Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik poziomu cieczy - weryfikacja schematu

włuczykij 02 Gru 2007 23:44 3136 2
  • #1 02 Gru 2007 23:44
    włuczykij
    Poziom 27  

Jeżeli podłączymy termistory NTC wg schematu, to przez każdy z nich popłynie prąd około 4,8mA, czyli przez wszystkie razem będzie płynął prąd około 38,4mA.

Zastanawiam się, czy mogę to wykorzystać jako czujnik poziomu cieczy, jeśli tak to zastanawia mnie, jak zanurzanie i wynurzanie będzie wpływać na wartość prądu w układzie. Czy te zmiany wartości prądu będą wystarczające do tego, aby na ich podstawie wyskalować te 8 LED które wskazują poziom? Schemat narysowałem przed chwilą i się zastanawiam czy to ‘zagra’.

Czujnik poziomu cieczy - weryfikacja schematu

1 2
  • #2 03 Gru 2007 15:45
    marihires
    Poziom 29  

A uwzględniłeś wartość prądu od temperatury która znajduje się w otoczeniu termistora? Zmienia się on nieliniowo..bedziesz mieć problemy z wyskalowaniem bo jeżeli termistory są w bliskiej odległości i temperatura wynosi t to rozkład temperatury w otoczeniu nie jest na poziomie *C.Wniosek naczynie o wysokości 10cm termistor co 1cm chcesz zmierzyć poziom cieczy której temperatura wynosi t...jak wyskalować? jaka dokładność?Ok na zanurzonym termistorze jest inna temperatura niż na termistorze w powietrzu.NTC-rezystancja maleje ze wzrostem temperatury,poziom cieczy o temperaturze t wzrasta (bądź maleje) (przypadek: Tcieczy>Tpowietrza / Tcieczy<Tpowietrza) rezystancja maleje / rośnie, prąd rośnie / maleje,diody zapalają się /diody gasną ...wieć musisz uwzględnić Tcieczy względem Tpowietrza.

0