Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel PKL + Mini stacja transformatorowa=przedłużacz na 3km?

hubiwit 02 Gru 2007 22:58 5257 12
 • #1 02 Gru 2007 22:58
  hubiwit
  Poziom 25  

  Witam
  Mam dość nietypowy pomysł :idea:
  Dostało mi się ok 3 km kabla PKL-2 czyli:

  - średnica zewnętrzna żyły izolowanej: 2,05 mm
  - siła zrywająca kabel: nie mniej niż 600N

  - rezystancja pojedynczej żyły: nie więcej niż 20 omów/km

  - impedancja falowa dla f = 800 Hz: 750 omów

  - tłumienność jednostkowa dla f = 800 Hz: 0,2 Nepera/km

  - wytrzymałość elektryczna izolacji: 600 V
  Opis ogólny:

  Żyłę stanowi siedmiodrutowa linka skręcona z 4 drutów miedzianych i 3
  stalowych ośrednicy 0,25 mm każdy. Żyła jest powleczona izolacją polwinitową
  o grubości 0,55mm. Izolacja obu żył ma kolor khaki. Żyły skręcone są ze
  skokiem 55mm.

  I tak myślę czy by się dało z tego zrobić przedłużacz na 230V długości 3 km.
  Jakby zastosować przy wtyczce transformator z 230 na 500 V, i z drugiej strony transformator z 500 na 230V ewentualnie zrobić tak z 3 odczepy żeby można było spadek napięcia zniwelować, przełączane ręcznie lub układzik który mierzy napięcie i jak spada to przełącza.

  ->Jakie obciążenie można podłączyć do takiego kabla, o długości 3km i napięciu 500V? 1 lub 2 halogeny 1000watt by wytrzymało?
  ->Czy wystarczyło by przewinąć konwencjonalne transformatory dostępne w sklepach, czy trzeba by jakieś specjalne?
  ->Czy jeżeli bym dotknął jednej żyły takiego kable to teoretycznie nie powinno się nic stać - transformatory separują od ziemi?

  Wiem że pomysł jest specyficzny :D ale czasami potrzebuje coś podłączyć z dala od źródła zasilania, bez możliwości zasilania akumulatorowego czy agregatu - to by było bardzo tanie - 2 trafa i drut na przewijanie, resztę mam.

  0 12
 • Pomocny post
  #2 03 Gru 2007 00:15
  PAWEŁ74
  Poziom 27  

  Generalnie to raczej widzę to w czarnych kolorach. Jeśli kabel cały ma 60ohm to przy napięciu 500V i mocy obciążenia 2kW stracisz na nim jakieś 240V czyli praktycznie połowę mocy jaką jest w stanie przenieśc ten kabel stracisz na transporcie. Teoretycznie jest możliwe dobranie tak przekładni transformatorów by uzyska 230V przy obciążeniu 2kW dla 2 halogenów. tylko jak jeden się spali to drugi dostanie takiego kopa iż też długo nie pociągnie. A z drugiej strony zastanawiam się jak będzie wyglądało samo włączenie ty halogenów, one potrzebują źródła o małej impedencji wewnętrznej. A taki przedłużacz raczej nie będzie miec dobrych parametrów dynamicznych.

  Jak stracisz połowę mocy na kablu, to 2 halogeny o mocy 2 kW ze źródła (gniazdka) będą pobierac 4kW.
  I pierwszy transformator musiał by miec taką moc!

  Sory, nie doczytałem, kabel będzie miec jakieś 120ohm (60ohm to jedna żyła), przy 500V na poczatku kabla będziesz mógł zrobi zwarcie na końcu tego kabla i prawie że wydzieli Ci się 2kW mocy na nim.

  Jednym słowem mówiąc : UTOPIA

  Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #3 03 Gru 2007 00:18
  voytaschec
  Poziom 24  

  Na początek trzeba zwrócić uwagę na wytrzymałość izolacji (600V), to niestety ogranicza podłączenie napięcia wyższego niż 230VAC (w szczycie ma 300V), bo w takich przypadkach współczynnik bezpieczeństwa powinien wynosić 2. Podniesienie napięcia do 500VAC nie wchodzi w grę (co najwyżej 400V, ale to i tak będzie na granicy wytrzymałości, a tak nie powinno się robić).

  Do tego 20ohm/kmetr to nie jest tak mało. Zakładając, że chciałbyś podłączyć tylko jeden halogen 1000W (czyli on ma niecałe 60ohm) do linii 3km (120ohm) to na halogenie byłoby tylko ok. 75V (czyli świeciłby z mocą ok. 100W). Wszystko to jest liczone dla napięcia 230V.

  Kabel jest dobry, ale tylko do tego celu do jakiego został stworzony (transmisja dźwięku przy dodatkowym wykorzystaniu wysokoomowych słuchawek na wyjściu).

  Ale ogólnie do samego oświetlania się takie coś nadaje, tylko musisz mieć na uwadze to że będzie dużo dużo słabiej świecić.
  Jeżeli masz dostęp to lepiej załatw sobie kabel wykorzystywany do oświetlania w kopalniach z grubą izolacją. Na takim to mógłbyś sobie bez problemu podwyższać napięcie.

  0
 • Pomocny post
  #4 03 Gru 2007 00:29
  pentagon
  Poziom 16  

  No moim zdaniem nie ryzykował bym tego przewodu na takie napięcie.
  Jakby nie patrzeć jest to przewód służący do łączności przewodowej, czyli zastosowania telekomunikacyjne.
  Dla uzupełnienia rozwinięcie skrótu PKL to Polowy Kabel Lekki, ze względu na żyły stalowe używany w wojsku do nawiązywania poprzez linie zbudowane na tego rodzaju przewodzie łączności telefonicznej (nabiegałem się trochę swojego czasu z bębnami i z tym kabelkiem:D ).

  0
 • #5 03 Gru 2007 09:57
  hubiwit
  Poziom 25  

  No rzeczywiście utopia :|
  A jakby przepuścić przez niego prąd o wyższej częstotliwości?
  Jak to się ma do halogenów? Czy mogą pracować z wyższą częstotliwością?
  I np. zrobić tak że 230 jest prostowane i wychodzi jakieś tam większe napięcie stałe, które potem jest kluczowane przez 2 tranzystory tak jak w przetwornicy na zmienne o dużej (jakiej najlepiej) częstotliwości, jest przesyłane kablem i potem zmieniane na ok. 230V, wtedy chyba transformator na końcu może być mniejszy tak jak w przetwornicach impulsowych?
  Czy jeśli w kabel wchodzi 500 V i jest taki duży spadek napięcia to znaczy że na całym kablu jest mniej jeżeli jest obciążony?
  Na nowy kabel nie mam kasy, jak mówiłem ten mam za darmo, na agregat i paliwo też nie bardzo mam kasę.

  PS
  Czy jeśli prąd o zwiększonej częstotliwości nie będzie sinusoidalny tylko prostokąt to ma jakiś wpływ na pracę halogenów, jak w UPSach do kompów się robi sinus?

  Czy halogeny takie zwykłe na 230 V 1000W mogą pracować ze zwiększoną częstotliwością? Jak bardzo zwiększoną, czy to się ma jakoś do napięcia? i czy zwiększenie częstotliwości prądu spowoduje mniejszy spadek napięcia na kablu?

  0
 • #6 04 Gru 2007 14:17
  PAWEŁ74
  Poziom 27  

  Nie kombinuj, z tego kabla nie zrobisz przedłużacza ...

  Zwiększenie częstotliwości nie spowoduje zmniejszenia strat, może się okazać że wręcz przeciwnie, przy takiej odległości pojemność kabla nie pozostaje bez znaczenia. Gdyby zwiększanie częstotliwości zmniejszało straty, zakłady energetyczne już dawno przeszły by na większą częstotliwość ...

  0
 • #7 04 Gru 2007 16:45
  hubiwit
  Poziom 25  

  a jakbym poprowadził 2 razy ten kabel - 4 żyły i zastosował trafa na 500V to jaką moc mogę przez niego przepuścić?
  To oczywiście nie ma być na stałe, tylko co kilka tygodni na jakieś 2- 3 dni więc nie chce kupować tyle jakiegoś innego kabla bo z kasą nie wyrobię :cry:

  Co do transformatorów to można by wykorzystać transformator 230/110V do podłączania urządzeń z USA, tylko bym podłączył go odwrotnie i między fazy co teoretycznie powinno mi dać ok. 520V :?:
  Jakiej mocy musi być to trafo jeżeli po drugiej stronie będzie inne trafo i 2000 watt halogenów :?:

  Po drugiej stronie zastosował bym jakieś przewinięte trafo z kilkoma odczepami i jakiś układ przełączający, albo 2 halogeny wpiął szeregowo - zależy jakie będą spadki napięcia.

  0
 • #8 04 Gru 2007 21:23
  PAWEŁ74
  Poziom 27  

  Jak chcesz prowadzić te kable? Jeśli będą na wierzchu a izolacja się uszkodzi i kogoś zabije, prokurator gwarantowany. Koledzy wcześniej wyjaśnili Ci że izolacja tego kabla nie jest odpowiednia na tak wysokie napięcie. A trafo będziesz musiał mieć o tyle większe o ile stracisz mocy na kablu. Wszystkie dane masz. Prawo ohma i wszystko jasne. Jesteś uparty ale ten kabel nie będzie odpowiedni napracujesz się nakombinujesz a wyjdzie "LIPA"...

  0
 • #9 04 Gru 2007 22:28
  voytaschec
  Poziom 24  

  Skoro jesteś taki uparty to może od innej strony cię zniechęcę:
  Jeżeli na końcu chcesz 2000W mocy to musisz wziąć pod uwagę, że wtedy na kablu powinno się wydzielić mniej więcej 4 razy tyle, czyli 8000W, co daje w sumie 10000W.
  Masz takie przyłącze w domu? Wątpie, chyba że masz firmę, gdzie się dużo prądu zużywa (standardowo w domach stosuje się przyłącza 5,5kW - główne bezpieczniki 25A).

  Jak napisałem powyżej możesz sobie podłączyć żarówki (bez podwyższania napięcia), ale raz że będą dużo słabiej świecić to jeszcze będziesz miał ogromne straty mocy na kablu.

  0
 • #10 04 Gru 2007 22:52
  hubiwit
  Poziom 25  

  przyłącze mam 3 x 64A bo to działka i pod ogrzewanie elektryczne miało być, ale widzę, że nie mam sensu z halogenami.

  A jak to rozwiązanie się ma do lampy sodowej lub rtęciowej 400 watt - moc dużo mniejsza a chyba równie dobrze świeci - a kolor dla mnie nie ma znaczenia i pobiera w wiele mniej - co o tym sądzicie? Może bez podwyższania napięcia by się dało, tylko bym dał transformator separacyjny żeby jak ktoś dotknie 1dnej żyły to go nie kopnęło lub w rozdzielnicy mam różnicówkę coś to da? i dam podwójnie ten kabel wtedy oporność zmaleje a przekrój wzrośnie,
  Odległość zmierzyłem i maksymalnie może wynieść 1,5km a nie 3 km jak wyżej pisałem
  Jest to chociaż trochę bardziej sensowne?

  A może dać kilka transformatorów na linii? - co kilkaset metrów - które by redukowały spadek napięcia, tak żeby się utrzymywało 230V na całej linii

  A jak wygląda sprawa prowadzenia zera tzn. czy mogę 2 żyły pkl potraktować jako fazę, a ziemię jako zero - wkopać jakiś pręt, wiadro?
  Jak to jest na liniach wysokiego napięcia - bo koło mojego domu biegnie linia, na której są tylko 3 kable, na jednym z slupów są tabliczki przy izolatorach L1 L2 L3 czyli tam lecą tylko fazy?

  0
 • #11 09 Gru 2007 00:07
  hubiwit
  Poziom 25  

  oczywiście w przypadku prowadzenia zera ziemią, było by to podłączone przed różnicówką żeby nie wywalała z powodu upływu na zerze

  0
 • #12 04 Mar 2008 23:39
  sq9cwd
  Poziom 27  

  hubiwit napisał:
  No rzeczywiście utopia :|
  A jakby przepuścić przez niego prąd o wyższej częstotliwości?
  Jak to się ma do halogenów? Czy mogą pracować z wyższą częstotliwością?

  Obciążenie rezystancyjne. W czym problem??
  hubiwit napisał:
  I np. zrobić tak że 230 jest prostowane i wychodzi jakieś tam większe napięcie stałe, które potem jest kluczowane przez 2 tranzystory tak jak w przetwornicy na zmienne o dużej (jakiej najlepiej) częstotliwości, jest przesyłane kablem i potem zmieniane na ok. 230V, wtedy chyba transformator na końcu może być mniejszy tak jak w przetwornicach impulsowych?

  Tylko w jakim celu? Zmniejszyć trafo? Zwiększyć straty?
  hubiwit napisał:
  Czy jeśli w kabel wchodzi 500 V i jest taki duży spadek napięcia to znaczy że na całym kablu jest mniej jeżeli jest obciążony?

  Mniej czego? Możesz jakoś inaczej zadać pytanie? Przeczytaj je jeszcze raz i spróbuj je zrozumieć co piszesz.
  hubiwit napisał:
  Czy jeśli prąd o zwiększonej częstotliwości nie będzie sinusoidalny tylko prostokąt to ma jakiś wpływ na pracę halogenów, jak w UPSach do kompów się robi sinus?

  W UPS'ach wartość mocy jest aproksymowana do mocy prądu sinosuidalnego, zasilaczowi komputerowemu "nie zależy" na kształcie przychodzącego prądu, znaczenie ma wartość średnia (jak przy true RMS).
  hubiwit napisał:
  Czy halogeny takie zwykłe na 230 V 1000W mogą pracować ze zwiększoną częstotliwością? Jak bardzo zwiększoną, czy to się ma jakoś do napięcia? i czy zwiększenie częstotliwości prądu spowoduje mniejszy spadek napięcia na kablu?

  Nie ma do pewnej wartości. Później występują straty jak przy normalnej linii w.cz. Rosną wraz z częstotliwością. W związku z tym spowoduje to większy spadek napięcia, ale jako ekspert od prawa Ohma zapewne to wiesz ;)

  Dodano po 7 [minuty]:

  hubiwit napisał:
  a jakbym poprowadził 2 razy ten kabel - 4 żyły i zastosował trafa na 500V to jaką moc mogę przez niego przepuścić?
  To oczywiście nie ma być na stałe, tylko co kilka tygodni na jakieś 2- 3 dni więc nie chce kupować tyle jakiegoś innego kabla bo z kasą nie wyrobię :cry:

  2 razy większą.
  hubiwit napisał:
  Co do transformatorów to można by wykorzystać transformator 230/110V do podłączania urządzeń z USA, tylko bym podłączył go odwrotnie i między fazy co teoretycznie powinno mi dać ok. 520V :?:

  Jakiej mocy musi być to trafo jeżeli po drugiej stronie będzie inne trafo i 2000 watt halogenów :?:
  Zapomnij, rdzeń dawno się nasyci....
  hubiwit napisał:
  Po drugiej stronie zastosował bym jakieś przewinięte trafo z kilkoma odczepami i jakiś układ przełączający, albo 2 halogeny wpiął szeregowo - zależy jakie będą spadki napięcia.

  Gdyby nie to, co napisałem powyżej pewnie nie byłoby problemu z taką realizacją. Niestety awaryjność układu wzrasta 2krotnie.

  0
 • #13 04 Mar 2008 23:58
  hubiwit
  Poziom 25  

  Temat jest już dawno nieaktualny (mam generator), ale przy okazji dowiedziałem się kilku rzeczy. Zapomniałem zamknąć.
  Wszystkim dziękuje za pomoc, w szczególności sq9cwd :D
  TEMAT ZAMYKAM

  0