Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning Wzmacniaczy - Porady i Pomoc

ozman 12 Sie 2006 18:26 310675 263
  • Zasilacze UPS
    DJKompot
    Poziom 26  
    Na Tranzystorach masz ten wzmak? Jeśli tak to nie pogardisz TDA.Np. TDA7296 powinien pujśc w mostku.Ten tda to wszyscy chyba na forum robią albo na tym albo na LM bo też dobry scalaczek.Wiesz zrobisz dwa w mostku to da ci ok. 300w dla suba jakośc podobno bdb. a na subie nie usłszysz zniekształceń strasznych.Chociaż dużo przy tym się nie orobisz.Możesz kupic kita NORD-a jeśli ci się nie chce kompletowac.

P.S Nie wiem o jaki NAD ci chodzi nie rozumiem albo nie znam.Jeśli to starszy sprzęt albo nawet z tego roku spoko możesz wsadzic jeszcze TDA lub LM.Tu masz skróta do jednego na TDA --- https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...tart=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=tda
    Tu masz o konstrukcji suba---

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...oofer+lm&sid=f0aaac3692b061ee9d854df8a06dafe1
    A tu masz pojedynek----

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...oofer+lm&sid=f0aaac3692b061ee9d854df8a06dafe1

Pozdrawiam
    oskimos
    Poziom 15  
    Czemu nie ma prawie żadnych tematów o tuningowaniu wzmacniaczy sony?
    Co mażna zmienić w tym wzmacniaczu?

http://www.mm.pl/~oskimos/Sony_Ta-F519R.jpg

Mam w nim lekki szum w wysokotonówkach, mam też TA-F335R i tu szumu żadnego nie ma. Szum bez podłączonych żadnych źródeł i na każdym wejściu taki sam, na phono trochę większy ale to normalne. Jak włącze SOURCE DIRECT, czyli odłącze regulatory barwy i balansu, to szum jest mniejszy, ale nadal słyszalny z bliska. Jego moc rośnie wraz z wychyleniem gałki głośności i podkręceniem sopranów. Jeszcze jedna sprawa, kiedy regulatory są włączone i przekręcam balans na lewą stronę, to w prawej na początku(na godzinie 11) szum mocno wzrasta i potem maleje(na godzinie 10) i na odwrót w lewej kolumnie to samo. Czy to może być wina zasilania przedwzmacniacza, czy wymiana tranzystora i zenera[M19] na np. 7816 7916 coś da, czy będzie dużo gorzej i jakie polecacie wymienić kondensatory i na jakie? Napewno C906 i C907, C904 i C605, [13C]C352 i [13G]C452. Co oznacza w niektórych miejscach Germany Model [13C] [13G] [12D] [11D] [11F] [1C] [1D] [2F] [2H] i wiele miejsc w końcówce mocy? Na niemcy szedł wzmacniacz z "ulepszeniami"?
    DJKompot
    Poziom 26  
    Można go ulepszyc :
    Redyktor szumów lub też timer który odcina przedwzmacniacz kiedy nie ma sygnału. Ja bym wymienił kondensatory w przedwzmacniaczu i przeczyścił gałki.

pozdrawiam
    oskimos
    Poziom 15  
    Możesz sprecyzować jakie kondensatory (schemat) i na jakie je wymienić.
    Więsz może co dają te elementy dodatkowe oznaczone jako GERMANY MODEL?
    mmatulek
    Poziom 11  
    "DJK" chodzi mi o markę wzmacniacza. "NAD" to jest firma produkująca sprzęt audio. Mam ich wzmacniacz model C340. Chciałem dostrugać podobną lub lepszą końcówkę mocy w celu oddzielnego podłączenia sekcji średnioniskotonowej w kolumnach. Nie chodzi mi o subwoofer.
  • Zasilacze UPS
    DJKompot
    Poziom 26  
    mmatulek:arrow:
    Jeśli chodzi ci o średnie to możesz na LM zrobic stereo.Wyciągnie 2x70W ale dużo lepszy jest jakościowo od TDA.Ale ten TDA jest większej mocy ale też nim nie pogarzisz.Mam nadzieje że przeczytałeś liniki!Do LM masz tu:
    Troche badziewnie zrobione ale chodzi mi o elektronike.Masz tam koszt całej imprezy.Według mnie będzie lepszy od NAD-a.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...light=lm&sid=55fac066e8f3bc1dc5a2630781c7bee5

Tu masz o kostce z dwoma takimi LM:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...light=lm&sid=55fac066e8f3bc1dc5a2630781c7bee5

Ten TDA i LM to sprawdzone konstrukcje więc którys możesz wykonac.TDA masz mocowo większy a LM jakościowo lepszy.Więc zastanów się i poszukaj na elektrodzie bo jest tego maseeee!

oskimos:arrow:
    Nie masz przypadkiem schematu?Jaki to model wsmacniacza?Chodzi mi o wymianę wejściowych kondów.Najlepiej jeśli walniesz zdjęcie z góry aby widac było elektronike bo migą byc różne powody.Wymieniasz kondy na takie jakie są na we. tylko nowe.Ja miałem regenta to też miał taki problem ale naprawiłem.możesz miec zimne luty itp. popraw lutownicą kable pokolei- we.-przedwzacniacz-końcówka-wy.

Pozdrawiam
    DJKompot
    Poziom 26  
    Powtażam o przeczyszczenie potencjometrów.Do phono nie mam nic bo gdy przełączysz na inny kanał to on jest odłączony od przewzmacniacza więc on nie powinien tego powodowac.Kondensatory wejściowe oczywiście że nie mogły paśc bo wszystkie chyba naraz?! ;). Już miejąc schemat powinienieś dac słabszy BZP i mierzyc czy napięcia zgadzają się jak na schemacie.Po co ten słąbszy BZP?Poto jak źle wsadzisz miernik aby ci wszystkiego odrazu nie trafiło :D.Ja bym wymienił tranzystory po panelu regulacji tonów.Możesz wymienic kable jak nie są na ekrany.Też może byc przyczyna z zasilania....na kablach wyjściowych z zasilacza możesz dac Ferryt.Pomieżysz napięcia to się dowiemy gdzie wina.Może byc walnięty tranzystor który przepuszcza słąbszy sygnał i po rozkręceniu słychac szum.A powiedz mi czy jeśli dasz muze i dasz prawie na full to muza jest głośna jak zawsze czy słąbszą ma moc?Na odległoś trudno pomóc ale staram się.

Pozdrawiam - P.S kondy to możesz ale w przedwzmacniaczu po regulacji tonów dac na nowe.Czy próbowałęś grac nim przez kostkę redukującą napięcie?-ona reguluję skoki napięcia itp.
    oskimos
    Poziom 15  
    Potencjometry są ok, bo jak ich nie ruszam to też słychać szum. Jak wezme gałke głośności na 0 to szumi, a jak podgłośnie to szumi troche mocniej, ale nie dużo więcej. Zaraz pomierze napięcia i odpisze. Chodziło mi o to że po przełączeniu na phono szum jest większy niż na innych wejściach.

"Czy próbowałęś grac nim przez kostkę redukującą napięcie?-"
    Jak to zrobić i co to ta kostka?

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Napięcia sprawdziłem i tam gdzie powinno być +-16V jest +-15.10V. Reszta w porządku. Wzmacniacz kupiłem na allegro jakieś 2 misiące temu i dopiero teraz jak podpiełem pod niego kolumnę z kopółką perleesa to słychać szum (jak przybliże ucho na 15cm do kopółki)
    DJKompot
    Poziom 26  
    Po pierwsze gdzie mieżyłęś na operacyjnych?Phono się nie przejmój on ma miec dużą czułośc więc może szumiec.A masz jakąs kilumnie aby podpiąc pod wyjście?Średno tonową.Masz?Może byc coś ze zwrotnicą ale odrazu w obu kolumnach?Kostka to taka jak do PC-ta tam są w niej jakieś bananowce czy coś co redukuje skoki itp.To działą tak jeśli bliski numer twojego jest czy coś takiego to nie przeszkadza użądzeniom ale jeśli na mój numer i jeśli dam blisko urządzenia typu- monitor, radio głośniki to są zakłucenia.Po prostu takie coś.

Pozdrawiam
    oskimos
    Poziom 15  
    Napięcie mierzone na C906 C907 zaraz w zasilaczu. Ta kosta to może chodzi ci o filtr przeciwzakłóceniowy? Wzmacniacz był sprawdzany w 3 różnych miejscach w domu na 4 różnych kolumnach. Szkoda że nie mam go od początku, bo wtedy bym wiedział czy tak powinno być, czy nie. Bo w sumie nie wiem, czy przy pokrętle volume na 0 powinno być słychać lekki szum w wysokotonówkach z odległości 10cm. Kabli sygnałowych tam nie ma, bo cała sekcja audio jest na 2 płytkach połączonych trzecią płytką (łącznikiem). Kondensatory na zasilaniu głównym wzmacniacza to ELNA for Audio, reszta do zwykłe bipolarne.najlepiej by pewnie było zewrzeć tam w przekaźniku RY300 (source direct) wejścia wzmacniacza do masy i zobaczyć czy dalej szumi, dobry pomysł? Może zewrzeć przez jakieś rezystory?
    mmatulek
    Poziom 11  
    Jakoś nie przekonały mnie te wzmacniacze na scalakach. LM moc 68 W ale przy 4 ohm, ile przy 8. Pozatym czy takie układy są lepsze od końcówki na tranzystorach? Jaka jest wydajność prądowa tych układów? Nie pisałem o średnich tonach, tylko o sekcji średnioniskotonowej
    DJKompot
    Poziom 26  
    mmatulek - Wiadomo tranzystorowe są lepsze ale po coś scalaki wymyślili co?Scalak ma zminimalizowaną najważniejszą konstrukcje wzmacniacza i działą z niewielką ilością elementów zewnętrzynych i nie wymaga regulacji.Nie potrzebyje dużych dadiatorów tak jak w przypadku np. Jabela 35.Jakbel bardzo ładnie gra bo go złożyłem ale to konstrukcja dla zaawansowanych i któży mają dużo miejsca w obudowie.Jeśli zależy ci na mocy i jakości to złuż sobie na MOSFET bo one zaspokoją naprawde każdego AUDIOFILA.

oskimos - mówisz że tak szumi? Hmm?! Poprowadź grubym lutem "0" !
    Je wiesz jaki stary jest ten wzmak? Możliwe że nie zauważyłeś szumów przy kupnie? jeśli poprawienie zera nic nie da to wymień elektrolity tylko nie na badziewie! Może wysechł elektrolit i temu szumi? Sprawdź jeszcze mase wejścia czy dobrze łączy.

Pozdrawiam
    starob
    Poziom 26  
    Przerobiłem kiedyś końcówkę WS442 na IRF-y, przeróbka bardzo prosta trzeba wywalić kilka elemenów. Brzmienie rewelka!!
    djwatoo
    Poziom 19  
    Widze ze zamaist zajmowac sie dyskusja na temat tuningu wzmakó ludzi głownie sie kłocą miedzy sobą.

Co do pojemnosci o którcyh tyle walczymy to powiem szczerze.
    * Duże pojemności są z zasady wolne.
    * Małe pojemności z zasady mozna zaszalec i postraca sie o dobra jakosc. Choc chyba w GainClonie troszki przesadzili.

Co do pradu spoczynkowego i tym dążeniem do zblizenia sie do klasy A to czemu nie nawet/ Tylko nie pnowie milosnicy tuningu pamietaja ze w ten sposób maleje sprawnośc wzmacniacza.

Osobiście mam jeszcze w domu wzmacniacz SU-V670 który dysponuje 2x90W i ciagnie 690W Pojemności 2x10mF. Dla porównaian mam jeszcze SUA900Ref/SUC800Ref niby znamionowy mniejszy pobór energii i wieksza o 5 W moc wyjsciowa i mmniejsze pojemnosci bas jest bardzo miekki w ogole bez wykopu góra ostra. Stary kolecek ma szybki pukotwy bas Jedyne na co mozna narzekac to droga od k.mocy do terminali. Jakosc potencjometru (obenie juz niebieski APLS) i pare elektrolitów do wymiany.

Pojemnosci rzedu 15-30mF po co to komu.
    Chyba ze ktos zamais podłaczać głosniki podłaczy dwa kable o duzym przekroju i zacznie tym spawać.

Smiac mi sie chce z pomysłow na wzmaniacze oparte na zintegrowanych wzmacniaczach z dołączonymi tranzystoramia na końcu Takie konstrukcje moze wdrażać prawie każdy po technikum.

Ja tu akurat sie nie bede wypowiadał bo wykształcenia nie mam.

To powiem ze raczej są one nie lubiane przez pewne kręgi "Audiofiłow" mimo i wiekszość z nich zaczynała od sprzetu masushity.

Osobiscie jestem zwolennikiem minimalizacji wzorem dla mnie sa pooki co wzmacniacze PASS Labs.
    Jakos zadko kiedy dopatrzec mozna sie w nich jakichkolwiek scalaków.

Mam nadzieje ze nikt nie bedzie mial do mnie pretensji za to co napisze.
    Przpepraszam ale tez sam za dużo popisałem.
    mag2211
    Poziom 13  
    Witam.
    Posiadam zestaw telefunkena: przedwzmacniacz STP1 i końcówkę mocy STM1. Dowiedziałem się od pewnego elektronika (ja jestem zielony), że wymiana kondensatorków byłaby wskazana w tak wiekowym sprzęcie. Co o tym sądzicie ? Czy warto ? Brakuje mi w nim basu, co dziwi jak na niemiecką konstrukcję z lat 80-tych (byłem przyzwyczajony no Grundigów). Jeśli wymieniać to na jakie. Pod tym adresem znajduje się wykaz części tych sprzętów. Proszę o radę. Pozdrawiam.
    http://john.ccac.rwth-aachen.de:8000/telefunken/stp1/index.html
    djwatoo
    Poziom 19  
    Sluchaj raczej najwiecej na basie traci sie jesli jest to wymiana kondensatorow w koncowce mocy.
    A ty przedewszystkim podazales part-list do pre-ampa

Nie wiem w jakim stanie jest woj wzmacniacz czemu stracil on kontrole nad basem na to moze skladac sie wiele czynnikow.
    Ale jesli dzialo sie to stopniowo to moze byc to spowodaone wyschnieciem kondensatorow.
    Tylko radze nie kupowac takich najtanszych tylko raczej poszukac produktow markowych
    Mozesz ew zwiekszyc nieznacznie ich pojemnosc.

Powninees przy okazji zyskac troszki na przejrzystosci dzwieku i jego energicznosci.
    Torszki basu mogles rowniez stracic w wyniku gorzego przewodnictwa na drodze konsokaw mocy - zaciski glosnikowe tu w brew pozorom mozna duzo stracic i nawet trudno jest to sprawdzic.
    mag2211
    Poziom 13  
    Oto adres do opisu końcówki mocy:
    http://john.ccac.rwth-aachen.de:8000/telefunken/stm1/index.html
    Nie wiem jak brzmiał ten sprzęt wcześniej. Mam go od niedawna. Co rozumiesz przez dobrej marki kondensatory ?? Jakieś konkretne firmy ??
    Koleś od którego kupiełm ten sprzęt sugerował przede wszystkim wymianę kondensatorów wejścia-wyjścia w przedwzmacniaczu. Przypuszczam że wiedział, iż coś jest nie tak. W zasadzie dźwięk z tego sprzętu jest bardzo wyraźny, przejrzysty. Brakuje mi tylko basu.
    djwatoo
    Poziom 19  
    No w sumie wszystkie elektrolity w torze sygnalowym powiniens wymienic nie jest ich naszczescie duzo
    Z czasem moga wysychac i zmnuiejszac swoja pojemnosc co skutkuje odcinaniem nizszych czestotliwosci.
    oskimos
    Poziom 15  
    Witam, już uporałem się z szumem, tzn. sprawdziłem na innym wzmacniaczu soni i na jakimś denonie i one też miały lekki szum przy wychyleniu gałki volume na max i przyłożeniu ucha do wysokotonowca.
    Dziś czyściłem wzmacniacz i zauważyłem że ma on dolutowany rezystor od spodu płyty. jest dolutowany równolegle do rezystora R618, znajduje się on na bramce tranzystora końcowego 2SC3856 kanału prawego. Czy tak powinno być? Bo lutowanie nie wygląda na oryginalne (tak jak by ktoś go dolutował). Rezystancja tego rezystora to 1Ω. Nie jestem pewien, ale chyba lewy kanał gra troszeczke głośniej niż prawy.
    DJKompot
    Poziom 26  
    Mówisz że wygląda jak odlutowane? Sprawdź czy jest taki sam na drógim kanale.Jeden i drugi kanał jest idento na schemacie więc innaczej nie może być.

Pozdrawiam
    djwatoo
    Poziom 19  
    Ja bym wstawil nowe 4.7ochm i sie nie chrzanil.
    Po co rzezbic wiele to nie da a z reszta przyadło by sie aby było tyo chociaz symetryzcnie i w przypadku R619 było tak samo Chyba ze w taki sposob ktos niwelowal jakas skaldowa stalą albo nie mial zadnego innego rezystora pod reką.
    oskimos
    Poziom 15  
    Okazało się, że ten R618 wogule nie przewodzi, tzn jest uszkodzony i ktoś w zastępstwie dolutował tego 1Ω od spodu płytki. Wymieniłem na 4,7Ω i nadal kanał lewy gra głośniej niż prawy i to zdecydowanie. Co można na to poradzić?

Włączenie SourceDirect, czyli ominięcięcie regulacji barwy i balansu nic nie daje, czyli albo regulacja głośności albo końcówka mocy.
    schemat:
    http://www.mm.pl/~oskimos/Sony_Ta-F519R.jpg
    witek0987
    Poziom 15  
    sroka napisał:
    eqt napisał:

-zwiększenie pojemności 2 razy, maks. 3-zwiększenie napięcia (ew. zmniejszenie rezystancji) transformatora.
    Ale obie te zmiany, szczególnie druga wymagają zwiększenia radiatora dla stopnia końcowego, inaczej rośnie ryzyko przegrzania.
    Wszelkie zmiany małych pojemności mogą polepszyć lub pogorszyć działanie, więc lepiej to dokładnie zbadać na sprzęcie.

Prostownik nie potrzebuje szybkich diod, bo częstotliwosc napięcia przy którym pracują diody wynosi 100Hz.

Możesz mi wyjaśnić co to znaczy zmniejszenie rezystancji transformatora.
    A jeżeli zmniejszysz rezystancję to co się stanie.
    Proponuje zapoznać się ze zjawiskami jakie występują w transformatorze, i jego budową.

O jakich 100Hz piszesz wyjaśnij mi to , z tego co wiem to prąd w sieci ma częstotliwość 50Hz a transformator nie jest falownikiem więc po stronie wtórnej także jest 50Hz. Pozatym diody tzw. szybkie stosuje się w ukłądach gdzie występują przetwornicw napięciowe, falowniki. itp.

A dlaczego ten radiator ma być większy?
    Przecież sama zmiana zasilania nie zmieni parametrów wzmacniacza, a już napewno nie da większej mocy.
    Jak podniesiesz napięcie to jedyne co ci się może przytrafić to spalenie stopnia końcowego.
    Wyższe napięcie, niższa rezystancja, duży prąd - spalony ukłąd.

czekam na odpowiedź

Owe 100Hz mamy za mostkiem prostowniczym (pelnookresowym)
    oskimos
    Poziom 15  
    Juz uporałem się z tą głośnością. Do wszystkich ścieżek wysokoprądowych, czyli zasilających i wyjście głośników podlutowałem od spodu drut miedziany o przekroju 2.5mm², wszystkie zworki też na 2.5mm², kable od transformatora do płytki OFC 2.5mm² i kable do zacisków głośnikowych OFC 2.5mm² i kanały grają identycznie.

Na zdjęciu widać płytkę po lewej stronie na dole od zacislów głośnikowych.
    andrk
    Poziom 11  
    Witam!

Elektrolity w torze sygnału wymień na bardzo dobre, czyli z niskim tangęsem i indukcyjnością własną
    mantev
    Poziom 1  
    witam!
    Panowie ,jeśli się nie mylę to tuning nie polega na naprawie ,a modyfikacjach działających urządzeń w związku z tym pytanie:czy warto poprawiać nowe konstrukcje mam tu na myśli denona PMA-500 AE.Czy ktoś jest w stanie powiedzieć czy tego typu konstrukcja z natury kompromisowa może być poprawiona bez gruntownych zmian w układzie(nowe trafo,daleko posunięte zmiany konstrukcyjne).Przy okazji może ktoś dysponuje wiedzą i schematem do tego wzmacniacza.
    pozdrawiam