Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych

c4r0 03 Mar 2009 00:05 35801 67
  • #61 03 Mar 2009 00:05
    megid
    Poziom 15  

:arrow: Kamis47 Tak by się działo w obwodzie zawierającym tylko rezystancję. W tym układzie występuje również indukcyjność pierwotnych uzwojeń cewek wn., więc rozładowanie ma charakter rezonansowy. Po upływie pierwszej połówki sinusoidy prąd a obwodzie rozładowania spada do zera wyłączając tyrystory i układ jest gotowy do ponownego załączenia.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #62 03 Mar 2009 13:27
    Kamis47
    Poziom 13  

Dzięki. Mógł by ktoś podać przybliżoną moc pobieraną z sieci przez ten generator na dwóch cewkach

• #63 08 Lip 2009 23:19
    Amanda
    Poziom 17  

Ciekawe rozwiązanie generatora - Link, może by do cewek go przystosować ?

• Mierniki instalacji Metrel
  • #64 09 Lip 2009 01:45
    c4r0
    Poziom 36  

Nie bardzo się da, bo cewka zapłonowa nie może pracować (nie będzie dobrze pracować) tak jak standardowy transformator. Cewki zapłonowe są przystosowane do zasilania typu flyback.

• #65 10 Sty 2010 14:02
    _JF_
    Poziom 23  

Witam, czy można zastosować wyzwalanie tyrystorów jak tutaj
    Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych

• #66 10 Sty 2010 23:10
    c4r0
    Poziom 36  

Takie rozwiązanie powoduje samoczynne wyzwalanie ze stałą częstotliwością 50Hz. W moim układzie występuje podwajacz napięcia, 50Hz może spowodować że w momencie "strzału" kondensatory zasilania nie będą jeszcze w pełni naładowane. 50Hz to częstotliwość "na styk" jeśli chodzi o cykle ładowania tych kondensatorów, ale wyzwolenie tyrystorów będzie prawdopodobnie występować w okolicy przejścia sinusoidy napięcia przez zero, czyli w takich momentach gdy jeden z kondensatorów nie będzie prawie wcale naładowany. Dobór odpowiedniego transformatora do sterowania (odpowiedniego napięcia) może tutaj pomóc. Poza tym, jeśli chciałbyś w ten sposób sterować dwa tyrystory połączone szeregowo tak jak na moim schemacie, to musiałbyś użyć trafa o dwóch takich samych uzwojeniach i obwody po wtórnej stronie powtórzyć dla każdego tyrystora.

• #67 11 Sty 2010 19:10
    _JF_
    Poziom 23  

Ja mam jeszcze jedno takie pytanko, czy można zastosować tranzystor bipolarny , który można spotkać w telewizorach CRT do trafo powielaczy. Mają one wysokie Uec i Ucb wiec myślę ze sie nie spalą tylko gorzej z załączaniem bo posiadają duży prąd bazy, ale to tez jakoś można ten problem rozwiązać

• #68 11 Sty 2010 19:52
    c4r0
    Poziom 36  

Jest to do zrobienia, ale tutaj potrzebne jest bardzo szybkie załączanie tego elementu. Sterowanie będzie musiało wyglądać zupełnie inaczej niż w przypadku tyrystora.