Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie i sterowanie silników trójfazowych

thebartol 02 Dec 2007 19:50 2886 4
 • #1
  thebartol
  Level 2  
  Serdecznie witam, mam za zadanie zrobić projekt skrzynki rozdzielczej i sterowania do maszynowni pomp (silników trójfazowych) i nie wiem jak.
  W maszynowni mają się znaleźć silniki o mocy : 1,1kW ; 2,2kW ; 2,6kW ; 0,43kW i transformator 300W. Sterowanie musi być umieszczone w pomieszczeniu 15m dalej, do maszynowni jak i do sterowni doprowadzone jest zasilanie 3-fazowe, silniki będą działać w trybie start/stop kontrolowane przez urzytkownika w dowolnych konfiguracjach i mogą pracować wszystkie urządzenia. Za transformatorem znajdą się 2 urządzenia (12V), które muszą być także włączane osobno. Proszę o pomoc.
  Chciałem zrobić skrzynkę w maszynowni zaraz przy pompach, włożyć tam 1 różnicówkę, na każdy silnik i na trafo nadprądowy i po styczniku (za trafem 2 styczniki) i sterować stycznikami ze sterowni. Nie jest to moja dziedzina i zupełnie nie wiem czy to będzie miało rację bytu, proszę o podpowiedź, jak mogę obliczyć bezpieczniki nadprądowe do silników trójfazowych tak aby prąd rozruchowy ich nie wyrzucił, i czy powinienem dorzycić zabezpieczenia termiczne, w jakiej kolejności wszystko podłączyć. Byłbym wdzięczny za jakiś schemacik, wzór bądź odnośnik do pomocnych materiałów.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Madrik
  moderator of Robotics
  Primo - kolego Geguś, nie zachowuj się jak stary SEPowiec z kompleksem na punkcie teorii i nie strasz ludzi. :D
  Przecież widać, że to typowe zadanko szkolne. Poza tym, do zrobienia projektu nie potrzebne są uprawnienia projektowe, tylko do jego zatwierdzenia. Każdy może sobie "coś" zaprojektować, nawet na serwetce.
  inna sprawa to legalizacja projektu - a to zupełnie inna bajka.

  TheBartol - poszukaj schematu sterowania stycznika start/stop. Możesz też wstawić termiki dla silników, a ich styki pomocnicze wstawić w obwód przycisków. Bardzo prosty układ. Znajdziesz go w internecie lub w dowolnej książce o stycznikach. Dla każdej gałęzi (1 silnik, lub trafo) dajesz jeden taki układ.
  Razem 4. Dodajesz zabezpiecznia - musisz je wyliczyć, wg podanych mocy urządzeń i zaokraglić "w górę" do najbliższego zabezpieczenia z tzw "typoszeregu". To samo dla przekrojów przewodów zasilających ( i sterowniczych).
  Musisz oczywiście uwzględnić (lub założyć) rodzaj sieci zasilającej. Wg tego dobierasz też zabezpieczenia przeciwporażeniowe.
  Na skrzynce masz 4 komplety przycisków Start/Stop. Ze skrzynki wychodzą tylko zasilenia do poszególnych urządzeń.
  Pamiętaj też o zabezpieczeniu samego sterowania.
  Dobierz styczniki wg wartości prądowych styków głównych i napięcia zasilenia (cewka).

  Pamiętaj, że "dobry" projekt musi mieć wszystkie założenia poparte wyliczeniami - zamieszczonymi w tekście. Dobrze widziane są rysunki sytuacyjne i schematy.
  W części opisowej, opisujesz wszystkie założenia projektowe (wymagania), opisowy plan sytuacyjny, wyliczenia, wnioski i wskazania.
  Jeśli chcesz dać bezpiecznik BM320A - to musi być to czymś poparte, a nie tylko "bo mi się naklejka podobała".
 • #5
  thebartol
  Level 2  
  Madrik, Pentagon, dzięki za podpowiedź, rzeczywiście jest to projekt szkolny :), biorę się za robotę.