Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chce skompletować oświetlenie!!

Dziub-Dziub 02 Gru 2007 16:43 7054 42
  • #1 02 Gru 2007 16:43
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Witam

Chcę skompletować oświetlenie. 12 par jakiś strobo reflektor, jeden skaner, trochę podświetlaczy. Przede wszystkim jednak potrzebny mi jest dobry sterownik tego oświetlenia. Coś ala mikser audio :) I jak to wszystko podłączyć?? Ten sterownik jakiś cyfrowy żeby był do 3000zł jeśli są w takiej cenie. Napiszcie co jeszcze w ogóle potrzeba...

dzięki :)

0 29
  • #2 02 Gru 2007 18:25
    koxzco
    Poziom 13  

Najpierw poprosimy określić się do czego taki sprzęt ma być użytkowany? Wtedy na pewno łatwiej będzie coś doradzić!:)

Co do skanera: kupująć jeden skaner mijamy się z z celem, daje on za mało światła! Chyba że ma być używany jak coś a'la reflektor prowadzący. Minimum to są 2(w zależności od zastosowań).

Pozdrawiam.

0
  • #3 03 Gru 2007 11:53
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

DMX + switch lub discolitez
    Jedno sprzętowe drugie softwarowe sterowanie

0
  • #4 03 Gru 2007 12:40
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

a właśnie dmx to jest to urządzenie do którego podpina się wszystkie światła?? A potem z niego do miksera światła??

Jeden skaner bo fundusz jest ograniczony |:/ Zastosowanie: Scena domu kultury.

Fundusz 10tyś-12tyś zł. PRoszę o jakieś konkretne odpowiedzi z wyceną :) Pary najlepiej srebrne 56. Moc z 500W i filtry kolorowe.

Pomóżcie pliss

0
  • #5 04 Gru 2007 15:35
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Więc na razie bez skanera tylko 12x par56, strobo 1000W podświetlacze i reflektor. No i sterowanie tym szajsem. Myślałem nad panelem switch 10port do tych parów. Panel z przyciskami flash... Ale na przyszłość chcę mieć sterowanie z tych dużych sterowników. Podoba mi się:

http://www.prosklep.com/product_info.php?cPath=116_117_120&products_id=2964

lub

http://www.prosklep.com/product_info.php?cPath=116_117_120&products_id=8675

Co myślicie??

0
  • #6 05 Gru 2007 11:52
    pol102

.generalnie ja w tym widzę cholerną komplikację O.o
    Nie wiem czy byłeś (pewnie nie) w klubie Relax w Lesznie, tam całym oświetleniem sterujesz z 1 komputera :!: nie powiem żeby było tego mało, ba nawet powiem że jest tego dość dużo. Więc po szybkim rachowaniu (rachu ciachu i po strachu xD) obliczyłem że oszczędzili na tym 3 tys zł i jakieś 1,5m^2 powierzchni. Co myślę o tych DMX'ach? Fajne drogie i przez swoją uniwersalność ograniczone.

0
  • #7 05 Gru 2007 12:29
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Czyli co?? Najlepiej sterować przez komputer plus jakiś switch z flashem??

A co to dokładnie jest dimmer i z czym to się je?

0
  • Pomocny post
    #8 05 Gru 2007 15:41
    wilkus83
    Poziom 11  

Witam. DMX jest to oznaczenie systemu sterowania urządzen za pomocą sygnału cyfrowego. Sygnał ten jest cyfrowy, wysyłany z light miksera (kabel XLR) i odbierany przez np stroboskop, dymiarkę, skaner itp (urządzenie musi miec oczywiscie wejscie dmx). Jeżeli chodzi o sterowanie parami to potrzbna jeszcze do tego nastawnia (skrzynka elektryczna z wejsciem dmx i zwyklymi gniazdkami do których wpinasz wtyczki parów) Jako mikser to ten showtec za 4 tys moze bylby dobry, nie mialem do czynienia z tym sprzetem wiec nie wiem. Jakbys chcial sterowac tylko parami i strobem to wystarczyłaby Ci jakaś używana Alfa 24(lub 36)

0
  • #9 05 Gru 2007 20:25
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

NO tak ale na tego showteca nie będzie raczej kasy. Na razie chcę mieć sterowanie parami stroboskopem, wytwornicą dymu i może jakiś reflektor i ze dwa skanery :)

Zastanawiam się nad dwoma sterownikami:

http://www.prosklep.com/product_info.php?cPath=116_117_119&products_id=1

lub

http://www.prosklep.com/product_info.php?cPath=116_117_120&products_id=2964

który lepszy?? Ten showtec wyżej ma 48 kanałów ale cena jakaś niska :/ W czym jest więc gorszy od tego showteca niżej?? ten niżej ma tylko 8 kanałów ido urządzeń inteligentnych :/ ale w sumie by mi juz wystarczyło :) I do czego dokładnie jest ten joystick??

Prosze o szybkie porady bo na początku stycznia muszę dokonać zakupu :/

Dodano po 1 [minuty]:

tak teraz sobie pomyślałem czy ten 48kanałowy to nie jest jak sama nazwa wskazuje tylko do ustawiania scen?? pogubiłem się :(

Dodano po 8 [minuty]:

Jeszcze jedno :)

W jaki sposób do tej konsolety showtec Light Desk Pro 136 / Elation DMX Operator Pro podłączyć wytwornicę dymu?? jakim kablem?? bo jest tam przycisk fog machine :) czy to też musi być wytwornica dmx??

0
  • #10 05 Gru 2007 22:16
    osnapus
    Poziom 18  

Tak, dobre wytwornice też mają sterowanie dmx'em :)

0
  • Pomocny post
    #11 05 Gru 2007 23:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Ciężko cokolwiek doradzić, ponieważ jak widzę słabo orientujesz się w temacie oświetlenia.

Kupno sprzętu to połowa sukcesu :), trzeba go jeszcze zaadresować (w przypadku DMX) i oczywiście umieć obsługiwać.
    Joystick w sterownikach służy do obsługi głów, skanerów itp. - przypisujesz do niego dwa odpowiednie kanały DMX i możesz sterować ruchami głowy/skanera za jego pomocą. Jest to bardziej intuicyjne niż przesuwanie suwaków.
    Ty potrzebujesz mieć 12 kanałów do reflektorów PAR + 8 (z reguły) do skanera + 2 do stroboskopu + 1 do dymu. Teoretycznie 48 kanałów wystarczy :)

Najtańszym sensownym sterownikiem jest Showtec ScanMaster, tyle że ma on tylko 8 suwaków przez co obsługa 12 parów będzie nieco utrudniona (chyba że ustawisz program i zapomnisz).

Z dimmerów można "po taniości" zakupić Eurolite EDX-4 DMX (ale nie polecam za ostro ich przeciążać), oczywiście dla 12 reflektorów potrzebujesz 3 sztuki. Nie jest to sprzęt najwyższej jakości ale jeśli nie będziesz go zbytnio obciążał to nie powinno być problemów (przynajmniej ja nie mam).
    Stroboskop sterowany z DMX to koszt od 300 do 500 zł (ciężko mi coś polecić), a maszyna do dymu ok. 700 zł (tak samo jak strobo).

Ja kupiłem na allegro stroboskop i maszynę do dymu firmy "Flash" ale nie powiem nic na temat tego sprzętu ponieważ jak na razie nie jest zbyt często używany - jedno wiem: od leżenia się nie psuje :).

Pozdrawiam

0
  • #12 06 Gru 2007 12:21
    koxzco
    Poziom 13  

Choć nie mam doświadczenia wielkiego popieram kolegę wyżej!Nie ma sensu pchać się w jakieś profesjonalne sprzęty skoro nie umie się ich wykorzystać! Moim zdaniem Najpierw kup tego Showtech'a i zobaczysz 'z czym to się je'. Dopiero później można stwierdzić czego Ci brakuje i czego jeszcze potrzeba! Tak jest łatwiej a nie kupić wszystko na wariata;)
    A cóż się będzie odbywało na tej scenie? Przedstawienia, koncerty? To chyba ważne bo stroboskop raczej jest średnio potrzebny do przedstawień:/
    Pozdro.

0
  • #13 07 Gru 2007 10:40
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

wiesz stroboskop jest bardzo dobry gdy w przedstawieniu chce się przedstawić burzę z pirunami :P

Po pirwsze nic na wariata. Mierzę w tego showteca bo właśnie jest niedrogi i ma chyba niezłe parametry i nie będzie bardzo skomplikwany. Myślę że sobie poradzę ok rozumiem o co chodzi :)

Co do tych parów ponowię pytanie czy do jednego kanału dimmera mogę podłączyć listę 4 kanałową i podłączyć tak 4 pary które będą sterowane jednym suwakiem na sterowniku dmx. Powiedzmy że każdy par ma 300W a dimmer na kanał 2300W :) Czy tak można.

Po to to kupuję żeby się też nauczyć dlatego na razei tylko pary, dym dwa skanery i strobo. wiem że od razu nie ogarnę wszystkeigo ale szybko się uczę i lubię takie sprawy więc mnie nei zniechęcicie :P

czy może ktośrzucić jakiś schemat lini dmx?? dla właśnie dimmer z parami i dwa skanery plus wytwornica :P PLISS :)

0
  • Pomocny post
    #14 07 Gru 2007 14:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

Tu nie ma żadnego schematu :)

Podłączasz wszystko jak leci, sterownik ma wyjście oznaczone "DMX out" wpinasz tam przewód XLR. Drugi koniec przewodu wpinasz w "DMX in" np. w dimmerze. Potem z "DMX out" dimera lecisz na następne urządzenie i tak dalej :). W ostatnim urządzeniu musisz zamontować wtyk XLR z rezystorem 120Ω wlutowanym pomiędzy piny 2 i 3.
    Oczywiście każde urządzenie DMX musisz jeszcze podłączyć do sieci 230V :).
    Żeby wszystko działało musisz jeszcze zaadresować urządzenia ale o tym później :)

Jeśli chodzi o dimmer to oczywiście możesz podłączyć kilka parów na jeden kanał ale uważaj, żeby nie przekroczyć maksymalnej mocy kanału.
    Pamiętaj także o tym, że jeśli dimmer ma obciążalność 2300W to najbezpieczniej obciążyć go nieco mniejszą mocą np. 2000W ze względu na właściwości żarówek (gdy są zimne to mają mniejszy opór i popłynie większy prąd).
    Aha - tu jedna ważna kwestia:
    Nie podłączaj do dimmera PAR36, ponieważ mają one w środku transformator i przepięcia powstające przy włączaniu i wyłączaniu transformatora mogą uszkodzić kanał dimmera.

Swoją drogą trochę drogi sprzęt wybrałeś sobie do nauki :)
    Ja bym się nie odważył - najpierw bym poszedł do kogoś kto ma takie coś , żeby pokazał o co chodzi :)

W razie czego służę pomocą

Pozdrawiam

0
  • #15 07 Gru 2007 15:50
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

hm ren rezystor to terminator tak?? Ja sobie w sumie nie wybrałem to do domu kultury ale spokojnie będę bardzo ostrożny :)... a po co w konsoli jest wejście dmx in??

A w takim razie czym lepiej sterować parami 36?? np zwykły switch z przyciskami flash??

0
  • #16 07 Gru 2007 16:16
    Artur k.
    Admin grupy audio

Dokładnie tak - rezystor to tak zwany terminator. Nie chciałem wcześniej używać tego pojęcia, bo nie wiedziałem czy słyszałeś o czymś takim :)

Po co "DMX in" w konsoli ? Szczerze mówiąc nie wiem - nie spotkałem się z czymś takim. We wszystkich sterownikach z jakimi miałem styczność było tylko "DMX out" :). Może po to by połączyć ze sobą dwie konsole i w ten sposób rozszerzyć liczbę obsługiwanych urządzeń (to tylko mój domysł). Trzeba by dopytać kogoś mądrzejszego albo przeczytać instrukcję obsługi od takiego sterownika. Podaj model, może czegoś się dowiem :).

PAR36 można sterować z DMX ale tylko za pomocą specjalnego urządzenia zwanego Switch. Znam tylko jedno takie urządzenie: PX-079 firmy Proxima.
    http://www.pxm.pl/lin_p/pdf/instr/PX079_pl.pdf
    Niestety dość drogie - cena ok. 1700PLN

Pozdrawiam

0
  • #17 07 Gru 2007 20:01
    Dawid_s
    Poziom 17  

W konsoli DMX in jest po to aby podłączyć drugą konsole żeby służyła jako backup aby mieć więcej submasterów w konsolecie. Raczej nie dopina sie bylejakiej konsolety tylko specjalne pole dodatkowe które posiada tylko submastery.

Par 36 można podłączyć do zwykłego dimmera i zciemniać (nie musi byś switch włącz-wyłącz) podwarunkiem że dimmer obsługuje obciązenie indukcyjne. Jest troszkę takich dimmerów na rynku.

0
  • #18 07 Gru 2007 22:59
    Artur k.
    Admin grupy audio

Dawid_s napisał:

Par 36 można podłączyć do zwykłego dimmera i zciemniać (nie musi byś switch włącz-wyłącz) podwarunkiem że dimmer obsługuje obciązenie indukcyjne. Jest troszkę takich dimmerów na rynku.

Ups walnąłem gafę :)
    Masz rację, niektóre dimmery rzeczywiście obsługują obciążenie indukcyjne np. PX099. Pracuję na takich i zapomniałem :oops: (pewnie dlatego, że zawsze używam switcha). Jednak cena takiego dimmera jest dość wysoka i jeśli nie ma konieczności sterowania jasnością PAR36 to nie ma potrzeby ich stosowania.

Pozdrawiam

0
  • #20 08 Gru 2007 03:05
    Artur k.
    Admin grupy audio

:arrow: pol102

Można, zależy od tego co dokładnie to ma robić :).
    Ja mam sterownik do PC (konwerter USB--->DMX) ale jakoś go nie lubię. Natomiast faktycznie jeśli chodzi tylko o zrobienie programu żeby potem można było włączyć go i zapomnieć to jest to dobre rozwiązanie.
    Do sterowania ręcznego (np. na spektaklach teatralnych) się raczej nie nadaje - zbyt upierdliwe, no i nie można robić płynnych przejść świateł (jedne zapalasz płynnie, równocześnie inne płynnie gasisz), bo nie ma dwóch myszek :).

Mój sterownik USB ma też jedną wadę (nie wiem czy to kwestia softu czy samego sterownika), polega ona na tym, że co jakiś czas gubi ramkę sygnału i wtedy światła wariują. O ile przy sterowaniu dimmerami, strobosopem czy zadymiarką nie ma to większego znaczenia, o tyle moje pary RGB już wariują.
    Reflektory są na pewno sprawne, ponieważ przy sterowaniu z normalnego sterownika działają poprawnie.

Z wyżej wymienionych powodów nie polecam tego rozwiązania, aczkolwiek nie twierdzę że jest ono do bani - może są lepsze sterowniki niż mój albo lepsze oprogramowanie :). Nie mniej jednak zawsze będą miały pewne ograniczenia.
    Poza tym kol. Dziub-Dziub chce się nauczyć, lepiej się uczyć na sterowniku sprzętowym niż na programie. Na sprzęcie lepiej zrozumie zasady adresowania urządzeń oraz samo działanie sterownika - potem już będzie z górki :).

Pozdrawiam

0
  • #21 08 Gru 2007 09:50
    koxzco
    Poziom 13  

Witam! Widzę, że dyskusja idze na przó co mnie bardzo cieszy:) Można dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy!

Jak sprawują się PARy LEDowe o których wspominał kolega Artur K?
    I mam pytanko odnośnie tego konwertera:jakiego programu używasz i jakiej firmy jest owy konwerter?

Przepraszam za dociekliwość ale noszę się z zamiarem kupna! :D

Dziub-Dziub weź pod uwagę, że skanery pełnią takżę funkcję stroboskopu w razie czego;)

0
  • #23 08 Gru 2007 15:05
    Dawid_s
    Poziom 17  

Co do parów LED są bardzo fajne do oświetlania elementóe scenografi, ścian, małych obiektów itp. Jako światło główne nie polecam. Chociaż jak się dobrze wykożysta to tez fajnie. Kiedyś robiłem koncert tak że na kontrze dałem sobie Pary LED, do tego główki 250 W a ludzi wyświetliłem sobie profilami i naprawde fajnie wyszło.

0
  • #24 08 Gru 2007 16:17
    Artur k.
    Admin grupy audio

Konwerter kupiłem wysyłkowo w jednej z lubelskich firm :) Ogólnie tak jak pisałem, do sterowania stroboskopu zadymiarki i dimmerów jest ok.
    Oprogramowanie: "open DMX theater", "freestyler" i coś tam jeszcze, już nie pamiętam.

PAR RGB tak jak napisał kolega Dawid idealnie się sprawdzają do tła :)
    Niedawno wraz z jednym kolegą z forum wykorzystywaliśmy moje parki na weselu.
    https://obrazki.elektroda.pl/17_1196201671.jpg
    Bardzo ładnie dawały tło na zespół - na zdjęciu w linku wyżej akurat dają niebieskie :)

:arrow: Dziub-Dziub

Nie mogę powiedzieć nic o skanerze ale za to powiem o jego żarówce :)
    Lampa wyładowcza HSD250 - daje mocne białe światło, strasznie się grzeje i kosztuje ok. 500PLN :), trwałość ok. 2000h.
    Sam musisz ocenić na ile sensowny jest zakup tego urządzenia. Jedna lampa wyładowcza może pracować non stop prawie 3 miesiące.
    To urządzenie ma tą zaletę, że da bardzo ładne światło i żywe kolory, jednak jest drogie w eksploatacji.
    Trzeba się zastanowić czy nie lepiej kupić skaner który ma klasyczną żarówkę 250W/24V, ponieważ sama żarówka będzie 10-krotnie tańsza niż lampa wyładowcza. Niestety nic za darmo, klasyczna żarówka będzie świeciła podobnie i dawała barwy podobne do reflektora PAR56 :).
    Trzeba rozważyć plusy i minusy obu rozwiązań.

Pozdrawiam

0
  • #25 08 Gru 2007 17:58
    pol102

Artur k.

Ja myślę że najtańszym rozwiązaniem do domu kultury jest taki właśnie mix software - hardware. Żeby nie być gołosłownym przyklad: lightning taki maly program a możliwości przeogromne, sterujesz co chcesz i jak chcesz

0
  • #26 08 Gru 2007 18:18
    Artur k.
    Admin grupy audio

Pol102

Może masz rację, ja po prostu zraziłem sie do rozwiązania softowego.
    Poza tym trzeba wziąć pod uwagę to czy dom kultury ma na zbyciu komputer z portem USB :), bo jeśli nie to to rozwiązanie wcale nie będzie tańsze.
    Sam sterownik USB to koszt ok. 100-200 zł, do tego trzeba dołożyć komputer (jeśli go nie ma), a wtedy koszty rosną drastycznie.
    Sterownik sprzętowy można kupić już za 500zł :).

Ja nikogo do niczego nie namawiam, ja jestem zwolennikiem sprzętowych rozwiązań - Ty programowych. Wybór i tak należy do kolegi Dziub-Dziub, a nasza w tym głowa, żeby poradził sobie z postawionym mu zadaniem niezależnie od tego jaki rodzaj sterowania wybierze :).

Pozdrawiam

0
  • #27 08 Gru 2007 20:42
    pol102

trzeba wyważyć stosunek kosztów do oczekiwań. Pewnie że pomożemy wybrać najlepszą opcję!

0
  • #28 09 Gru 2007 19:31
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Ta tylko kasy coraz mnie nie wiadomo czy będzie nawet 10tyś zł na to :/ To jak ktoś mi coś powie o tym skanerze co link wcześniej podałem??

A może jakiś adres gdzie najtaniej można kupić krótkie pary 56 z żarówkami 300W :D:D:D

0
  • #29 09 Gru 2007 21:12
    Artur k.
    Admin grupy audio

Napisałem Ci trochę na temat kosztów jego eksploatacji, musisz rozważyć za i przeciw.

Co do parów 56, to generalnie ceny obudów wahają się od 50 do 80 zł, za to z żarówkami już jest nieco inna bajka.
    Jedyne jakie mogę polecić z czystym sumieniem to General Electric lub ewentualnie Osram.
    Nie kupuj żadnych Omnilux, czy innych badziewi bo nawet jednego dnia nie wytrzymają.
    Z żarówkami związane jest jeszcze jedno zagadnienie - kąt świecenia i związane z nim skrótowe oznaczenia:
    WFL - 40 stopni
    MFL - 30 stopni
    NSP - 20 stopni
    SPOT - 9 stopni

Przejrzyj sobie oferty dostępne np. na allegro ale nie łódź się na niską cenę związaną z żarówką gratis, ponieważ na 100% dadzą Ci gratis Omnilux-a :)

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów