Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

układ sterowania falownikiem i silnikiem

anders2 03 Dec 2007 07:58 17640 30
SterControl
  • #1
    anders2
    Level 10  
    Witam.Mam silnik indukcyjny 3 - fazowy. Silnik napędza przekładnię pasową. Do regulacji obrotów silnika (0,55kW) chcę wykorzystać falownik. Problem w tym że nie wiem jak ma wyglądać układ sterowania takim czymś. Chciałbym to zrobić na procku ATmega 16 czy 128. Może jakieś wskazówki ? Za każdą pomoc z góry dzięki :D
  • SterControl
  • #2
    PAWEŁ74
    Level 27  
    Napisz co chcesz uzyskać dzięki temu falownikowi? Miętki start? Regulację obrotów? różne prędkości? Trochę więcej informacji...
  • #3
    anders2
    Level 10  
    silnik ma 680obr/min - na kole napędzanym bedzie 200 obr/min i teraz za pomocą falownika chciałbym zmniejszac prędkość obrotu silnika (tak aby na kole napędzanym była mniejsza prędkość) I teraz czy będzie potrzeby procek do tego czy obędzie się bez niego to zależy jaki użyje falownik i jakie on ma w sobie sterowanie. Mógłby mi ktoś pomoc dobrac falownik i ewentualnie w jaki sposób - chodzi mi o uklad - połączyć z silnikiem ?
  • #4
    PAWEŁ74
    Level 27  
    Jeśli chcesz mieć tylko samą regulację bez żadnych wodotrysków to wystarczy ci sam falownik. Bardzo przyjemne w obsłudze są falowniki firmy LG. Do tej mocy silnika będzie to falownik jedno fazowy. Pozwala na różne sposoby zadawania częstotliwości ( obrotów ): potencjometr na samym falowniku, zewnętrzne źródło 0-10V, zewnętrzny potencjometr, możesz też ustalić z góry kilka biegów i przełączać je za pomocą np wielopozycyjnego przełącznika, itd.

    Możesz wejść na np: http://www.qnisz.pl/falowniki/falowniki.html

    i znaleźć coś dla ciebie np: ten SV008iC5-1F

    Oczywiście możesz wpisać w gogle "falowniki" i znaleźć coś innego, nie orientowałem się w cenach, natomiast wiem że LG są proste w obsłudze.

    Samo podłączenie jest banalnie:

    Wyprowadzenia są jasno opisane. wystarczy podłączyć zasilanie zwracając uwagę gdzie jest neutralny i fazowy, silnik jest podłączany za pomocą 4 żył ( 3 fazy i uziemienie ) sam falownik oczywiście też wymaga uziemienia. Jeśli nie będzie w okolicy żadnego urządzenia któremu mogły by zaszkodzić zakłócenia z falownika to nie musisz stosować przewodu ekranowanego. Ale zaznaczam że jest to nie wskazane, koszt relatywnie nie wielki tego ekranowanego kabla ( koło 10-15 PLN za mb) a pewność że nic nie będzie siało... Polska instrukcja łatwo dostępna ( przez pewien czas dawali nawet wraz z falownikiem ostatnio zaprzestali, chyba że pochodziły od innego dystrybutora ).

    Z lepszych falowników mogę polecić DANFOS-a, ale są droższe...

    Jeśli masz jakieś pytania to pytaj...

    Pozdrawiam
  • #5
    Adam1988
    Level 26  
    PAWEŁ74 wrote:
    Do tej mocy silnika będzie to falownik jedno fazowy.


    Ojjj... Nie zalezy to tylko od mocy silnika ale tez od tego jak mozna skojarzyc uzwojenia w silniku i przy jakim napieciu moze on pracowac na danym polaczeniu ;)


    Do autora: podaj dokladne dane z tabliczki a najlepiej fotke.
  • #7
    Adam1988
    Level 26  
    Tu akurat mozna zastosowac falownik 1 lub 3 fazowy.
    Przy 1 fazowym laczysz silnik w trojkat, przy 3 fazowym w gwiazde.
    (jednofazowe dla takiej mocy sa tansze)
  • SterControl
  • #8
    marcino2000
    Level 24  
    LG jest taki sobie, raczej się go w przemysle do jakis wyrafinowanych konstrukcji nie stosuje, co najwyżej transporter, pompa, wiatrak. Jesli chcesz profesjonalnego sprzętu to lenze albo siemens. z tym ze lenze jest tanszy od siemensa, i prostszy w obsłudze...i instrukcje nawet dają:D
    wszystkie funkcje są w falowniku (mowa o smd i tmd), staryt stop, estop, hamowanie prądem stałym, motopotencjometr,kierunek obrotów, jogi. w serii vector8200 dochodzą jeszcze różne zestawy parametrów(mozna z jednego falownika sterowac dwoma różnymi silnikami - oczywiscie nie jednoczesnie), praca wektorowa i mozliwosc pracy w sieci, mozliwosc podłączania modułów rozszerzających ..itd itd. lg jest niewiele tanszy a oferuje znacznie mniej. jak bedziesz potrezebował pomocy to pisz.
  • #9
    PAWEŁ74
    Level 27  
    marcino2000 wszystko co napisałeś, napisałem ja. Dodałeś tylko funkcje które nie są potrzebne anders2, Pisałem o tym że może sobie wybrać inny falownik jaki mu się podoba, ale zaznaczyłem że LG jest jednym z tańszych i prostszym w obsłudze. Też oferuje hamowanie prądem stałym, zmiany kierunku, obsługuje dwa silniki, ma MOD-BUS-a itd.

    Pozdrawiam
  • #10
    marcino2000
    Level 24  
    Nie no nie porównujmy LG i Lenze bo to niema sensu. To tak jak by porównywać malucha i smarta, niby obydwa to samochody, obydwa są małe, ale róźnica między nimi jest diametralna. Na marginesie to nie chce dyskredytowac opinni kolegi, przynajmniej nie taki miałem zamiar, chciałem tylko doradzic wybór sprzętu, który wedłuyg mnie jest niezawodny i funkcjonalny i godny polecenia.
    pozdrawiam
    Marcin
  • #11
    anders2
    Level 10  
    to jest projekt a czy w rzeczywistości to będzie to jeszcze nie wiadomo. Dzięki wszystkim za pomoc, jak co to się odezwę

    pozdro :)
  • #12
    robson24-78
    Level 20  
    Kłócąc się o to która firma jest lepsza, zapomnieliście koledzy o jednej ważnej rzeczy - kolega ma silnik wolnoobrotowy o mocy 0,55 kW - do takiego silnika musi być dobrany falownik o większej mocy niż 0,55 kW, ponieważ silnik taki pobiera większy prąd z sieci niż standardowy silnik 1400 obr/min.
    Jeśli zależy koledze na obniżeniu kosztów, najlepiej kupić falownik jednofazowy (zasilany z jednej fazy, na wyjściu 3X230V - silnik łączymy w trójkąt).
    Przy doborze falownika ważne jest też to, jak nisko chce kolega schodzić z obrotami - jeśli nie więcej niż 30 - 40%, można kupić prosty falownik ze sterowaniem liniowym, jeśli mocniej, wypadałoby nabyć falownik ze sterowaniem wektorowym (przy niskich obrotach falownik liniowy nie poradzi sobie z utrzymaniem momentu obrotowego i silnik będzie słabł!).

    Jeśli idzie o producentów - niezłe falowniki i tanie produkuje fima Bonfiglioli VECTRON (dystrybutorem jest firma POLPACK), ewentualnie można uderzyć w falowniki Hitachi do firmy ZELTECH.

    Semens i Danfoss - też dobre, ale drogie...

    Pozdrawiam!
  • #13
    anders2
    Level 10  
    witam ponownie - dobrałem sobie falownik 0,75 kW WATT DRIVE L2500

    http://www.falowniki.com/index.php?func=2&parent_id=32&page=x&id=184&act=exe

    znalazłem schemat połączen z silnikiem

    http://www.archimedes.pl/files/OFERTA/falowniki/Watt_Drive/instrukcja_l2500.pdf

    problem polega na sterowaniu - jezeli silnik ma obroty 680 - ale przez przekładnię w moim projekcie przez przełozenie bedzie dawał 200 obrotów.Falownik ma rozruszac silnik do jego 680 obr co bedzie na wale mi dawac 200 obrotów w rzeczywistosci. Tylko jaką częstotliwość potencjometrem na falowniku ustawic aby dało te 200 obrotów w rzeczywistości??
  • #14
    leszek_w
    Level 18  
    "Nie no nie porównujmy LG i Lenze bo to niema sensu. To tak jak by porównywać malucha i smarta, niby obydwa to samochody, obydwa są małe, ale róźnica między nimi jest diametralna"

    Marcino - czy mógłbyś rozwinąć bardziej temat w czym się różnią tak drastycznie te dwie firmy? Chodzi o niezawodność czy o jakieś wyrafinowane
    funkcje?

    leszek
  • #15
    PAWEŁ74
    Level 27  
    Jeżeli częstotliwość znamionowa silnika wynosi 50 Hz to by osiągnąć znamionowe obroty musi być sterowany 50Hz, to logiczne.

    robson24-78 - LG też oferuje charakterystykę wektorową jak i forsowanie momentu, zabezpiecza przed utykaniem silnika, itd.

    Pozdrawiam
  • #16
    marcino2000
    Level 24  
    kolego leszek w jesli widziales dokumentacje- a tym bardziej zastosowanie w maszynie lenze i np lg albo hitachi albo jeszcze innej taniochy to napewno wiesz o czym ja mówie. wszystko oprócz lenze siemensa omrona i telemechanika to raczej sie nadaje do wentylatorków i pompek a nie do prawdziwych maszyn. Sadze tak bo widziałem jak to działa w poligrafii, a tam precyzja się naprawde liczy. pokazcie mi LG albo hitachi które pracuje np w prasie heatsetowej klasy porównywalnej z heidelberg sunday 2000. to raczej niemozliwe ze względu na precyzje działania. Lenze to naprawde precyzyjne napędy które smiało mozna kręcić np na 0,1Hz i płynie bedą chodzić mając przy okazji dosc duzy moment. kto nie widzial ten nie wie.
  • #17
    leszek_w
    Level 18  
    Tak się składa że jestem szefem serwisu LG na terenie Polski i możemy śmiało podyskutować o szczegółach konstrukcyjnych. Więc sugerujesz że
    LG nie są precyzyjne i w przypadku ustawienia 0,1Hz bedą miały inną prędkość? Czy dobrze rozumiem? Jeśli chodzi o moment obrotowy to myślę że zależy to od tego czy sterowanie jest wektorowe czy skalarne, a nie od producenta.

    Leszek
  • #18
    marcino2000
    Level 24  
    99% nowych maszyn ma instalowane siemensy albo lenze. jakis powód tego jest, co nie? sciąg sobie jakąś dokumentacje lenze 9300 i poczytaj. w maszynach poligraficznych ze względu na bardzo dużą precyzje stosuje się tylko takie napędy / nie mowie tu a maszynach marki np, roland bo to zupelnie inna bajka/ podejzewam ze przy 0,1 hz bedzie szarpac motorem albo nie krecic wogole bo najczesciej tak jest.
  • #19
    leszek_w
    Level 18  
    marcino2000 wrote:
    99% nowych maszyn ma instalowane siemensy albo lenze.


    Nie zauważyłem takiej reguły. Znam firmy gdzie wszystko jeździ na Danfossach, znam też takie które bazują tylko na Omronach
    Z moich obserwacji wynika że w przemyśle króluje Danfoss - najwięcej tego spotykam. Lenze też widziałem w niektórych maszynach ale to
    były pojedyncze przypadki.

    marcino2000 wrote:
    99% jakis powód tego jest, co nie?


    Powodem jest najczęściej przyzwyczajenie do okreslonej firmy. Jeżeli projektant stosuje od lat Lenze w określonej aplikacji i one się dobrze spisują, to po co miałby zmieniać na inne ? Nie wynika z tego, że wszystkie pozostałe firmy są do kitu.


    marcino2000 wrote:
    / podejzewam ze przy 0,1 hz bedzie szarpac motorem albo nie krecic wogole bo najczesciej tak jest.


    Dobrze że użyłeś słowa "podejrzewam" - wynika z tego że tak naprawdę niewiele wiesz i piszesz tylko to co ci się tylko wydaje. Ja mogę podyskutować o szczegółach konstrukcyjnych z człowiekiem który ma jakiekolwiek choćby minimalne pojęcie na temat budowy i działania falowników. Dyskusja na ten temat bez żadnych konkretnych argumentów nie ma sensu moim zdaniem
  • #20
    marcino2000
    Level 24  
    kolego, mi dokladna budowa falownika nie jest potrzebna do niczego, nie jestem serwisantem, jak sie zepsuje to poprostu oddaje go do utylizacji i wkladam nowy. LG dla mnie to chinszczyzna i taniocha, raczej malopopularna w polsce. Porównywac LG do np siemensa nie ma sensu bo to naprawde nie ta klasa napędów. Mam okazje pracowac z przeroznymi napędami min. LG, lenze, altiwary, siemensy, omrony, keb, amksyn, nordy Sew-y itd itd dlugo by tu mozna wymieniac i mam co z czym porównac dla mnie. wybor jest oczywisty. Sa wyrazne przeslanki zeby twierdzic kolego ze twoja opinia jest stronnicza bo ...LG ci placi :D
  • #21
    leszek_w
    Level 18  
    LG mi nie płaci za reklamę i nie mam zamiaru niczego reklamować.
    Naprawiam falowniki różnych firm i jestem w stanie porównać ze sobą dowolne typy. Myślałem że podasz jakiś argument - choćby jeden który
    można byłoby sprawdzić i powiedzieć że jest to prawda - że ta firma robi
    lepiej a ta gorzej. Ale ty piszesz że LG to chińszczyzna i to jest jedyna twoja wiedza, sorry ale nie będę się zniżał do twojego poziomu i kończę tą głupią dyskusję o niczym.

    Leszek
  • #22
    robson24-78
    Level 20  
    Obserwuję Waszą dyskusję i trochę mnie śmieszą argumenty marcino2000... Powiedz mi kolego, gdzie dzisiaj nie ma chińszczyzny??? Myślisz że Siemens albo Lenze jest jedyną ostoją europejskiej elektroniki? Nie, oni też przeszli na wschód tak jak wszyscy, więc ten argument nie ma sensu... Ja też jestem zwolennikiem twierdzenia że stosowanie urządzeń jednej firmy wynika w wielu przypadkach z przyzwyczajenia projektantów, zaznajomienia z obsługą konretnego typu urządzeń lub długą współpracą (czytaj dobrymi cenami i wsparciem technicznym) z dystrybutorem...
  • #23
    jacur
    Level 32  
    marcino2000 a taki falownik lenze lub siemensa umie lepic pierogi ?? ;P
  • #24
    lolos
    Level 14  
    Witam
    Ktoś moze mi podpowiedziec jak podlaczyc zblizeniowke do falownika aby po pokonaniu jednej silnik zwalnial a po osiagnieciu drugiej hamowal

    Pozdrawiam

    Dodano po 1 [minuty]:

    Jaki czujnik do tego celu wybrac?
  • #25
    PAWEŁ74
    Level 27  
    Falowniki mają wejścia cyfrowe do których możesz przypisać dowolne działanie ( w granicach zapisanych w oprogramowaniu), między innymi : start stop, wstecz, itd. Możesz oczywiście przypisać również różne prędkości. Różne prędkości możesz też osiągnąć poprzez sterowanie wejść analogowych, dobierając oporniki, albo zamiast nich wstawiając potencjometry możesz uzyskać różne prędkości.
    Ale przede wszystkim dałeś za mało informacji co to ma być, nie podałeś nawet jaki masz falownik...
  • #26
    lolos
    Level 14  
    Ok Sorki
    Oto schemat wyjsc falownika mitshubisi
    układ sterowania falownikiem i silnikiem
    Start lewo i prawo jest ustawiony domyslnie i nie bede tego zmienial, ma być bez podtrzymania.
    Czujniki rozstawione według schematu
    układ sterowania falownikiem i silnikiem
    Czujka 1 tylko hamuje, 2 zwalnia, 3 hamuje, w druga stronę na odwrót. Na końcach są krańcówki które rozłączają układ podobnie jak awaryjny stop z pulpitu sterowniczego.
    Chciałem dac tylko jedną czujke ale wtedy będzie zupelnie problem z ich rozpoznaniem i niewiadomo kiedy ma zwalniac kiedy przyspieszac a kiedy hamowac. Jezeli ma ktos jakis pomysl na zrobienie takiego ukaldu to zapraszam.
  • #27
    tadek125
    Level 11  
    jeśli tu mowa jest o falownikach to zadam pytanie

    posiadam falownik LG SV008iC5 - 1F , 1HP

    i mam takie pytanie
    czy dało by sie podpiąć do niego zewnetrzny wyświetlacz??
    falownik mam w skrzynce a na zewnatrz mam potencjometr i potrzebował bym jeszcze wyświetlacz
    czy to możliwe??
    jesli tak to prosiłbym tez o jakąś propozycje dobrego wyswietlacza
  • #28
    leszek_w
    Level 18  
    Najprościej wyciąć okienko w tej skrzynce i wstawić szybkę.
    Jeżeli wyświetlacz ma być daleko to jest problem - tak można
    było zrobić w serii iG5 która nie jest już produkowana. Natomiast
    w iC5 płytka sterowania jest wbudowana do środka i nie da się jej
    umieścić poza falownikiem

    Leszek
  • #29
    tadek125
    Level 11  
    no to problem bedzie

    a nie ma mozliwośći, jak już pisałem, podłączenia zewnętrznego wyświetlacza??
  • #30
    leszek_w
    Level 18  
    Jeżeli jesteś elektronikiem - majsterkowiczem to sobie poradzisz
    Ale technologicznie nie jest to możliwe. Nie spotkałem się nigdy
    z możliwością podłączania dodatkowego wyświetlacza, chyba że
    falownik sterowany jest z komputera, to wtedy na monitorze masz
    widoczny cały panel sterowania - wyświetlacz i guziki
    Oprogramowanie jest bezpłatne, ale trzeba dokupić do falownika płytkę "MODBUS" do komunikacji z PCtem

    Leszek