Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning Wzmacniaczy - Porady i Pomoc

ozman 08 Gru 2004 14:19 313087 263
    vacusp
    Poziom 2  
    koledzy mam pewnien problem i potrzebuje pomocy napewno znacie sie na tym lepiej niz ja. mam wzm. WS-503 i stracilem dzwiek, mam zasilanie chociasz pala mi sie bezpieczniki od kanalow chyba w kazdym razie sa 3 jeden pod drugim wiec pierwszy sie pali i ostatni a srodkowy jest ok. nie ma nawet szumu jak zrobie na max glonosc. pomozcie zdiagnozowac i powiedzcie co mam zrobic zeby to znow chodzilo pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    satariel666
    Poziom 17  
    szczerze?lec do sklepu i po (raczej)cała koncowke.napewno spalona
    ALTON
    Poziom 38  
    Odnowie stary wątek :).
    Mam pytanie.
    Czy ktoś posiada TECHNICSA SU-610?.
    Jak on gra.
    Ktoś pisał że szumi on na biegu jałowym przy potencjometrze na minimum.
    Przyczyną tego jest słaby Op-Amp UPC4570.
    Mam w planach wymienić go na OPA2134 co powinno znacznie poprawić szum i brzmienie.
    Kondensatory w zasilaczu na 10000 uF 50V.

Niewiecie ile kosztuje SVI3203?.
    Kupiłem tego technicsa prawdopodobnie z uwalonym końcem dlatego pytam.
    Jak cena przekroczy 100zł (a na 100% przekroczy) zamontuje tam słynne TDA7293-4 :).
    Dorwałem takiego za 80zł w dobrym stanie to sie skusiłem :).
    Ciekawi mnie jednak jak on grał w oryginale(pytam bo wątpie że odpale go na technics'owych częściach ;)
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    Witam. Ja w swoim technicsie mam SVI3101 i jego cena to 305zł. Myślę, ze cena SVI3203 będzie podobna.
    wueska
    Poziom 16  
    hey:) jestesm od niedawna na forum i mam male pytanie.
    Mam wzmacniacz unitra ws- 503 z upalonymi koncówkami jeśli juz mam wydawać kase na tranzystory to może zamontować coś co podniesie moc ??
    Jeśli wiecie coś na ten temat prosze o odpowiedzi :)
    ALTON
    Poziom 38  
    Hmmm może nie nie na temat ale pomysł masz nienajlepszy.
    Nie podniesiesz mocy która i tak już wynosi ok 60W 8R.
    Wstaw nowe KD503 i cies sie dźwiękiem.

Wojtek.zse - już mam powód żeby jutro iść po TDA7294 :).
    wilga05
    Poziom 16  
    Alton a niemyślałeś żeby za svi wstawićtranzystory mocy z uładem stbilizacji prądu spoczynkowego, bo z tego co doszedłem to w układach svi są tranzystory mocy w pokombinowanym układzie pracy B czyli tzw.według technicsa klasa A lub AA +zabezpieczenie sterujące przekaznikiem
    ALTON
    Poziom 38  
    Hmmm myślałem nad naprawą samej hybrydy SVI czyli wstawić na radiator zewnętrzne tranzystory...
    ale czy warto??.
    TDA7294 jest też na mosfetach :P... Pozatym niewykluczone że zagra lepiej niż SVI tylko musze dobudować ten cały układ PROTECT
  • Relpol przekaźniki
    wilga05
    Poziom 16  
    witam zastanawiam sie czy mozna by było polepszyc brzmienie układu svi przez zwiększenie prądu spoczynkowego a miało by sie to odbyć za pomocą zwierciadła prądowego podłaczonego do wyjscia układu svi tzn układ nieposiada takowych regulacji więc chce wymusić przepływ prądu spoczynkowego może z 20 mA przez tranzystory końcowe układu SVI3205,w sumie układ składał by sie z 2 tranzystorów i jednego rezystora wzorcowego
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    trucik
    Poziom 11  
    Mam pytanie mam WS 304s jak mozna zrobic wskaxniki diodowe tak jak w wzmacniaczu WS 442 i jak je podłączyc z góry Thx i odp pisać na gg 6065233 i emaila trucikpk(malpa)o2.pl lub tu he he
    MBB
    Poziom 18  
    Witam
    Wskaźnik mocy w WS442 był na trnzystorach, lepiej zastosować jakakolwiek aplikację UAA 180 i podłączyć przez dzielnik na wyjściu.To da 12 LED/kanał.
    Marek WS503
    clipie
    Poziom 16  
    Witam

w swoim wzmacznaczu chcialem podniesc prad spoczynkowy. Gdy doszlo co do czego i zabralem sie za mierzenie okazalo sie ze napiecia na tych rezystorach sprzegajacych nie sa rowne (0.8 i 1.3 i przy probach regulacji stosunek sie utrzymywal, a U pomiedzy wyprowadzeneim glosniaka a masa bylo bliskie zeru). Roznie probowalem to ustabilizowac ale rezyltaty nie byly zadowalajace i dalem sobie spokoj, jak sie domyslacie wzmak gra nienajlepiej ale to chyba i tak wina przewzmacnacza (radmor 5412). ktos sie spotkal z takim stanem rzeczy ??.
    Radek_n
    Poziom 14  
    Jest wogule możliwe "podrasowanie" wzmacniacza w wieży Panasonic SA-AK25? Ma sens przeróbka zasilacza w tym sprzęcie np wstawić większe kondensatory elektrolityczne? Według schematu są tam w zasilaczu 2 kondensatory elektrolityczne 3300uf 50V
    deteh
    Poziom 14  
    w moim mniemaniu nie ma sensu :) technicsy to takie male gowienko co ma wygladac i sprawiac wrazenie, czasem zabrzmiec :)

nie widzialem narazie propozycji tuningu zewnetrznego.. no facelifing? podswietlenie czadowe? neonki z allegro? :)
    wilga05
    Poziom 16  
    deteh >>Radek_n sie pytał o Panasonica a nie o Technicsa czy ty rozumiesz co inni piszą a może jesteś sprzedawcą gówienek z allegro
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Medeis
    Poziom 21  
    Hehe Kafka świetny pomysł :D . a moje pytanko brzmi- Grundig V8300 na 2-ch STK 4040X, dwa duże kondy 10 000uF i pare pytanek apropos tuningu, co w tym zmienic własciwie dzwiek mnie zadowala ale...

-->wzmaka tego wykorzystuje jako napęd dwóch przednich kolumienak 80W każda, wykorzystuyje tylko jedno wejscie "TV" na zdaje sie "Tuner" sa przebicia, tzn przełączam na tuner, gdy ze źrudła (tv) podawany jest dalej sygnał słychać to co z "tv", czy to normalne? bo raczej nie, co z tym zrobić?

-->co wymienic ew. i jakie +/- tego koszta aby poprawić brzmienie?

-->w modelu V8300 mk II, jest opcja surround, w moim nie ma, jest rada na upgrada? :-)

Z góry dziękuje za odpowiedź, prosze o wyrozumiałość jesli coś pomyliłem, nie jestem ( jeszcze :wink: ) specjalistą w tej materii
    pawq
    Poziom 10  
    Medeis: jeśli masz schemat tego wzmacniacza to podeślij albo (lepiej) umieść na elektrodzie - tak w ciemno to niewiele można konkretnie powiedzieć. Piszesz : "poprawić" ale nie wiem na ile chcesz rzeczywiście poprawić a na ile zmienić brzmienie (np. dodaniem surroundu). Jeśli idzie o poprawę brzmienia:
    STK-i o których piszesz są wg danych katalogowych całkiem niezłe (STK4040 grupa X ma zniekształcenia nieliniowe 0.008%), nie wiem jak inne (imd, TIM) i przy jakiej mocy ma takie zniekształcenia więc jeśli wymieniać to tylko na jakiś wypasiony dyskretny (np. Leach Amp.)
    W lepszych konstrukcjach zwykle da się wyłącznikiem ominąć układ regulacji barwy dźwięku o ile w ogóle jest taka regulacja, więc jeśli ten Grundig takowego nie ma - możesz go dorobić. Dźwięk bez układu regulacji jest czystszy i "mocniejszy" na dobrych głośnikach, chyba że słuchasz czegoś w stylu "um-c, um-c" ;) Poza tym wymiana kondensatorów w torze sygnału audio na tantalowe lub lepiej stałe (MKT, MKP itp, nawet MKSE) lub chociaż zbocznikować elektrolity mniejszymi, stałymi.
    Jeśli wspomniane przesłuchy powstają wewnątrz elektronicznych switchy (nie wiem czy ten Grundig takie ma) - jeśli się da - wywalić i zastąpić układem z przekaźnikami - te wnoszą poza tym mniejsze zniekształcenia.
    Natomiast jeśli selektor wejść jest mechaniczny - przesłuchy można zmniejszyć zwierając nieużywane wejścia do masy (lub bezpieczniej- przez rezystory o niewielkiej rez. 1-10kOhm- wtedy raczej nie spalisz stopni wyjściowych czegoś podpiętego do tego wejścia "TV") - takie przesłuchy powstają b.często wskutek pojemności między wejściami i dużej rezystancji wejściowej przedwzmacniacza.
    We wsmacniaczach "surround" może oznaczać albo dodawanie efektów procesorem DSP(skomplikowana i raczej droga ale możliwa modyfikacja) albo zwykłe "poszerzenie bazy stereo" - da się to często zrobić po prostu dodając parę części w odpowiednie miejsce plus włącznik, lub dodając prosty stopień na tranzystorach lub op-ampach.
    Medeis
    Poziom 21  
    Witam i dziekuje za odpowiedz.
    A wiec tak, z tego co napisales zrozumialem ze STK-ów nie ma zbytnio sensu zminiac. co do kondensatorów, wytłumacz mi jesli mozesz co to znaczy ..."zbocznikować elektrolity mniejszymi, stałymi." bo niestety nie wiele mi to mówi, a jesli juz zmieniac te kondensatory to na zupełnie inne? o wiekszej pojemnosci, czy zostawic te i dodac jeszcze jakies? Jeszcze jedno czy mógłbys podac koszty +/- tych rozwiazan.
    Z reszta rozumiem ze na razie nie mam co sie bawic :-( ze wzgledu na brak schematu, szukałem go na necie ale niestety nie znalazłem, jedyne co odnalazlem to instrukcja obsługi w płatnym serwisie, za jakies 15 dolców :-?
    Acha selektor wejsc jest raczej elektroniczny, natomias na wyjscia mechaniczny na dwóch przekaźnikach

Pozdrawiam
    mateusz Kubański
    Poziom 18  
    odpowiedz do:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=514684#514684
    22 Luty 2004 22:20 Re: tuning wzmacniacza post eqt
    ---------------------------------------------------------------------------------
    mam pytanie po co wogóle zmieniac to co ktos zrobił ? (mysle o elektronice) nie lepiej zbudowac cos samemu? pochwalam talich ludzi jak eqt.

nie sztuka cos przerobic sztuka jest cos zrobic tak zeby to dzialalo lepiej niz orginalne !

eqt trzymaj sie i udanych konstrukcji
    krzysiek_45
    Poziom 11  
    Witam.
    Mam TOSCE 303, jak gra - myślę że każdy wie. Producent montuje tam standardowo trafo TS60/-- nie pamietam doklanych oznaczen (w każdym bądź razie ma ono 60 W). Mam kolumny na 2xGDN 20/40 + GDM 12/60 + GDWK 9/40 i przy 60 % mocy brakowalo mu mocy zaczynal charczeć, podswietlenie przygasało, a jak podłączylem 4 ohm (tuba basowa) to bezpieczniki paliloi nie dało sie tego słuchać.
    Wstawiłem trafo ot AT 9100 czyli TS 90/14 o mocy 90 W, w mostku dodałem po jednej takiej samej diodzie jaka była i na kazda po kondensatorze ceramicznym 100n. Dodałem rowniez kondensator 2x4700uF w torze zasilania.
    Tak jak w każdej TOSCE przy wyłaczaniu i włączaniu był słyszalny stuk w glosnikach wiec zmontowałem prosty uklad wyłączajacy, odłączajacy glosniki po wyłączeniu zasilania. Do podswietlenia skali zalozylem 20 diod Led koloru czerwonego.
    Gra super. Przy basie ustawionym na 0 mozna na maxa dawac i nie ma zadnego haczenia ani większych zniekształceń.
    Jeszcze jedno, po zmianie znacznie wzrosła moc strat wydzielanych na radiaorze wiec założylem na niego stary wentylator z procesora, zmniejszylem obroty za pomoca rezystora i smiga az miło. Tranzystory w końcówce mocy Posmarowałem pastą srebrną.
    Dużo pieniędzy w to nie włożyłem ale efekt przeszedł moje oczekiwania.
    Co do radia to oczywiście przestrojone, miałem problem z zasoilaniem,. bo trzeba 50V i 20V a jaet na tym trafie 30 i 70 wiec wstawiłem diody zenera i gra.
    Pozdrawiam zmiany może zrobić każdy nawet początkujący elektronik a efekt po prostu Super.
    Niestety nie mam cyfrówki wiec nie mam zdjęć.
    Narka
    Neostar
    Poziom 17  
    mozecie mi podpowiedzieć jakiś dobry sklep w którym dostanę opa2134 i porządne kondy? bo nie mogę takiego znaleźć? próbuje troche wzbogacić sony Ta-f245r
    valdi100
    Poziom 11  
    Ozman najleprzym sposobem tuningu Techniksa jest taka metoda :
    1. sprzedać Techniksa na Allegro
    2. kupić wymażony sprzęt najlepiej uszkodzony tanio
    3. naprawić ( dużo łatwiej niż tuningować )
    4. rozkoszować się nowym sprzętem
    burek1
    Poziom 11  
    A morzna by coś zrobić z amatorem 2 stereo
    bury
    Poziom 19  
    burek1 napisał:
    A można by coś zrobić z amatorem 2 stereo

witam. mozna cos zrobic , mozna naprawic albo go posłochac , mozna rozebrac na czesci itd..
    napisz cos wiecej, najepiej na forum AUDIO zaloz temat . badz https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php
    amator to popularny sprzet :) i czesto pojawjaja sie posty na jego temat.
    pozdrawiam.
    wiadro601
    Poziom 10  
    jestem tu nowy i troszke amatorem
    mam pytanko czy jak zmienie w w swoim wzmacniaczu z kondensatorow 2200uf x 4 na 4 kondensatory 10000uf to bedzie roznica w wydajnosci?co moge jeszcze pozmieniac zeby bylo ok bo czytalem caly ten post ale niektore fragmenty sa dla mnie niezrozumiale. mam wzm soundwave a-1200r
    SIWYSKING
    Poziom 2  
    witam stalem sie niedawno posiadaczem wzmacniacza unitry a mianowicie modelu ws 304s.s[przet jest niezly.mam pytanko jak moge polepszyc jakosc i moc tego wzmaka??
    kafka
    Poziom 22  
    Przeczytaj cały temat. Nsa pewno już kilka razy odpowiadano na takie pytanie.