Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

manta prince 010 - 0,7V, schemat włącznika zmierzchowego.

otomsono 02 Dec 2007 18:12 3558 5
 • #1
  otomsono
  Level 15  
  Witam, mógłby ktoś mi podać schemat włącznika zmierzchowego, miałby on być zasilany napięciem 3-5V a podłązone go niego miałyby być 2 białe super jasne diody 3V(10mm). Proszę aby schemat był czarno na białym (wartości wszystkich elementów), jestem początkującym w tych sprawach.
  Używając opcji szukaj znalazłem schematy ale zasilane napieciem 12V, a mi zalezy na 3-5V.
  Prosze o pomoc.
 • #4
  otomsono
  Level 15  
  Dzięki za linki ale niestety muszę wykombinować coś na góra 5V.
 • Helpful post
  #5
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Tutaj był ten temat omawiany:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic153265.html

  ... masz tam kilka gotowych schematów do wykorzystania ;-) jeśli chcesz to robić na tranzystorach. Będzie to już działać nawet od 1,5V - bo są to proste przetwornice podnoszące napięcie do wymaganego przez białe LEDy, ale trzeba do tego baterię słoneczną (czytaj niżej PS), działającą w tym przypadku jako czujnik światła (np od starego kalkulatora - w oryginalnych "lampach solarnych" bateria słoneczna ma trochę większą wydajność prądową i dodatkowo ładuje w dzień akumulatory). Taki najprostszy wyłącznik zmierzchowy do LEDów, ale zasilany z 5V można również zbudować z wykorzystaniem dowolnego taniego fototranzystora w przezroczystej plastykowej "bańce" (np. LTR406, L-932P3C, SFH309 - do kupienia w TME), układu CD4093, jednego tranzystora, jednego PRka, trzech oporników i diod LED WHITE (tak jak Kolega pisał wyżej, ale wykorzystać gotowy układ CMOS z przerzutnikiem Schmitta).

  Pozdrawiam
  PS Moja rada - po co to robić od zera?? Skoro obecnie można kupić gotową "lampę solarną" za parę złotych i wykorzystać do Twoich celów. Sam fotorezystor w zależności od typu, kupiony w "elektroniku" może kosztoweać więcej niż gotowa lampa solarna, kupiona promocyjnie w jakimś supermarkecie, no chyba, że będziesz robił zasilane z 5V (tak jak pisałem wyżej), to wtedy może da się zjechać z ceną, bo fototranzystory i układy CMOS kosztują grosze
 • #6
  otomsono
  Level 15  
  Po przeanalizowaniu to dosyć ciekawe projekty... ale nie potrzebuję nic typu solar.