Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramka magnetyczna???

02 Gru 2007 20:36 2679 3
 • Poziom 9  
  Witam pisze z tego typu problemem: mam pewien temat do przeanalizowania i zastanawiam sie czy można go zrealizować w praktyce i jak najprościej?? Sprawa ma sie następująco mamy magazyn i bramkę magnetyczną jak w sklepie z ubraniami pracownik wchodzi na magazyn bierze coś z półek i wychodzi, żeby oszczędzić mu pracy na przedmiocie jest naklejona cewka jak na ubraniach ale konkretna dla tego towaru i teraz czy jest możliwe zidentyfikowanie przez program czy tez bramkę jaki to towar i zapisanie w bazie danych co zostało wyniesione z magazynu?? A w hurtowni jest tych przedmiotów bardzo duzoooo czy identyfikacja tylu różnych cewek jest możliwa?? To jest problem nad jakim mam sie zastanowić. Jak dla mnie jest to niewykonalne ale pewnie sie mylę;)
  Pozdrawiam i czekam na jakieś podpowiedzi
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • Użytkownik usunął konto  
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • Poziom 11  
  Był artykuł w Swiat Radio o identyfikacji tego typu. Cewka ma za zadanie zasilić układ scalony, w ktorym jest kod oraz wysłać odpowiedź.
  Bramka wytwarza pole magnetyczne. Cewka zamienia je na prąd elektryczny oraz wysyła informacje z kodem
 • Poziom 16  
  Witam,

  Da się zrobić "prawie" wszystko -> kwestia tylko ceny.

  Przy najprostszych i najtańszych rozwiązaniach identyfikacji radiowej TAG (czyli to co jest przy/na przedmiocie), składa się z cewki i kondensatora tworzącego układ rezonansowy. Pojawienie się takiego obwodu w polu elektromagnetycznym bramki powoduje zakłócenie pola elektromagnetycznego, układ wykrywa zaburzenia tego pola i w sumie tyle. Układ taki jest w stanie wykryć tylko jest/nie ma TAGa w polu. TAGi z racji swojej prostoty mają tak duży rozrzut parametrów, że ich częstotliwości rezonansowe znacznie się różnią.

  Rozwiązanie drugie:
  Każdy przedmiot na magazynie ma swój TAG w postaci układu scalonego i anteną na np. 125kHz. TAG taki występuje pod różnymi postaciami - naklejek, breloczków, "pinezek" i innych. W układzie scalonym zaszyty jest 64bitowy unikalny numer seryjny TAGa. Noszą one wspólną nazwę UNIQUE (z resztą występują także pod innymi ale UNIQUE jest najbardziej popularny). Bramkę wtedy stanowiłyby jedna lub dwie anteny zasilane z odpowiedniego czytnika. Generalnie bez rozpisywania się: TAG taki jak znajdzie się w polu elektromagnetycznym 125kHz zaczyna "wysyłać" ten swój niepowtarzalny 64bitowy numer. Problem z tym jest taki, że każdy towar na magazynie ma inny nr TAG. Tak że trzeba stworzyć bazę danych gdzie skorelowane będą ze sobą numer TAGa i typ towaru. Ufff....
  Cena od 0.5 - 1 Euro za TAG w zależności od typu. Łatwo policzyć ile to będzie kosztowało. (plus oczywiście bramka, jakiś serwer + stanowisko do tagowania przedmiotów).

  Rozwiązanie trzecie:
  Jak powyżej tylko TAG ma pamięć EEPROM, którą można zapisywać. I tu można poszaleć np. z 256 bajtami EEPROMu. Wpisując co nam pasuje. Rozwiązania takie to np. HI-TAG, TIRIS i inne.
  Ceny odpowiednio wyższe 1-2Euro w zwyż.

  Ufff...
  Chyba tyle...

  Rozwiązania te są jeszcze na tyle drogie, że dalej większość firm stosuje na magazynach kody kresowe - papier jest wielokrotnie tańszy.
  Choć technika RFID coraz bardziej tanieje i staje się coraz bardziej popularna.

  Pozdrawiam,
  skalny7