Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych

c4r0 03 Dec 2007 09:43 38213 67
  • Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych

Nigdy nic tutaj nie zamieściłem więc w końcu to zrobię :) W weekend złożyłem sobie generatorek wysokiego napięcia z dwóch cewek zapłonowych od Syreny :) Zamierzam wykorzystać go do 100% DIY aparatu rentgenowskiego. Udało mi się wycisnąć z tego generatora jakieś 90kV, więc całkiem nieźle i lepiej niż się spodziewałem :) Częstotliwość jest regulowana w zakresie około 2-40Hz. Tyrystory mam na 400V, stąd dwa połączone szeregowo (podwojone wyprostowane napięcie sieci to 650V). Zbytniego komentarza ta konstrukcja chyba nie wymaga. Poniżej zdjęcia i schemat, pewnie kiedyś (jak już uruchomię na tym rentgena) dokładniejszy opis pojawi się na mojej stronie. Pozdrawiam wszystkich :)

Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych

Moderated By androot:

Proszę zapoznać się z zasadami zamieszczania zdjęć w DIY

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    c4r0
    Level 36  
    http://c4r0.byethost9.com/ - Wysokie napięcie, Lasery, X-Ray i inne ciekawe projekty :)
    c4r0 wrote 4346 posts with rating 539, helped 155 times. Live in city Gdańsk. Been with us since 2006 year.
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Witam.

Czy można zastosować generator tranzystorowy zamiast kostki 555?
    User removed account
    User removed account  
    c4r0
    Level 36  
    żarówka rtęciowa wrote:
    Czy można zastosować generator tranzystorowy zamiast kostki 555?
    Jasne, na bazę Q1 można podać sygnał prostokątny z dowolnego generatora, ale o nie za dużej częstotliwości i wypełnienie powinno być dość małe (transformatorek powinien dostawać krótkie szpilki).
    web69
    Level 32  
    Ciekawi mnie ten Twój pomysł na rentgena DIY. sam zajmuję się naprawą rentgenów przemysłowych, więc jak coś Ci się uda pochwal się.
    arek59
    Level 29  
    No fajny projekt i pomysłowy. Ale jedyny problem, promieniowanie retengera jest niebezpieczne dla zdrowia. Ja robiłem coś podobnego ale na cewkach zapłonowych od poloneza. Było 7 cewek uzwojenia pierwotnego połączonych równolegle i uzwojenia wtórne połączone szeregowo. Więc polecam eksperymenty.
    puszak
    Level 28  
    ja chcial bym zapytac jak glosna jest iskra, a takze czy widac jak "miga" bo czestotliwosc widze nie za duza
    kris6661991
    Level 25  
    Nooo :) bardzo fajne :D jeszcze nigdy nie budowałem układów HV... chyba czas spróbować...
    mam pytanie co o tego typu układu... czy nadaje sie każda cewka zapłonowa (z różnych mark samochodów) ? czy mają one określone jakieś parmetry? czy są może identyczne...?
    pozdrawiam gorąco
    kris6661991
    LAZYBOY666
    Level 11  
    no super projekcik kiedyś tez sie bawiłem i cewką samochodową i transformatorem od TV.....:) ...ach te 90kV ..;)
    HONDAS
    User under supervision
    Identyczne te cewki nie są ale eksperymentowac można ze wszystkimi.
    luuukash
    Level 11  
    podoba mi sie ta zabawka:) jaki jest przybliżony koszt elementów??
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Fajnie by to wyglądało jako zabezpieczenie drzwi - w drzwiach izolacyjnych montujemy macierz igieł np. 5x5 cm lub więcej i zasilamy naprzemienne.

Ciekawe kto podejdzie do takiego "pola siłowego" nawet by obejrzeć ... ;))

Tyle, że to niebezpieczne dla użytkownika a i odpowiadać można, więc nie polecem !!
    c4r0
    Level 36  
    kris6661991 wrote:
    mam pytanie co o tego typu układu... czy nadaje sie każda cewka zapłonowa (z różnych mark samochodów) ? czy mają one określone jakieś parmetry? czy są może identyczne...?
    Cewki z różnych samochodów nie są identyczne, ale każda się nadaje. Jednak jeśli chcesz zrobić generator bipolarny (taki jak mój) to obie cewki powinny być takie same.

luuukash wrote:
    jaki jest przybliżony koszt elementów??
    Nie mam pojęcia :) Cewki zapłonowe można dostać za grosze lub za darmo na szrocie, ja kupiłem na allegro 5 sztuk różnych łącznie za jakieś 10zł. Tyrystory użyłem jakieś 30-letnie, każdy normalny człowiek by je wywalił na śmieci. Reszta to normalne elementy, możesz sam sonie policzyć ile wyjdzie.

arek59 wrote:
    Ale jedyny problem, promieniowanie retengera jest niebezpieczne dla zdrowia.
    Wiem o tym, choć nie zawsze jest niebezpieczne - jeśli nie wiesz nic na ten temat (nawet nie wiesz jak napisać Rentgen) to się nie wypowiadaj. Od dłuższego czasu zajmuję się tym tematem, wiele czytam o tym, mam sprzęt pomiarowy i wiem co robię. Mam prawdziwą lampę rentgenowską i robię porządne prześwietlenia, to co teraz konstruuję ma na celu tylko pokazać że można zrobić rentgena w całości ze śmieci :)

web69 wrote:
    Ciekawi mnie ten Twój pomysł na rentgena DIY. sam zajmuję się naprawą rentgenów przemysłowych, więc jak coś Ci się uda pochwal się.
    Jasne że się pochwalę :) Jak na razie robię lepsze prześwietlenia prawdziwą lampą i oryginalnym trafem 100kVp. Rezultaty zabawy sprzed roku możesz zobaczyć na mojej stronie: www.c4r0-hv.prv.pl. Ostatnio zrobiłem obudowę do lapmpy, ulepszam timer sterujący zasilaniem. Kombinuję też z papierem fotograficznym, zamiast robienia zdjęć cyfrakiem bezpośrednio z ekranu wzmacniającego :P Dobrze wiedzieć że zajmujesz się naprawą rentgenów (przemysłowe = medyczne?) bo mam wiele nietypowych pytań :) Mam nadzieję że nie obrazisz się jak Cię trochę pomęczę na PW ;)
    cyruss
    Level 30  
    Herr Rontgen przypłacił swoje eksperymenty zdrowiem ale nie miał tej wiedzy co autor tematu. :D
    Podstawowe zasady ostrożności wystarczą, to nie materiał promieniotwórczy a wiązka promieni nad którą daje się panować.
    W moich szkolnych czasach eksperymenty z cewką Ruhmkorffa czyli HV, promienie katodowe, promienie X (bo to właściwa nazwa promieni rentgenowskich) były na porządku dziennym na fizyce w technikum (pozdrowienia dla prof. Jana S. z TME81 w Przemyślu) i nikt od tego nie umarł.
    Amatorskiego aparatu Rentgena jeszcze nie widziałem, chętnie pooglądam.
    mariann
    Level 37  
    Witam
    Czy i jak długo, te cewki wytrzymają takie wysokie napięcia? Przeznaczone są raczej do "mniejszych" napięć. Czy nagrzewają się bardzo?
    Pozdrawiam
    c4r0
    Level 36  
    mariann wrote:
    Czy i jak długo, te cewki wytrzymają takie wysokie napięcia? Przeznaczone są raczej do "mniejszych" napięć. Czy nagrzewają się bardzo?
    Nie nagrzewają się wcale. Czy i jak długo wytrzymają nie wiem, powiem jak przestaną wytrzymywać :)
    web69
    Level 32  
    Głównie zajmuję się rentgenami dla przemysłu metalurgicznego, gdzie napięcia na lampie dochodzą do 500KV, a generator HV jest bipolarny w 2 osobnych skrzyniach... jeśli masz pytania to śmiało.
    mosfet
    Level 25  
    Pomysł genialny. Sam sporo czytałem na temat wpływu promieni X na elektronikę. Może kolega ma jakieś doświadczenia w tej materii? Udało się coś wykończyć podczas prześwietlania?
    rydwan0
    Level 11  
    mam takie pytanie jak bym te "czerwone kable" wsadził do plastikowej lub czklanej rórki o Średnicy np 5cm to po dotknieciu palcem może sie coś stac tej osobie co to dotkła??? bo mam młodszego brata i on lubi wszędzie paluchy ciś.... wiecie jak to z młodszymi :P:P:P:D:D:D

Moderated By androot:

Błędy...

c4r0
    Level 36  
    mosfet wrote:
    Sam sporo czytałem na temat wpływu promieni X na elektronikę. Może kolega ma jakieś doświadczenia w tej materii? Udało się coś wykończyć podczas prześwietlania?
    Nie udało się nic wykończyć. Prześwietlałem komórki (telefony), czytnik kart, itp, aparat cyfrowy też był zawsze w polu rażenia bo nim robiłem zdjęcia. Nic nie ucierpiało, na zdjęciach widać duże zaszumienie spowodowane promieniowaniem ale na matrycy w aparacie nie ma po tym śladu. Kiedyś chciałem sfilmować wysuwający się cd-rom i zdaje się że w czasie prześwietlania się "zawiesił", tzn tacka się zatrzymała w połowie i poszła dalej dopiero po wyłączeniu lampy. Jednak to jest raczej skutek pola elektrycznego zakłócającego elektronikę cd-romu a nie promieniowania.

rydwan0 wrote:
    mam takie pytanie jak bym te "czerwone kable" wsadził do plastikowej lub czklanej rórki o Średnicy np 5cm to po dotknieciu palcem może sie coś stac tej osobie co to dotkła??? bo mam młodszego brata i on lubi wszędzie paluchy ciś.... wiecie jak to z młodszymi :P:P:P:D:D:D
    Chyba nie powinienem odpisywać na posta napisanego takim językiem, ale to zrobię. Stać się coś może zawsze, choć nie powinno przy odpowiednio grubym plastiku. Jednak ogólnie nie radzę robić takich eksperymentów w obecności dzieci...
    Spenky
    Level 11  
    koledzy jaaka jest średnia cena tego ukladziku?? Bez cewek zapłonowych??
    c4r0
    Level 36  
    Pierwsze testy z lampą mam już za sobą. Poniżej zdjęcia i filmik. Pomiar rzeczywistej średniej mocy promieniowania za pomocą licznika geigera jest raczej niemożliwy (tutaj prawdopodobnie pomiar jest znacznie zaniżony) ze względu na to, że promieniowanie ma tutaj postać krótkich impulsów. No ale widać, że coś tam wylatuje :) Teraz tylko papier fotograficzny i prześwietlenie musi wyjść, to tylko kwestia czasu ekspozycji.

Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych

Spenky
    Level 11  
    Mam jeszce jedno małe pytanie : Jakie parametry musi spełniac to trafko na schemacie(TR1)???I te oznaczenia S1,S2 ???Bardzo pilnie prosze o odpowiedz.Ponieważ chciałbym złozyc taką zabawkę :D:D
    PiotrWitk
    Level 12  
    Niezły eksperyment pokazałeś. podoba mi się pierwsze zdjęcie z tą żarówką. Ja też zbudowałem generator WN,
    jeszcze zrobię tylko powielacz jakiś i będę się bawił w promienie X.
    c4r0
    Level 36  
    Spenky wrote:
    Jakie parametry musi spełniac to trafko na schemacie(TR1)???I te oznaczenia S1,S2 ???
    Trzy uzwojenia np. po 30 zwojów na dowolnym rdzeniu ferrytowym.

Mr.Rezystor wrote:
    Ja też zbudowałem generator WN,
    jeszcze zrobię tylko powielacz jakiś i będę się bawił w promienie X.
    "zabawa w pronienie x", prawie jak "grać w komputer" ...
    Najpierw koniecznie kup odpowiedni dozymetr, poczytaj o lampach rentgenowskich i promieniowaniu oraz zorientuj się jak zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Poza tym możesz nie liczyć na jakieś dobre efekty z prześwietleń.
    Spenky
    Level 11  
    Dzienx za odp ....czyli to trafko musze sam nawinąc??
    dex
    Level 27  
    Nier rozumiem tych pytań w każdym DIY o cene układu.. Rozumiem zapytac o jakiś trudno dostepny element sprowadzany z końca świata..

Ja mam inne: Co to za układ połączenia cewek WN ? I co to daje? Sumujesz uzwojenia dwóch cewek dla podbicia napięcia czy jak?

===
    A stronke masz bomba! Zwłaszcza to RTG super!
    c4r0
    Level 36  
    dex wrote:
    Co to za układ połączenia cewek WN ? I co to daje? Sumujesz uzwojenia dwóch cewek dla podbicia napięcia czy jak?
    Dokładnie tak. Robię tak jakby dwa generatory, jeden dający napięcie dodatnie a drugi ujemne, co daje łącznie 2-krotnie większe napięcie bipolarne.

dex wrote:
    A stronke masz bomba! Zwłaszcza to RTG super!
    Dzięki :)

Spenky wrote:
    Dzienx za odp ....czyli to trafko musze sam nawinąc??
    Najłatwiej chyba tak zrobić. Ale możesz też użyć gotowego trafa do sterowania tranzystorów, np. z zasilacza ATX. Ja użyłem takiego gotowego trafa SD250-3L firmy Coilcraft.
    Spenky
    Level 11  
    To trafko jest od kompa??? A w jakich cenach sie miesci takie trafko ATX
    c4r0
    Level 36  
    To nie jest od kompa, to jest uniwersalne trafo do sterowania tranzystorów. Nie wiem ile kosztuje.