Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne objawy elektryzowania się pow. kineskopu (29PT9521).

abramq 03 Dec 2007 08:45 1721 14
    abramq
    Level 10  
    Witam,

Chciałem się do Was zwrócić z zapytaniem, bo jest pewien objaw, który mnie
    niepokoi w tym (skądinąd świetnym) TV marki Philips, model 29PT9521 (ten z HDMI).

Użytkuje w/w model od około 4 tygodni i zauważyłem, że o ile na
    wczesniejszych CRT powierzchnia (płaszczyzna) kineskopu elektryzowała się w
    miare reguralnie (kurz zgromadzony na calej powierzchni kineskopu), to w tym
    jest inaczej.
    Widze, ze jest takie kolko z grubszego kurzu - i to juz po jednym dniu, zeby
    nie bylo, ze nie sprzątam;-) - w kształcie takiego krążka w centrum ekranu,
    pewnie na przeciwko działek, a na reszcie powierzchni juz mniej, normalnie
    tak.

Czy Wy tez tak macie? Podejrzewałbym coś takiego, gdyby to był kineskop
    SLIM, gdzie działka są podkręcone na maksa, ale ten jest raczej classic,
    normalnej głebokości.

Czy moge reklamować to jako wadę? Nie wiem jakich podstaw użyć, czy są w tym
    zakresie jakieś normy, w końcu jest to promieniowanie jonizujące,
    nieobojetne dla ludzkiego organizmu.

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam;
    rtv.service
    Level 28  
    Takich norm niema i reklamacia raczej niepszedze, poszukaj innych wad...
    abramq
    Level 10  
    rtv.service wrote:
    Takich norm niema i reklamacia raczej niepszedze, poszukaj innych wad...

Kurcze, to niedobrze, czy z tego wynika, ze mogę mieć kineskop z działkiem takim że mi bombarduje domowników tak, że będą w nocy 'świecić' i producent TV będzie miał to gdzieś? Masakra.

A czy są jakieś mierniki, którym można to promieniowanie zmierzyć np. żeby porównac z innymi TV i zobaczyć, czy jets to np. 2 razy większe i dac sobie spokój, czy np. 20 razy większe i wyrzucić złom na śmieci?

Pozdrawiam;
  • Helpful post
    Bogdan58
    Level 32  
    Z tego powodu na pewno nie ma większego promieniowania niż w innym TV. Elektryzowanie się ekranu nie ma nic wspólnego z promieniowaniem jonizującym, a ewentualna jonizacja jest wynikiem odkładania się ładunków na samym ekranie (bezpieczne!). To, że strefa łapania kurzu jest tak dziwnie umieszczona może polegać na tym, że w procesie technologicznym została użyta przyssawka, albo inny uchwyt, który zostawił niewidoczny gołym okiem ślad. Największym problemem mogłoby być promieniowanie elektromagnetyczne niskiej częstotliwości, jednak ono słabnie z kwadratem odległości, więc jego aktywność jest istotna tylko przy monitorach komputerowych.
    Umycie ekranu płynem do czyszczenia monitorów na bazie izopropanolu, powinno "uniewidocznić" zjawisko, o którego istnieniu gdyby nie Kol. "abramq" nikt by pewno nie wiedział.

Pozdrowienia.
    abramq
    Level 10  
    Bogdan58 wrote:
    Z tego powodu na pewno nie ma większego promieniowania niż w innym TV (...)
    Największym problemem mogłoby być promieniowanie elektromagnetyczne niskiej częstotliwości (...).
    Umycie ekranu płynem do czyszczenia monitorów na bazie izopropanolu, powinno "uniewidocznić" zjawisko (...).

Ufff...odetchnąłem z ulgą:-) Dziękuje za tak rzeczową odpowiedź.
    A czy może się zdarzyć, że z powodu jakiegoś zaniedbania (technologicznego / produkcyjnego) promieniowanie elektromagnetyczne niskiej częstotliwości będzie w danym TV większe niż powinno być (tzn. znacząco większe)? I czy można to w domowych warunkach jakoś sprawdzić?

Pozdrawiam i jeszcze raz Wielkie Dzieki!

p.s.
    Czy ten izopropanol nie rozpuści mi jakichś powłok (np. anty-odblaskowych itp)? ;-)
    rtv.service
    Level 28  
    Oj, szukasz dziury w calym. Izopropanol to alkohol, racej nic niezniszczy. Co do promieniowania ( roznego ), domowymi sposobami nic niezmierzysz i daj se spokoj, jerzeli komurka Czi niepszeszkadza, to tv ma bardzo male pole elektomagnetyczne, a do tego niejest w poblirzu glowy...
    Bogdan58
    Level 32  
    Kup oryginalny płyn, ale na wszelki wypadek czyść tylko ekran. Nie ma się co obawiać większych błędów technologicznych w tym zakresie. Ogólnie, to poziom poboru mocy (wielkość ekranu) jest podstawowym czynnikiem wielkości promieniowania elektromagnetycznego m.cz. nie tylko w telewizorach kineskopowych. Wydaje mi się, że treść tego, co pokazują w TV może być bardziej szkodliwa.:D

Pozdrowienia.
    abramq
    Level 10  
    rtv.service wrote:
    Oj, szukasz dziury w calym. (..) jerzeli komurka Czi niepszeszkadza, to tv ma bardzo male pole elektomagnetyczne, a do tego niejest w poblirzu glowy...

Jeśli poziom Twojej wiedzy dotyczącej promieniowania jest tak samo wysoki jak poziom znajomości ortografii, to chroń Panie Boże od takich doradzców. Domyślam się tez, że temat wpływu promieniowania elektromagnetycznego na komórki żywe znasz z fachowej literatury?

Nigdzie nie napisałem, że komÓrka mi nie przeszkadza, owszem, przeszkadza. Poza tym komórkę jeśli już, to mam w pobliŻu głowy kilka minut dziennie, a telewizor sieje mi i po parę godzin po domu (całe szczęście, że z dalszej odległości).

AQ
    rtv.service
    Level 28  
    ... masz racie, TV Czi zaszkodzil, masz nerwy niepokolei, mi chyba tez, bo z Tobo dyskutuje...
    abramq
    Level 10  
    Bogdan58 wrote:
    (...) Nie ma się co obawiać większych błędów technologicznych w tym zakresie. Ogólnie, to poziom poboru mocy (wielkość ekranu) jest podstawowym czynnikiem wielkości promieniowania elektromagnetycznego m.cz. nie tylko w telewizorach kineskopowych. (...).
    Pozdrowienia.

To dobrze, bo za zakupem tego TV przemawiał także stosunkowo niski pobór energii (110W), mniejszy, niż w SLIMACH Samsunga (140-160). Ale najbardziej mnie zdziwiło, że LCD-ki miały nieomal wszystkie (przy tej samej powierzchni ekranu) większy pobór mocy. Choć domyślam się, że tam sie już tak wielkość mocy nie przekłada na promieniowanie (inaczej nie reklamowali by ich jako zdrowych;-)
    Aczkolwiek faktycznie samo łykanie treści może być najbardziej niezdrowe;-)

Pozdrawiam;
    AQ
    CHACA
    Level 43  
    Kolego myśle, iż dostałeś już wyczerpującą odpowiedź do tematu więc pora zamknąć. Nawiasem mówiąc twoja pisownia też ma dużo do życzenia.Chyba zauważyłeś skąd pochodzi "rtv.service".
    Bogdan58
    Level 32  
    Rozgrzesz Koledze z Litwy tą ortografię.

Pozdrowienia.
    abramq
    Level 10  
    Bogdan58 wrote:
    Rozgrzesz Koledze z Litwy tą ortografię.
    Pozdrowienia.

Myslalem, ze ta Litwa to tylko dla grypsu, ok, udzielam dyspensy;-)
    Choc w kwestii merytoryki zostaję przy swoim, hi hi;-)

Pozdrawiam,
    LeDy
    Level 43  
    I z merytoryką i z błędami ortograficznymi rtv.service się solidaryzuje. Nie sztuka być Litwinem i robić błędy ale Polakiem i je robić. Poza tym skąd ty masz w tej chałupie tyle kurzu. Nie masz odkurzacza i nie używasz Pronto? Inaczej by temat nie powstał.
    abramq
    Level 10  
    Sory, jestem tu pierwszy raz i nie wiem kim jest tajemniczy Litwin, ale domyślam się, że kimś zasłużonym, skoro tylu ma obrońców. Co więcej, musi mieć poważny autorytet, skoro cieszy się poparciem, mimo, że pozwala sobie bez pardonu na obrażanie innych (np. pisząc mi, "że mam nie pokolei w głowie"). Wybaczcie, miałem prawo tego nie wiedzieć, Salut Litwin! Rozgrzeszenia, udzieliłem i nie miałem zamiaru ciągnąć dalej tematu.

Tymczasem już druga osoba sugeruje mi, że robię jakieś błędy (choć nikt ich nie wskazał) i jednocześnie wnosi o zakończenie wątku, bo ponoć zaczyna odbiegac od tematu - czyż to nie hipokryzja?

Tematem wpływu promieniowania elektromagnetycznego na komórki żywe interesuję się od dawna i jeśli ktoś jest zainteresowany to bardzo chętnie podzielę się merytorycznymi materiałami autorstwa specjalistów w tej dziedzinie, w adekwatnym do tego miejscu (np. na innym forum).
    Ubolewam, że internet na każdym kroku pokazuje, że każdy może dziś być specjalistą od wszystkiego i głosić swoje nieomylne opinie.

p.s.
    Każdy kto pisze na tym forum, zauważył zapewne, że podczas edycji posta, po prawej stronie umieszczona jest "Rada". Polecam czasem na nią spojżeć, zanim się coś napisze.

AQ

Dodano po 3 [minuty]:

LeDy wrote:
    Poza tym skąd ty masz w tej chałupie tyle kurzu. Nie masz odkurzacza i nie używasz Pronto? Inaczej by temat nie powstał.

To miało być dowcipne? Czy ironiczne? Może zastanów się i zacznij pisać scenariusze do sitcomów.

AQ

Moderated By Mirek Z:

Polecam lekturę: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
    Naruszenie regulaminu w punktach: 8.1, 8.3, 10.8 i 15 - ostrzeżenie.
    Odnośnie p.8.3 - w tym dziale zajmujemy się naprawą urządzeń fabrycznych, a nie teoretyzowaniem. Zbędnym - TV (również kineskop) posiada fabryczne atesty.
    Za następne posty obrażające innych użytkowników grozi blokada pisania.
    Temat zamykam.