Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop na kołach - podłączenie silników przez USB

02 Gru 2007 19:08 1931 9
 • Poziom 17  
  Po kilku nieudanych próbach z robotami postanowiłem pobawić się Laptopem. Myślałem o budowie podstawy z dwoma silnikami na którą położyłbym Laptopa który kierowałby pracą silników. Nie bardzo wiem jak te silniki połączyć przez USB.

  Proszę o pomoc.::
 • Relpol przekaźniki
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tak prosto jak pod LPT czy RS232 podłączyć się nie da. Ja na Twoim miejscu zastosowałbym konwerter USB<>RS232 i jakiś mikrokontroler odbierający komendy, sterujący stopniem mocy, realizujący algorytm regulatora prędkości/pozycji. Do tego kilka wyjść/wejść ogólnego przeznaczenia.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 14  
  Rozwiązanie proste: przez przejściówkę USB-LPT podłącz ULN2803 a za nim przekaźniki do sterowania silnikami. Na LPT masz 8 wyjść, dzięki ULN2803 możesz podpiąć pod LPT jakieś urządzenie, gdyż samo LPT ma bardzo małą wydajność prądową. A za ULN2803 po dwa przekaźniki na silnik, jeden kręci w lewo, drugi w prawo, tylko trzeba uważać, żeby nie otworzyć obu naraz. Nie trzeba programować uC (bo nie ma).

  Rozwiązanie trudniejsze, jak wspomniał przedmówca: przejściówka USB-RS232 -> mikrokontroler -> mostek H -> silnik. Trzeba się bawić w programowanie uC, ale za to masz więcej możliwości, np. sterowanie prędkości przez PWM, do tego możesz podpiąć później inne urządzenia.

  Ja bym zrobił rozwiązanie pierwsze na początek
 • Poziom 17  
  Jak podłączyć ULN2803 z LPT
 • Spec od GSM
  A to już przez LPT nie można PWM sterować ? Potrzeba do tego specjalne kontrolery? Po co bawić się w kontroler skoro mamy kombajn 1000 razy wydajniejszy? Można nawet 8xPWM zrobić z LPT!
 • Poziom 14  
  Chodzi o to, że nowoczesne systemy operacyjne (Windows, MacOS, Linux) obsługują po kilka dziesiąt procesów same z siebie, a do tego jest nasza aplikacja i wcale nie ma najwyższego priorytetu. OS żongluje procesami, dając po troszkę czasu obliczeniowego każdemu. Nawet jak na najnowszym procku grasz w Crisis, czyli bardzo wymagającą aplikację, to OS wykrada nawet kilku-kilkudziesięcio milisekundowe kawałki dla innych procesów. No i nigdy nie wiadomo kiedy, i na jak długo stracisz kontrolę nad swoją aplikacją. Dlatego takie OS nazywają się niedeterministyczne. Taki PWM sterowany programowo to jest śliska sprawa, bo raz będzie działać, a innym razem, coś się OS'owi odwidzi (czytaj przywiesi) i na 500ms da full-power na silniki. No chyba że zasypiemy LPT ogromną ilością danych, aby podczas takich przeskoków ciągnął z bufora, ale to już teoretyzujemy.

  Istnieją linuxy bardzo specjalnego zastosowania, które mogą osiągać bardzo dużą dokładność (chyba poniżej 1ms).

  "Jak podłączyć ULN2803 z LPT?"

  Elektroda -> SZUKAJ (na górze po prawej, tłustym drukiem) -> wpisz: "ULN2803 LPT" -> Pierwszy post z góry :) ("Kontroler silnika krokowego na porcie LPT")
 • Spec od GSM
  Przecież można napisać aplikację w real mode. Bez systemu operacyjnego. Lub nawet w dosie, kiedyś używało się sprzętowych zegarów i odpowiednich przerwań dla nich (sygnał 1/18s) do synchronizacji. Jest jeszcze na płycie coś takiego jak PIT (licznik) również z przerwaniem do synchronizacji. Wady to XP zabrania obsługi tak niskiego poziomu. Albo Win9x albo dos.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Niech laptop się zresetuje, ktoś wie co będzie na wyjściach sterujących silnikami w tym czasie?

  Najniższą warstwę sprzętową lepiej zwalić na bardziej niezawodne rozwiązanie niż win98, czy inne systemy 32bitowe, które mogą mieć "przerwy w działaniu"

  DOS odpada, po co komu laptop z DOSem? Już lepiej odpalić tam jakiś 32-bitowy system, na nim OpenCV + kamerkę i dopiero wtedy pojawia się jakiś sens "mobilizowania" laptopa
 • Spec od GSM
  McRancor napisał:
  Niech laptop się zresetuje, ktoś wie co będzie na wyjściach sterujących silnikami w tym czasie?


  W przypadku sterowania PWM i po zanegowaniu linii LPT to bedzie brak sygnału czyli nic.

  McRancor napisał:
  Najniższą warstwę sprzętową lepiej zwalić na bardziej niezawodne rozwiązanie niż win98, czy inne systemy 32bitowe, które mogą mieć "przerwy w działaniu".
  DOS odpada, po co komu laptop z DOSem? Już lepiej odpalić tam jakiś 32-bitowy system, na nim OpenCV + kamerkę i dopiero wtedy pojawia się jakiś sens "mobilizowania" laptopa


  To najpierw są propozycje dorabiać kontroler pod LPT zapominając o procesorze w laptopie. A potem marudzenie że laptop z dosem jednak za mało wydajny. Zawsze można wrócić do atmegi i jego paru MIPSów. Zrobiłem wiele rzeczy w dosie i zawsze wspominam te czasy z nostalgią - tam to dopiero dało się wszystko zrobić ze sprzetem (przy XP i Viście można tylko pomarzyć).

  Są metody synchronizacji czasowej wątków procesora. Ktoś dobrze oblatany to dostanie się na niższy poziom ring windy i zrobi wszystko na przerwaniach. Albo pisanie sterowników - to też sposób na niskie zasoby. Dla chcącego nic trudnego nawet w dosie biblioteki DirectX wykorzysta. Na pewno jak chce wykorzystywać laptopa to musi wiedzieć co to EAX, bo bez znajomości takich rzeczy nic nie napisze.
 • Poziom 15  
  Co do konwerterów USB<->LPT to mam pewne zastrzeżenia, ponieważ nie pracują one (przynajmniej kilka egzemplarzy które posiadam) jako zwykłe porty równoległe, lecz jako łącza do drukarek i oprogramowanie dołączone nie realizuje pewnych komend.

  Wiem to stąd że przerabiałem kamerkę internetową do zastosowań w astrofotografii, a do jej pracy jest potem potrzebny port LPT. Nie mając takowego w laptopie wykorzystałem konwerter który musiał coś rozwalić w kamerce, bo przestała działać...