Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby sygnał - jaka może być przyczyna???

08 Gru 2003 12:57 22082 11
  • Poziom 11  
    Witam SAT-expertów :)

Mam problem ze złapaniem satelity, a dokładniej ze słabym sygnałem z konwertera. Niedawno zamontowałem na dachu czaszę (75cm) z uniwersalnym konwerterem LNB Philips'a (mam też Sharpa'a). Konwerter jest połączony z tunerem (Ferguson 5018CI) 12m kablem koncentrycznym 75Ohm, a tuner z TV kablem Euro-Euro.
    Niestety, ale nie wiem dlaczego tuner pokazuje, że jest "brak lub słaby sygnał" (6-10%) i oczywiście nie ma programów. Próbowałem ściągnąć antenę z masztu i ustawiać ją w innych miejscach - niestety ale max. co mogłem osiągnąć to 20-25%. Poszedłem z tunerem do znajomego (ma antenę 5m dalej) i u niego jest sygnał 99% i wszystko działa.
    Wg mnie problem nie tkwi w zabudowaniach czy drzewach (inaczej u niego też by nic nie było) tylko w czymś innym (może źle coś podłączyłem lub ustawiłem? [antenę i konwerter ustawiałem na wyczucie patrząc jak inni mają ustawione]). Co zrobić aby dobrze ustawić antenę i żebym miał dobry sygnał? Wolałbym nie kupowac żadnych mierników itp. rzeczy...

ps. Może jakieś linki (montaż, ustawienia, proste problemy) dla początkujących SAT... :?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    Podstawowa sprawa do dokładne pozycjonowanie anteny.
    Metoda mało wygodna, ale najbardziej skuteczna to odbiornik analogowy
    dostrojony na ustawionej antenie i mały telewizor na dachu.

Powodzenia, MAK
  • Poziom 32  
    Sprawdz kabel czy nie ma zwarcia lub przerwy? Jeżeli będzie w porządku to na antanie sąsiada sprawdz jak zachowują się Twoje konwertery , nie kręć jego talerzem tylko podmień sam konwerter. Jeżeli i konwertery będą sprawne to następnie trzeba dokładnie ustawić Twoją antenę. Osobiście najpierw ustawiam antenę SAT na odbiorniku analogowym , tak z grubsza , a dopiero pózniej dokładnie na cyfrówce , chociaż jak się przyłoże i dokładnie ustawie na analogu to praktycznie już więcej nie trzeba nic poprawiać. Problemy typu drzewa i inne przeszkody sam wykluczyłeś . Życze miłej i owocnej zabawy. Pisz o postępach. Pozdrawiam. P.S. Pamiętaj że wtyk "F" musi być nakręcony na ekran(oplot) przewodu antenowego o nie na same białe pcv otulające przewód antenowy.W pełni zgadzam się z opinią kol. MAK . Pozdrawiam raz jeszcze.
  • Poziom 12  
    anteny satelitarnej na wyczucie nie ustawisz, to prawie jak 6 w totku, jeśli nie masz wskaźnika sygnału, bez telewizora na dachu się nie obejdzie
  • Poziom 11  
    A więc jak podłacze do mojej antenki tuner analogowy i na nim znajdę programy (satelitę) to teoretycznie powinienem też je mieć na cyfrówce, tak?
    btw: Szukanie programów na analogu odbywa się tylko poprzez kręcnie anteną i czekanie aż się coś pojawi na TV, czy trzeba coś "mieszać" w tunerze? Jeżeli są dwie osoby w domu (jedna na dachu, druga przy oknie i TV) to raczej nie musze transportować TV na dach....
  • Poziom 12  
    tuner analogowy musi oczywiście mieć zaprogramowane programy na satelitę którego chcesz namierzyć, ale zeby dobrze ustawić to jednak musisz widzieć ekran, bo z drugą osobą w domu będzie ci trudno dobrze ustawić.
  • Poziom 11  
    Znajomy ma tuner Amstrad SRX401 i odbiera na nim Astre i Hotbirda (zez), ja chce odbierac to samo (na razie) wiec chyba nie musze nic "mieszać"... ?
  • Poziom 11  
    A więc podłączyłem analoga i cosik już znalazłem. Sygnał nadal nie jest idealny tylko dochodzący w granicach do 50%. Z polskich chytam na razie TVPolonia, Tele5, ITV, Polonia1 (chyba mają mocniejsze sygnały). Jutro będę musiał znowu coś pomieszać i poustawiać żeby dostać TVN-y i Polsat-y...

Poinformuje o zmianach, dzięki za rady !

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Te programy które znalazłeś są nadawane z Hot Birda , TVN-y również. Polsaty , TV Trwam i VIVA Polska są nadawane z ASTRY. Aby nie błądzić po omacku i zbytnio nie mieszać musisz znać podstawowe parametry danego programu a więc częstotliwość transpondera , prędkość transmisji (SR ) i współczynnik FEC. Szkoda że nie mam pełnego wykazu polskich stacji bo byłbym Ci podał ale możesz je ściągnąć od znajomego wchodząc w odpowiednie menu w jego odbiorniku SAT. Najważniejsze żebyś wiedział z jakiego satelity jakie programy nadają. Możesz również użyć opcji "przeszukaj transponder" lub "przeszukaj satelite". W niektórych odb SAT przy szukaniu programu nie trzeba podawać wsp. FEC. Odb. podstawia różne wartości FEC automatycznie. Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    ustawianie anteny na oko jest malo efektywne ja zalecil bym raczej miernik sygnalu! Ustawialem antene na oko obraz byl super ale za to gubil fonie w stereo niezaleznie na jakim tun...
  • Poziom 11  
    Ustawiłem antenę za pomocą analoga i jest prawie OK! Jedynie mam problem ze złapaniem TV4, nie wiem czemu? Reszta śmiga !

Pozdr
  • Poziom 16  
    Spotkałem się w ubiegłym roku u mojego kolegi z podobnym problemem ze słabym sygnałem. Przyczyną okazał się kabel koncentryczny. Nie miał żadnych zwarć ale za to potężne tłumienie (mimo iż wcześniej pracował poprawnie przez 4 lata). Na pasku wskazującym poziom sygnału CYFRY+ było ok. 1,5 a po wymianie przewodu na nowy prawie full. Warto również temu się przyjrzeć.
    Pozdrawiam