Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM 600E bateria cmos - potrzebna analiza spadku napięcia

02 Gru 2007 13:23 3628 14
  • Poziom 11  
    Witam,

Jak notebook postoi parę minut to zgłasza się błędami 161, 163 - bateria od cmosu jest padnięta na bank. Po ustawieniu daty i godziny, prosi o wyłączenie i włączenie. Jeśli wyłączę i włączę od razu to wszystko działa jak należy - system się uruchamia. Jeśli wyłączę i poczekam parę sekund to komputer zgłasza się błędami 173 i 163, co także prowadzi do ustawienia daty i godziny (chociaż poprzednio ustawiona jest pamiętana).

Laptopa kupiłem na dniach i mam możliwość jego zwrotu. Zależy mi na informacji, czy wymiana baterii cmosu wystarczy, czy też problem może być bardziej złożony.

Czytałem już sporo na ten temat, ale nie uzyskałem odpowiedzi czy błąd 173 zawsze jest od baterii cmosu i co on tak naprawdę oznacza. Przeszukałem elektrodę i google, odpowiedzi jest sporo ale nie ma konkretów akurat na moją sytuację.

Pozdrawiam
    martenn
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Nowa bateryjka i po problemie... Nic więcej nie trzeba wymieniać. Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Dzięki, Wczoraj rano wrzuciłem nową bateryjkę CR2025 Maxell - ta sama co stosuje IBM. Nówka miała jakieś 3,26 - 3,28V, wczoraj po południu miała 3,24V. Dziś sprawdzałem i ma 3,18 - 3,19V. Czy to nie jest za szybki spadek?
  • Poziom 16  
    Hmm jeśli nie spadnie poniżej 3.00-3.10V to chyba nie trzeba się martwić... Proponuję potestować jeszcze kilka dni - jeśli napięcie dalej będzie spadać systematycznie to może być jakaś trefna bateryjka...ale raczej nie powinno się tak dziać..
  • Poziom 11  
    W instrukcji IBMa jest podane, że napięcie ma się mieścić między 2,5 a 3,2V więc ogólnie jest ok. Bateria raczej nie powinna być trefna, tzn. wydaje się być ze świeżej partii aczkolwiek ręczyć nie mogę. Trochę mnie czas goni, tzn. jak poczekam za długo i nadal będzie problem to nie będę mógł zwrócić do sprzedawcy:-) Myślałem, że może ktoś z czymś takim już się zetknął, czyli np. mierzył napięcie. Bateria nowa, bez obciążenia ma wyższe napięcie niż podane nominalne 3V, więc zdaje się być ok.

Może jednak ktoś jeszcze coś doradzi.
  • Poziom 11  
    Dzisiejszy pomiar wykazał napięcie 3,15V, czyli mały spadek względem dnia poprzedniego. Być może teraz to się ustabilizuje? Przydałby się komentarz jakiegoś specjalisty:-)

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam ten sam problem w swoim 600x. Gdzie kupiłeś nową baterie? Do tego nie zawsze się chce uruchomić. Też tak miałeś jak bateryjka była słaba?

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Baterie oryginalne można dostać na allegro...ale są dosyć drogie... Zawsze można samemu sobie przerobić starą... Wystarczy nabyć gdzieś u zegarmistrza czy w sklepie, albo wyciągnąć z jakiejś płyty gł. bateryjkę podtrzymującą ustawienia biosu i zapakować ją w tą folię w którą owinięta jest ta oryginalna - oczywiście pamiętając o odpowiednim zwarciu kabelków do baterii.. Ja tak kiedyś zrobiłem i elegancko działało.. :)
  • Poziom 11  
    Witam,

Ja kupiłem w sklepie z akcesoriami do komórek, ale mogą być też sklepy elektryczne, elektroniczne, komputerowe, zegarmistrz. Pasują CR2025 i CR2032 (te drugie są ciut grubsze). Oczywiście to są same baterie bez kabelka. Wziąłem starą baterie, rozprułem folie, oderwałem blaszki. Następnie przyłożyłem blaszki do nowej baterii, owinąłem ciasno taśmą izolacyjną i póki co jest ok:-) Z tym, że otaśmowana bateria jest dosyć gruba (ja użyłem CR2025), więc trzeba patrzeć żeby potem wlazła do wnęki.

A z samym uruchamianiem problemu nie miałem.

Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt:-)
    martenn
  • Poziom 2  
    Witam,

Wzajemnie wszystkiego najlepszego w nowym roku.

Tak właśnie myślałem, że trzeba użyć taśmy ale wolałem się upewnić czy to nie są jakieś specjalne wynalazki:).

Z tym, że mam jeszcze jeden problem. Często się zawiesza jak pracuje dysk. Np. nie mogę przegrać filmu z płyty na dysk bo staje po pewnym czasie cały komputer. Podobnie jest przy instalacji XP przy kopiowaniu plików i instalacji innych pierdół. Myślałem, że to wina jakiegoś sterownika bo był mały problem z jednym PCI BusCard IDE ale jest już OK. Mam dysk HITACHI 30GB czy może być przyczyną, że jest za duży? System to 98SE z nieoficjalnym serwis packiem i wszystkimi dodatkami wymaganymi przez IBM.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    To może być cokolwiek. Ja używam na IBM'ie fluxbuntu i nie miałem tego problemu. Może więcej wskazówek? Jak się zachowuje dysk? Słychać, że pracuje, czy widać pracującą diodę? Czy działa ctrl+alt+del?

Pozdrawiam
    martenn
  • Poziom 2  
    Hmmm komputer się całkiem zatrzymuje. Przestaje kręcić się dysk, płyta, gasną diodki dysku i płyty. Zostaje ekran windows i pojawia się na górze wąski pasek z pionowych kolorowych kresek. Chyba jeszcze przygasa ekran na ułamek sekundy.

Jeszcze co do baterii bo nie znam się na tym. Jakbym użył CR2016 ona ma 80mAh (bo akurat mam taką pod ręką) nie będzie za słaba bo CR2025 mają 150mAh. Czy to określa tylko żywotność i mógłbym jej narazie użyć?
  • Poziom 11  
    Nie mam pojęcia zielonego co to może być. Może zgłosi się ktoś jeszcze i pomoże.

Co do baterii to może być - ma 3V, litowa więc pasuje. Na pewno będzie krócej trzymała i tyle.

Pozdrawiam
    martenn
  • Poziom 2  
    OK właśnie zamontowałem bateryjke zobaczym jak się spisze może to pomoże i na zwieszanie.

Dzięki za pomoc ewentualnie jeszcze się zgłosze o rady w sprawie fluxbuntu:).

Pozdrawiam.

• Poziom 31  
    miałem dokładnie taki sam problem w IBM 600E wymieniłem baterie tzn kupiłem samą pastylkę, wyciągnąłem te blaszki wsadziłem to wszystko w rurkę termokurczliwą i obkurczyłem działa wyśmienicie, bateria kosztowała 4 zł