Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik zniekształceń nieliniowych (projekt)

magnesik 02 Dec 2007 22:18 1883 5
    magnesik
    Level 10  
    Witam,
    Mam pewne problemy z projektem miernika zniekształceń nieliniowych. Znalazłem przykładowy projekt w magazynie "Elektronika Praktyczna":
    http://www.ep.com.pl/pobierz.php?id=11151

Przerysowałem z tego schematu filtr pasmowo zaporowy do programu Pspice i dostosowałem wartości rezystorów tak, aby dobroć i tłumienie składowej podstawowej były optymalne. Mam jednak problemy z dostosowanie projektu do moich (zadanych przez prowadzącego) założeń projektowych:
    zakres mierzonych harmonicznych
    1%<h<100% i 0.05%<h<10%
    20 Hz- 20kHz, 10 harmonicznych

Rezystancja wejściowa > 50k. I temp pracy 10-50C. Serdecznie proszę o jakieś wskazówki.
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak rozumieć te 10 harmonicznych, ma być 10 częstotliwości pomiarowych czy masz obciąć widmo tego co wyjdzie po filtrze pasmowozaporowym do 10kHz ????

Quote:
    20 Hz- 20kHz,
    Quote:
    10 harmonicznych

Tu jeszcze się napracujesz nad generatorem, który musi mieć zniekształcenia mniejsze niż te 0.05% czyli tak 0.005%-0.01%
    magnesik
    Level 10  
    Paweł Es. wrote:
    Jak rozumieć te 10 harmonicznych, ma być 10 częstotliwości pomiarowych czy masz obciąć widmo tego co wyjdzie po filtrze pasmowozaporowym do 10kHz ????

Ja to rozumiem tak, że mam przeanalizować 10 częstotliwości pomiarowych, chyba że wykraczają poza zakres 20kHz to wtedy badam tyle ile jest. Ale też nie jestem pewien czy moje rozumowanie jest prawidłowe. W jaki sposób mogę ograniczyć ten zakres mierzonych harmonicznych?
    W mierniku do którego podałem link w pierwszym poście, opisują go, że ma dostępne zakresy:
    1.3-30%
    0.13-3%
    0.013-0.3%

Od czego to zależy?

Paweł Es. wrote:
    Tu jeszcze się napracujesz nad generatorem, który musi mieć zniekształcenia mniejsze niż te 0.05% czyli tak 0.005%-0.01%

Mam zrobić projekt w programie "PSpice", więc z generatorem nie ma problemu ponieważ biorę jakiś gotowy "VSIN".
  • Helpful post
    Paweł Es.
    Na zakresach pomiarowych mniejszych zniekształceń musisz bardziej wzmocnić to co po filtrze pasmowozaporowym wychodzi (bo mniej wychodzi).
    magnesik
    Level 10  
    Paweł Es. wrote:
    Na zakresach pomiarowych mniejszych zniekształceń musisz bardziej wzmocnić to co po filtrze pasmowozaporowym wychodzi (bo mniej wychodzi).

Czyli dla zakresu 0.05%<h<10% muszę dodatkowo do odfiltrowanego sygnału zastosować wzmacniacz który wzmocni odfiltrowany sygnał 10x? Tylko nie mam pojęcia jak takie coś zrobić w PSpice.
    Paweł Es.
    Wzmacniacz służy do przesunięcia sygnału mierzonego w zakres największej czułości przetwornika pomiarowego.

Wzmocnić to nawet możesz zwykłym sterowanym źródłem napięciowym

E1 WY+ WY- STER+ STER- mnożnik

np.

E1 1 0 10 0 10