Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stateczniki od swietlowek do lampy sodowej ?

03 Gru 2007 00:01 19194 9
  • Poziom 11  
    Witam
    Rozglądając się po allegro za lampą sodową i metalohalogenową trafiłem na taka aukcje:
    metalohalogen zasilacz
    Na zdjęciu widać 4 stateczniki od świetlówek liniowych połączone równolegle i podpięte do układu zasilającego lampę HQI.
    Mam 4 takie stateczniki więc zaoszczędził bym na budowie lampy i tu mam kilka pytań...
    Żarówka sodowa będzie świeciła z takim zasilaniem 100% strumieniem świetlnym?
    Nie zaszkodzi to żarówce sodowej?
    Nie będzie żadnych problemów?.
  • Poziom 28  
    Do lamp sodowych oprócz statecznika stosuje się jeszcze zapłonniki elektroniczne,bez niego lampa nie zapali się,na tym z allegro jest taki zapłonnik(ZS)lub może być inny np.
    Stateczniki od swietlowek do lampy sodowej ?

Oprócz tego statecznik powinien być dopasowany do mocy lampy sodowej.
  • Poziom 36  
  • Poziom 11  
    Edek45 napisał:
    Do lamp sodowych oprócz statecznika stosuje się jeszcze zapłonniki elektroniczne,bez niego lampa nie zapali się,na tym z allegro jest taki zapłonnik(ZS)lub może być inny np.

Zaplonnik tez mam ale z ciekawosci sprawdze starter od swietlowki :)
    Edek45 napisał:

Oprócz tego statecznik powinien być dopasowany do mocy lampy sodowej.

Dlatego pytam sie czy 4 stateczniki 40w beda odpowiednie do lampy sodowej 150w

Lampa sodowa potrzebuje 1.8A, jeden statecznik od swietlowki liniowej 40w daje 0.45A, 4 takie stateczniki dadza 1.8A, wiec teoretycznie powinno byc dobrze.
    Okaze sie w praniu :)
  • Poziom 11  
    I co? Wyszło coś z doświadczeniami z zapłonnikiem od świetlówki? Jestem ogromnie ciekaw bo sam przymierzam się do uruchomienia lampy sodowej a cena dostępnych w handlu zapłonników mnie nie zachęca.

Czy w miejsce zwykłego startera do świetlówki można w tym przypadku zastosować starter elektroniczny?
  • Poziom 16  
    Sluchajcie, mam takie pytanie bo zaczynam miec pewne watpliwosci :D mianowicie zamowilem sobie lampe HPS philipsa
    http://www.febri.pl/index.php/id_1498_mode_proddet.html
    i powoli zaczynam wierzyc ze nie bede mogl tak po prostu odpalic tej lampy z sieciowego zasilania 230V bo sie spali czy cos innego, niech mnie ktos przekona, ze nic zlego sie nie stanie :P
  • Poziom 11  
    Zaplonnik nabylem po taniosci w hurtowni z art. elektro. za 21zl

Testowalem zarowki sodowe mocy 100w i 150w.

Do 100w idealnie nadaja sie stateczniki od swietlowek 2x36-40w polaczone rownolegle. Po kilkunastu godzinach pracy na lampie jest 100-105v czyli idealnie, stateczniki robia sie gorace ale wytrzymuja i to juz dlugo (w sumie stateczniki do lamp sodowych takie jakie powinny byc tez mocno sie grzeja)

Do 150w uzylem statecznika od lampy rteciowej 125w + od swietlowki 20w i po kilkunastu godzinach swiecenia jest 106-110v. Zarowki HPS moga pracowac przy napieciach 100±15v wiec jest dobrze (info z polamp.pl).
    Przy tej mocy dobrym rozwiazaniem moze byc uzycie 3 statecznikow po -36-40w lub 2 58-65w male dla pewnosci rade sprawdzic napiecie na lampie miernikiem po klku godzinach swiecenia.

Dla pewnosci przed oboma ukladami podlaczlem bezpiecznik.

metalMANiu napisał:
    Sluchajcie, mam takie pytanie bo zaczynam miec pewne watpliwosci :D mianowicie zamowilem sobie lampe HPS philipsa
    http://www.febri.pl/index.php/id_1498_mode_proddet.html
    i powoli zaczynam wierzyc ze nie bede mogl tak po prostu odpalic tej lampy z sieciowego zasilania 230V bo sie spali czy cos innego, niech mnie ktos przekona, ze nic zlego sie nie stanie :P

Lampy sodowe wymagaja zaplonnika i statecznika do poprawnego dzialania.

Jak za sama zarowke 400w dales 120zl to duzo przeplaciles :) Wejdz na allegro znajdziesz tam CALE gotowe lampy sodowe 400w (razem z zaplonnikiem i statecznikiem) do 100zl.
  • Poziom 8  
    Witam.
    Mam podobne pytanie.
    Kupiłem lampę sodową BEMKO 70W,mam statecznik i zapłonnik od świetlówek.
    Na stateczniku pisze coś takiego:1x40/120 a ten starter ma 80W.Podłączyłem to wszystko ładnie,ale lampa nadal nie świeci.Co jest przyczyną tego?Za słaby statecznik?Czekam na odpowiedź.
  • Poziom 14  
    Sodówki o mocy do 250w odpalałem za pomocą dwóch stateczników ze świetlówek 40w i starterem bimetalowym, na układzie jak dla świetlówek. Działały bez problemu :D