Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

manta prince 010 - 0,7V, schemat włącznika zmierzchowego.

otomsono 02 Dec 2007 18:12 3597 5
 • #1
  otomsono
  Level 15  
  Witam, mógłby ktoś mi podać schemat włącznika zmierzchowego, miałby on być zasilany napięciem 3-5V a podłązone go niego miałyby być 2 białe super jasne diody 3V(10mm). Proszę aby schemat był czarno na białym (wartości wszystkich elementów), jestem początkującym w tych sprawach.
  Używając opcji szukaj znalazłem schematy ale zasilane napieciem 12V, a mi zalezy na 3-5V.
  Prosze o pomoc.
 • #4
  otomsono
  Level 15  
  Dzięki za linki ale niestety muszę wykombinować coś na góra 5V.
 • Helpful post
  #5
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Tutaj był ten temat omawiany:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic153265.html

  ... masz tam kilka gotowych schematów do wykorzystania ;-) jeśli chcesz to robić na tranzystorach. Będzie to już działać nawet od 1,5V - bo są to proste przetwornice podnoszące napięcie do wymaganego przez białe LEDy, ale trzeba do tego baterię słoneczną (czytaj niżej PS), działającą w tym przypadku jako czujnik światła (np od starego kalkulatora - w oryginalnych "lampach solarnych" bateria słoneczna ma trochę większą wydajność prądową i dodatkowo ładuje w dzień akumulatory). Taki najprostszy wyłącznik zmierzchowy do LEDów, ale zasilany z 5V można również zbudować z wykorzystaniem dowolnego taniego fototranzystora w przezroczystej plastykowej "bańce" (np. LTR406, L-932P3C, SFH309 - do kupienia w TME), układu CD4093, jednego tranzystora, jednego PRka, trzech oporników i diod LED WHITE (tak jak Kolega pisał wyżej, ale wykorzystać gotowy układ CMOS z przerzutnikiem Schmitta).

  Pozdrawiam
  PS Moja rada - po co to robić od zera?? Skoro obecnie można kupić gotową "lampę solarną" za parę złotych i wykorzystać do Twoich celów. Sam fotorezystor w zależności od typu, kupiony w "elektroniku" może kosztoweać więcej niż gotowa lampa solarna, kupiona promocyjnie w jakimś supermarkecie, no chyba, że będziesz robił zasilane z 5V (tak jak pisałem wyżej), to wtedy może da się zjechać z ceną, bo fototranzystory i układy CMOS kosztują grosze
 • #6
  otomsono
  Level 15  
  Po przeanalizowaniu to dosyć ciekawe projekty... ale nie potrzebuję nic typu solar.