest wciśnięta . można to wkleić na kropekę , byle nie za głęboko bo będzie haczyć od spodu . zrywanie synchronizacji to oprócz tej wypadniętej rolki najprawdopodobniej elektrolity w układzie ,wszystko zależy od tewgo jak kamera jest stara i jak często była używana powodzenia :wink:
  • Poziom 22  
    Kropelkę zaleciłbym ale oleju do głowy, żeby trochę pomyśleć.
    Ta rolka jest blokowana do zespołu bieguna śrubą, do której najłatwiejszy dostęp jest w pozycji załadowanego mechanizmu, z tyłu za bębnem przez technologiczne otwory do tego przeznaczone. Nie dokręcaj zbyt mocno bo przekręcisz gwint. Przed zablokowaniem rolki wkręć ją wstępnie do końca i wykręć półtora do dwóch obrotów, drugą podobnie, zablokuj z wyczuciem i sprawdź czy jest poprawny obraz.

W tych kamerach po 7-8-miu latach trzeba wymienić wszystkie elektrolity SMD (około 80 sztuk) i należy wykonać to bardzo czysto, żeby praca miała sens, niechlujstwo bardzo się mści.

Jeszcze wrócę do "kropelki", przyda się w innym miejscu mianowicie do zablokowania bolca łączącego dźwignię mechanizmu ładowania z korpusem zespołu bieguna (T), czyli tego z którego taśma schodzi. Tej dźwigni nie widać od góry ale bolec o średnicy około 1,5 mm jest widoczny.
  • Poziom 11  
    Wszystkie info podane przez mr. sowa_16 Ok! Na początek jednak proponowałbym wymienić tylko 10u/16v. zwykle to one są głównym sprawcą. Reszta oczywiście bez zmian. Jednym ze sposobów jest ocena wizualna kondzi. Jeśli jest mocno czarno wokół kondzia pruj bez namysłu.
  • Poziom 2  
    SOWA TO PTAK MĄDRY (SZCZEGÓLNIE 46) PRZEPRASZAM ZA WPROWADZENIE W BŁĄD - CIĘŻKO JEST OPISYWAĆ TO CZEGO W DANEJ CHWILI SIĘ NIE WIDZI OCZYWIŚCIE ROLKA JEST BLOKOWANA ŚRUBĄ :oops:
  • Poziom 22  
    Digirob napisał:
    Wszystkie info podane przez mr. sowa_16 Ok! Na początek jednak proponowałbym wymienić tylko 10u/16v. zwykle to one są głównym sprawcą. Reszta oczywiście bez zmian. Jednym ze sposobów jest ocena wizualna kondzi. Jeśli jest mocno czarno wokół kondzia pruj bez namysłu.

Widać, że kolega nie miał jeszcze poważnych problemów z tym tematem i podpowiada naprawe "na raty", oczywiście można i tak ale razem z 10/16 starzeją się też 22/6 oraz większość 3,3/50 , 33/4, 47/4 i co jakiś czas bawimy się od nowa.
    Jeżeli kontakty są już czarne to czasami jest za późno, przypominam o strukturze płyty - druk 4-ro-warstwowy i przepusty do łatania.

Z uwagi na obecny brak pracy ten sposób może być godny polecenia. Spotkałem klientów, którzy chcieli naprawić kamerę na sprzedaż byle jak ale tanio, "Niech podziała tydzień". W takich przypadkach doradzałem zamontowanie bomby zegarowej ale ta metoda jest znacznie droższa od porządnej naprawy.
    Jeżeli już coś robisz to rób porządnie albo wcale, chyba że to sabotaż. :lol:
  • Poziom 22  
    No tak, MANIUTEK się zrehabilitował i chwała mu za autokrytykę. Zauważyć należy, że kolega jeszcze nie doświadczył prawdziwych trudów tej dłubaniny bo w przeciwnym razie nie musiałby widzieć tego o czym pisze lecz śniłoby mu się to po nocach i byłby w stanie złożyć mechanizm z zamkniętymi oczami.

Mechanika precyzyjna jest wyłącznie dla cierpliwych i logicznie myślących i przypominam, że na urządzenie nie można się gniewać czy tez rzucać nim o ścianę, w takim przypadku zrobić sobie tyle przerwy ile potrzeba, jeżeli klient chce szybo to dać mu do poskładania - ta propozycja zawsze działa. :P
  • Poziom 11  
    Ku pokrzepieniu serc. Tam są jeszcze 120u/6,3 i inne przewlekane. One również paskudzą. Warto by też wymienić głowicę bo stara. Lecz czy klient za to zapłaci? A propo to laminat jest dwustronny. :roll:

• Poziom 12  
    Witam
    Dzieki za odpowiedzi, jesli chodzi o kondensatory to nie wiem czy będe wymienial. Nie wiem poprostu czy sie oplaca poniewaz zdaje mi sie ze glowica tez moze byc padnieta a to juz jest wydatek. Kamera jest moja i jesli mam wydac 5 szy6 stow na czesci to wole dolozyc jeszcze ze dwie i kupic kamerke na chodzie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Digirob napisał:
    Ku pokrzepieniu serc. Tam są jeszcze 120u/6,3 i inne przewlekane. One również paskudzą. Warto by też wymienić głowicę bo stara. Lecz czy klient za to zapłaci? A propo to laminat jest dwustronny. :roll:

I znowu nie zrozumie a krytykuje! Nie napisałem, że laminat jest czterostronny tylko druk jest czterowarstwowy czyli tak jakbyś skleił dwa laminaty z dwustronnym drukiem, popatrz dokładnie i dopiero wtedy się wypowiedz.
    Kondensatory są dostępne w www.north.com.pl a ich koszt nie przekroczy 100 zł.
    Oczywiście, że takie zabiegi najczęściej wykonujemy dla siebie lecz są klienci, których próbuję odstraszyć kosztami naprawy a jednak decydują się z sympatii do sprzętu.
    Żeby już nikt nie musiał dopisywać wartości kondensatorów podam, że najlepiej wymienić wszystkie, również na płytce CCD i pod ekranami.
  • Poziom 11  
    Do Sowy.
    Mistrzu "Joda" Spójrz na wypowiedź zainteresowanego a potem pouczaj! Ekonomia w naszym zawodzie również musi miec miejsce. Pozdrawiam.