Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning Wzmacniaczy - Porady i Pomoc

ozman 26 Sty 2007 08:36 304870 263
  • #241 26 Sty 2007 08:36
    sinisx1
    Poziom 9  

Witam. Chciałbym zrobić tuning z wzmacniacza UNITRA WS 442. Chce zastosować elektrolit 2x10000uF.
    Mam kilka pytań:
    1.Jeśli mam trafo TS120/13, to mogę zastosować 2x10000uF? Jeśli mogę, to czy mam zmieniać wszystkie pojemności kondensatorow x 2 tak jak z tym 2x4700uF na 2x10000uF?
    2.Czy mogę zastosować zamiast elektrolitow kondensatory tantalowe a zamiast zwykłych (ceramicznych) zastosować kondensatory MKT?
    3.Czy mogę zastosować rezystory metalizowane (1%)?
    4.Czy przy tym TS120/13 mogę zastosować rezystory o mocy 0.6W (taka moc maja rezystory metalizowane)?
    5.Jakimi tranzystorami mam zastąpić BD135,BD137,BD139,BD140,BC307,BC237,BF414 przy tym trafo?
    6.Jaką zastosować zenerke, mostek prostowniczy i przewody przy tym trafo?
    Chciałbym, aby ten wzmacniacz dał naprawdę mocne uderzenie. Pozdrawiam

• #242 05 Lut 2007 21:15
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Witam
    Posiadam amolituner JVC RX-801V (VLBK) i może pokusiłbym się na podrasowanie ...
    Siedzą w nim elekrolity:
    JVC SUPER AUDIO CAP
    71V 10mF
    NEGATIVE A.C DUMMY LUG
    85 C JAPAN

Końcówki mocy to 2SB1429 i 2SD2155
    którymi steruje chyba scalak

SUPER-A VC 5022-2

najbardziej interesuje mnie jakość tych kondensatorów...

Jeśli ktoś wie co oznacza NEGATIVE A.C DUMMY LUG bede wdzięczny...

• #243 06 Mar 2007 11:04
    4321
    Poziom 11  

Panowie w przedwzmacniaczu i w korektorze mam elektrolity jakie kondensatory zastosowac aby poprawił się dźwięk. Na allegro widziałem NICHICON MUSE bipolarne czy były by dobre czy lepiej jakies inne

• #244 14 Cze 2007 14:21
    Dreamer_1
    Poziom 12  

Postaram się podać fakty z własnego doświadczenia zaczynając kolejno.

Zakładając,że sprzęt nie ma prawdziwego 700W poboru z sieci omijam kwestie sieciówki i gniazda sieciowego.

Trafo. Przekładnia jak było wspomniane daje nam wizję o ile trafo zmniejsza lub zwiększa napięcie na uzwojeniu wtórnym w funkcji napięcia na uzwojeniu pierwotnym. To raz. Dwa, rezystancja trafa i maksymalny prąd jaki możemy uzyskać zależy od grubości drutu ale i od zastosowanego na rdzeń materiału i jego kształtu (EI czy Toroid lub też Rcore).Niestety nie uzyskamy 500W mocy z drutu 1mm^2 z prostej przyczyny jaką jest spalenie się uzwojenia po pewnym czasie.Wiadomo,że taniej jest uzyskać 2x50Vrms z drutu 0.2mm^2 ale jaki będzie z tego prąd?Malutki.

Mostek. Jeżeli są wstawione zwykłe diody,a zależy nam na tuningu to warto włożyć diody szybkie (wyłącznie soft recovery z racji zniwelowanych pików powstających podczas przełączania stanów) z racji po pierwsze szybszego ładowania pojemności (krótszy czas przechodzenia diody ze stanu zaporowego do przewodzenia) oraz mniejszych spadków napięcia na samej diodzie (zamiast 0.7V jest zwykle 0.4V). Są też 2 szkoły mówiące o tym,że szybsza dioda pomaga w wyprostowaniu i odfiltrowaniu zakłóceń o wyższej niż 50 Hz częstotliwości, a druga zaś,że więcej się przedostaje jednak do układu.Ja jestem zdania,że przy odpowiedniej filtracji tych śmieci będzie mniej.Można dla sprawdzenia zbocznikować diody małymi MKP.

Kondensatory. Tutaj przy tuningu należy zwrócić uwagę na jakość kondensatorów, ich ESR, wytrzymałość temperaturową, prądy upływu itp. Pojemnościami tymi można poniekąd sterować brzmieniem wzmacniacza.Z reguły im większa pojemność tym wzmacniacz jest powolniejszy, ciemniejszy ale nie ma jednej konkretnej zasady.Z własnego doświadczenia wiem,że np. Samwha produkuje kondensatory spowalniające wzmacniacz i to przy stosunkowo niedużej pojemności jaką jest 6800uF czy też 10000uF. Dla wzmacniacza 100W 8Ohm spokojnie wystarczy dobrej klasy kondensator 15000uF/63V (np.ELNA, Nichicon, Rubycon czy Nippon Chemicon). Dobrze jest też taki duży kondensator zbocznikować innym elektrolitem np. NonPolar 1uF i np.80V dla zmniejszenia ESR.

Kondensatory przy wzmacniaczach operacyjnych. Tutaj też nie ma co przesadzać. W większości przypadków wartość 47uF jest wystarczająca i nie powoduje zamulenia dźwięku (zwiększyć można w jaśniej grającym systemie do wartości powiedzmy 100 czy 220uF). Stosując kondensatory pokroju Panasonic FC (chyba najbardziej popularny kondensator przy budżetowym tuningu) nie dawałbym więcej niż 100uF.

OP (czyli wzmacniacz operacyjny). Standardowe i często spotykane NE5534 czy 5532 brzmienie posiadają poprawne ale bez rewelacji. Można je zastąpić (uprzednio sprawdzając napięcie zasilające OP żeby nie popalić nowego) 2604(jasne brzmienie z nieco zubożonym basem), 2132(bardziej analogowy z lepiej kontrolowanym basem.Lepsza wersja 2134), 2134 (patrz obok)

Kondensatory w torze sygnału. Generalnie powinno się dążyć do wywalenia wszystkich elektrolitów ale jest to nierealne więc zostaje wymiana na lepsze. Tutaj wszystko zależy już od preferencji brzmieniowych i zasobności portfela Tuningującego.Generalnie nie ma reguły co do typu i miejsca dla danego kondensatora i należy w głównej mierze kierować się słuchem i dać nowej pojemności z tydzień czasu na uformowanie się.Tam gdzie są małe wartości pojemności i jest miejsce warto dać kondensatory stałe (nie tantale) najlepiej typu MKP (najlepiej produkcji SCRa). Dobrze jest też poświęcić troszkę funduszy i elektrolit na wyjściu czy też wejściu zastąpić stałym MKP.

Kondensatory odprzęgające. Generalnie pozbywać się wszelkich ceramicznych (małe pomarańczowe) na rzecz np. foliowych (miflex kiedyś niezłe produkował).Spowoduje to oczyszczenie dźwięku i zwiększenie jego jakości.

Złączki, wejścia, wyjścia wszelkiej maści. Nie ma co przesadzać i kupować pary gniazd chinch za 400zł ale warto zainwestować w solidne, pozłacane gniazda i wtyki bo zapewni nam to porządny styk i w miarę bezstratne przekazywanie sygnału.

Okablowanie. Jeżeli we wzmacniaczu widać cieniutkie kabelki z nie wiadomo jakiego materiału to warto je wymienić na coś lepszego (miedź lub srebro do wyboru).Nie ma też co przesadzać z ich grubością.Tam gdzie się da i jest to uzasadnione warto dać 2.5mm^2 (na zasilaniu czy od przekaźnika do wyjść głośnikowych).W innym miejscu 1.5mm^2 czy nawet 0.7mm^2 ale z porządnej miedzi czy srebra wystarczy,a poprawi nam brzmienie oraz po części je ukształtuje.

• #245 21 Cze 2007 13:31
    WildHunter
    Poziom 17  

@Dreamer_1

okablowanie - wymienic na miedz, czy widziales kiedys wzm w aluminiowymi kablami? bo ja nie

zlaczki ze zlota - wszyscy sie podniecaja zlotem, zapomnieli o jednym zloto sie nie utlenia - to sie zgadza, ale gdy tylko zrobisz mala ryse to pieknie sie utlenia

LUDZIE ZAPOMNIELI CZYM JEST WZMACNIACZ
    prad dla kolumn wytwarzana jest w zasilaczu przez trafo, diody, kondensatory!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i prosze docenic role zasilacza w budowaniu dzwieku

cala reszta op ampy, tranzystory, scalaki, lampy kieruja tylko kiedy ta moc ma byc przekazana na glosnik

podstawa budowana wzm jest przemyslany zasilacz, dostosowany do reszty, za male kondensatory podowuja ze przy wiekszej glosnosci napiecie na nim spadnie za bardzo

za duze kondensatory powoduja ze napiecie praktycznie nie bedzie na nich spadac, czyli dioda bedzie ladowac pradem kondensator przez bardzo kruciutki okres czasu, przyjmijmy pojemnosc 1 F, napiecie na kondansatorach 60V, wzmacniacz ma 600W, w ciagu 10ms koncowka brala (w najgorszym przypadku) az 10A, czyli w czasie 10ms tranzystor wyssal z kondensatora az 100mC!!!!!!
    wobec tego napiecie na kondensatorze spadnie o:100mC/1F = 0.1 V

niby niewiele co nie? duzy kondensator jest fajny bo napiecie nie siada
    ale teraz zobaczcie na sinusoide, na jej szczyt:
    szczyt to 60V, a gdzie przed szczytem jest 59.9V? przez ten kruciutki czas powiedzmy 5us (dokladnie bedzie trzeba obliczyc arcsin i znalezc roznice gdy czestotliwosc sinusoidy to 100Hz) dioda bedzie musiala dostarczyc do kondensatora zozyte 100mC, 5us i 100mC to prad ladowania: 2000 Amper!!!!!!!!!!! w bardzo krotkim czasie ale mimo to tyle wynosi ten prad (przeciez z tej biednej diody wyssie tak elektrony ze zlacze bedzie prawie plazmą) <zart>

(zastosowalem tu wiele uproszczen: rownania liniowe kondensatora zamiast rozniczkowych, nie policzylem arcsin tylko przyjalem z powietrza)

ale nie chodzi o to zeby liczyc, tylko zeby pokazac ze wielki kondensator powoduje ze prad ladowania przychodzi w coraz krotszych pikach z biednej malej diody

tak wyglada to w teorii, a w praktyce jest jescze gorzej:
    - szpilki prodawe zle wplywaja na siec energetyczna i uklady cyfrowe we wzm
    - syf elektromagnetyczny w obudowie wzm
    - spadek napiecia na sciezce dioda-kondensator itp itd

moj opis wyjasnia kilka rzeczy:
    - szybkie diody sa potrzebne w niektorych SZTYWNYCH zasilaczach i duzej pojemnosci
    - rownolegle mostki greatza sa wskazane by uniknac zjawiska tunelowego przebicia (lub zenera, teraz niepamietam ktore jest ktore)
    - duza pojemnosc wymaga odsyfienia pikow za pomoca malych kondensatorkow (najlepiej nieelektrolitycznych)
    - projektowanie sztywnych niestabilizowanych zasilaczy jest ryzykowne i kosztowne bo trzba patrzec nie tylko na wartosci elementow jak napiecie i natezenie ale tez zaleznosci czasowe
    - sztywny zasilacz daje szanse latwego zbudowania wzmacniacza ktory latwo przerobic z 8ohm na 4ohmy albo nawet 2 lub 1 moc wtedy rosnie przy malejacej rezystancji w stosunku odwrotnym (napiecie stale, P=UxI, R=U/I)

jak R maleje 2x to I rosnie2x, to wtedy P tez rosnie 2x

takie cos jest zrobione we wzmacniaczach mark levinson ktore maja po 1kW i nawet wiecej na 2 lub 1 ohm

ale...taki wzm kosztuje fortune

i tu dochodzimy do definicji tuningu:
    1. uzycie lepszych czesci
    2. uzycie chytrzejszej konstrukcji

po co tuningujemy:
    A lepsze brzmienie
    B wieksza moc

przyklady:
    1A zmiana OpAmp na lepszy ultraniskoszumowy wmienia wezly fazowe, daje wzbudzenie i spalenie koncowki - polecam zaawansowanym

w starych polskich wzm polecam zmiane kondensatorow, niektorych kabli, ustawienie blach ekranujacych, wymiane tranzystorow na nowsze

1B zwykle ciezko podniesc moc bez zmiany schematu, mozna zmienic punkt pracy tranzystorow - dla zaawansowanych
    podniesc napiecie zasilania o 10% - zwieksza znieksztalcenia wszystkie oprocz skrosnych lub jakakolwiek inne zwiekszenie amplitody, np zmiana rezystora w sprzezeniu na wzm operacyjnym by mial o 10% wieksze wzmocnienie, tu trzeba uwazac bardzo bo: zmienia sie glebokosc sprzezenia ujemnego

2A najrzadszy rodzaj tuningu, uprawiany przez inzynierow za komuny, niektore polskie wzmacniacze pokazuja jak z tandetnych czesci wykrecic niezle urzadzenie przy cholernym wysilku wlozonym w chytra konstrukcje, przykladem sa niektore radmory

przykladem prostym jest: zdublowanie mostka greatza osobno dla kazdego kanalu

2B w nowych zagranicznych masowych wzmacniaczach nie do zrobienia bo wszystko tu chodzi na maximum (tuz przed zgonem)

w starych polskich wzm mozna zrobic niesamowite proptotypy:
    np 2 wzmacniacze mocy dzialajace roznicowo poprzez dobudowanie drugiego takiego samego jak oryginalny,dzieki temu glosnik nie dziala miedzy wyjsciem koncowki mocy a ziemia, lecz miedzy wyjsciami dwoch wzm mocy ciagnacych przeciwsobnie, rosnie 2x napiecie a tym samym prad, teoretycznie moc rosnie 4x, zeby to dalo rade zasilanie nie ma mowy, wobec tego albo:
    - dajemy mocniejsze zasilanie
    - albo elektronicznie obnizamy wzmocnienie przedwzmacniacza

ja u siebie zrobilem mostek roznicowy(wzrost mocy 4x)
    i jednoczenie zmniejszylem wzmodnienie przedwzmacniacza o 1/1.41 dzieki temu moc calego wzm wzrosla 2x nie grzebiac wogole w zasilaczu

podsumowujac:
    sa 4 rodzaje tuningu wzmacniaczy i nie powinno sie tego mylic, powinno byc to opisywane osobno

wszystko mozna stuningowac tylko po co? masz 1200 konnego vipera, po co kupowac podtlenek azotu?

z tuningowaniem brmzienia bym uwazal - przy wspoleczsnych elementach wzm taki brzmi zbyt sterylnie, bedziecie chcieli wrocic

• #246 16 Lis 2007 09:48
    dyduś
    Poziom 20  

Tuning to ogólnie mówiąć to poprawa parametrów wzmacniacza/ i kasy sprzedającycych części elektronicznych/
    Poprawa parametrów wzmacniacza zaczynamy od wymiany kondesatorów elektrolitycznych , następnie sprawdzamy jakie parametry mają tranzystory końcowe i podwyższamy napięcie zasilacza/ trafo o większym napięciu..wymieniamy mostek gretza na większy amperarz/
    przyjemnego podkręcania...pozdrawiam

• #247 09 Lut 2008 19:10
    duduś
    Poziom 10  

Witam. Mam pytanie odnośnie potencjometrów, wyczytałem w tym temacie że, nie którzy wymieniają potencjometry na lepszej jakości, ostatnio uszkodzeniu uległ potencjometr w mojej Yamahszcze A500 i zastanawiam się czy warto kupić coś lepszego niż ten, który jest standardowo (no name 100kOhm A), no i jak już to jakiej firmy? Tu jest schemacik jak by był potrzebny https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=802726#802726

• #248 07 Paź 2008 11:54
    dyduś
    Poziom 20  

Co to jest tuning na to pytanie należy odpowiedzieć ,poprawa działania urządzenia. z reguły producent projektuje na granicy oplacalności więc te elementy jak transformator , mostek , elektrolity końcowki mocy , można zamienić na lepsze. roztrząsanie problemu czy zastosować dody szybkie w zasilaczu pokazuje że nie znamy konstrukcji zasilacza sieciowego wzmacniacza. Porownywanie konstrukcj wzmacniaczy audio do wzmacniaczy estradowych nie ma sensu. Aby coś tuningować musimy posiadać dużą wiedzę w danym temacie i dopiero posiłkować się elektrodą.

• #249 08 Lut 2009 11:01
    dziku1981
    Poziom 11  

Do dyduś:

Moim zdanie dobre potencjometry ma Alps, można czasem okazyjnie kupić na allegro za 1/3 ceny.

Pozdrawiam

• #250 23 Paź 2009 17:30
    junkerp
    Poziom 14  

Posiadam wzmacniacz Sherwood RV 4080R, chciałbym usunąć filtr subsoniczny bo z tego co zauważyłem zaczyna odcinać bardzo mocno do około 30Hz, następnie wymienię tranzystory mocy na 2SC5200 - 2SA1943 TOSHIBA.
    Jak uzyskać niższą dolną częstotliwość?

układy scalone we wzmacniaczu:

Wzmacniacze operacyjne to KIA 4559P
    Układ dolby NJM2177L do tego układ opóźniający NJU9702D
    Przełącznik analogowy LC7822
    po drugiej stronie płytki procesor dźwięku TDA7313d

Najlepiej chciałbym poprowadzić sygnał bezpośrednio do stopnia wyjściowego z ominięciem regulacji głośności, basu itp...czy ktoś wie do jakiego punktu doprowadzić w tym wzmacniaczu sygnał?

• #251 03 Lis 2009 23:49
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

sroka napisał:
    I najważniejszy stopień końcowy zwiększyć czułość wejścia i ewentualnie zmienić tranzystory na lepszej jakości. Podnieść prądy spoczynkowe tranzystorów końcowych.

Mam pytanie: jak zwiekszyc czulosc wejscia tranzystorow mocy?
    I jescze jedno: dlaczego zwiekszenie mocy trafa sieciowego mialoby poprawic jakosc dzwieku wzmacniacza (tak jak ktos tu pisal)? Dzieki.

• #252 04 Lis 2009 22:28
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Mam kilka pytan dotyczacych tuningow o ktorych tu pisaliscie.

Oprocz tego co napisane o trafie sieciowym powyzej, czy moze mi ktos wyjasnic bardziej klarownie bez protekcjonalizmu i przemadrzania sie:

1) Dlaczego zwiekszanie pojemnosci filtrujacych ma poprawic brzmienie skoro producent tak zaprojektowal zasilacz zeby gralo najlepiej a wiec jakby trzeba bylo wydac pare zlotych wiecej zapewne wstawilby wieksze kondy w zasilaczu z efektem poprawy dzwieku

2) Dlaczego wstawienie diod Shottky'ego ma poprawic parametry skoro tak jak pisaliscie sa tylko mniejsze spadki napiec na diodach i mniejsze 'siadanie napiec zasilania' przy mocnym wysterowaniu? Producent przewidzial to, ze wzmacniacz moze wpasc w znieksztalcenia gdy napiecie zasilania spadnie przy maksymalnej mocy wiec zapewne cos z tym fantem zrobil
    3) Mostkowanie diod prostowniczych malymi kondensatorami ma zapobiec przed sianiem dodatkowych harmonicznych z zasilacza, czy to prawda?

4) Co to znaczy 'szybsze tranzystory, kondensatory itp.' Czy chodzi tu o lepsze przenoszenie pewnych czestotliwosci ze spektrum akustycznego?

5) Z tym pradem spoczynkowym i jego zwiekszaniem, co to da jak taki wspolczynnik znieksztalcen nieliniowych nie bedzie wyczuwalny przez ucho ludzkie?
    6) Jak poprawi sie brzmienie przy zastapieniu elektrolitow tantalami i dlaczego? Elektrolity sa slabe bo krotkotrwale ale dlaczego gorzej przenosza pewne dzwieki niz inny kondensator?

7) Jezeli chodzi o ten toroid ze 'soft startem' to jak jest rozwiazana w nich ta ochrona przed statrtowym udarem pradowym? Czy jest tam zastosowany wiekszy przekroj zwojow dla ochrony nadpradowej? Jak wymiana transformatora ma poprawic brzmienie? To sie chyba dzieje we wzmacniaczach lampowych gdy transformator ale glosnikowy majac dobra jakosc dobrze przenosi tony niskie....?

8) W jaki sposob tetnienia wysokiej czestotliwosci podawane z przetwornicy impulsowej moga wprowadzic przydzwieki skoro sa nieslyszalne przez ucho ludzkie (sa poza pasmem akustycznym?) Jezeli zle wplywaja na obwody sygnalowe, to jak to sie objawia? Dlaczego ludzie mowia, ze taki zasilacz wprowadza szumy, skoro teoretycznie skoro jest to poza pasmem akustycznym -powinno byc nieslyszalne dla czlowieka,

dzieki za wskazowki Zbyszekskibinski

• #253 04 Lis 2009 23:36
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #254 05 Lis 2009 14:34
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Wow, dziekuje bardzo Dj-MatyAS bardzo wyczerpujace wyjasnienie-pozdrawiam -Zbyszek

• #255 21 Maj 2010 20:57
    Mateo18
    Poziom 11  

witam mam wzmacniacz onkyo m 8000 na stk084 (spalone) i chciałbym mu zamontować nowe końcówki LM3886 ale nie wiem jak zespolić te układy z układem sterowania zegarami w przednim panelu ma może ktoś schemat tego wzmacniacza lub darmową instrukcje serwisową

• #256 25 Cze 2010 18:54
    Mateo18
    Poziom 11  

Rozwiązałem ten problem z zegarami zrobiłem nowe moduły na lm3886 i gra lepiej niż oryginał (z 2x 50W teraz 2x100W) może puzniej gdy zamontuje wentylatorki to wrzuce jakieś foty polecam przerobienie takiego wzmacniacza bo trafa spokojnie dają sobie rady.

• #257 26 Paź 2010 16:01
    badboy23
    Poziom 27  

Witam posiadam wzmacniacz SONY TA-AV581 i chciałbym mu zwiększyć efektywność niskich tonów na frontowych kolumnach dało by rade coś z tym zrobić?

osiadam schemat tego Soniaka.

• #258 27 Gru 2010 19:06
    roma_110391
    Poziom 9  

Witam.
    Posiadam Dual CV 1160 który bazuje na tranzystorach BD-649 oraz BD-650.
    A teraz pytanie:
    Czy jest możliwe zwiększenie jego mocy? Jeżeli jest to możliwe to poproszę o wskazówki lub uwagi.
    Z góry dzięki za odpowiedzi.

• #259 26 Sty 2011 15:08
    mot4ba
    Poziom 10  

Posiadam Philipsa FA141, konstrukcja leciwa i jak sądzę jego kondensatory 2x4700uF nie mają już takich właściwości jak dawniej. I tutaj pytanie, czy przesada by było wstawienie 2x10000uF ? Wzmacniacz ma moc tylko 2x30W.

• #260 26 Sty 2011 19:46
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #261 26 Sty 2011 21:02
    mot4ba
    Poziom 10  

Wiec wzmacniacz sporo czasu leżał nieużywany a z tego co wiem elektrolit w kondensatorach potrafi wysychac przez co kondensator traci swoje właściwości. Dodatkowo kiedyś bass był znacznie lepszy i głębszy wg. mnie. Teraz zrobił się taki płaski i dudniacy.

• #262 26 Sty 2011 21:26
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #263 26 Kwi 2013 15:50
    toza72
    Poziom 8  

Witam!
    Opisywany egzemplarz PW9013 otrzymałem nieodpłatnie, co skłoniło mnie do sprawdzenia możliwości tej konstrukcji. Wymieniłem kondensatory (nie wszystkie), zasilanie gł. to samwha 10000uF/63V, sygnałowe - bipolarne o odp. pojemnościach, większość rezystorów w przedwzmacniaczu (na stare MŁT). Ominąłem reg. barwy wykorzystując przełącznik filtra dolnoprzepustowego. W stopniu mocy wymieniłem tranzystory pary różnicowej na parowane BC560C i tr. końcowe na BD911/912 (głównie ze względu na fakt zastosowania przez Fonicę par BDP395 i 2N6491), zmniejszyłem pojemność kompensującą w stopniu sterującym do 47pF i usunąłem inne pojemności kompensujące. Dodałem także źródło prądowe dla pary różnicowej na BC416C. Prąd spoczynkowy ustawiłem na ok. 20mA (wzmacniacz ustabilizowany termicznie, spadek nap. na rez. emiterowych 20mV). Wzmacniacz przetestowałem za pomocą generatora i oscyloskopu z różnego rodzaju obciążeniem - nie wykazuje żadnych oznak wzbudzenia. Tranzystory w pre to BC413B. Wynik - znacząco obniżył się poziom szumów, poprawie uległy barwa i kontrola niskich rejestrów. Pomierzyłem odświeżonego w ten sposób PW za pomocą RMAA. Warunki pomiaru to: obciążenie rez. 7,5Ohm 50W, Pwy ok. 1,5W (sinus 9,7V p-p). Kanał lewy to sygnał z PW, prawy zapętlona karta pomiarowa. Warto zwrócić uwagę na rozkład harmonicznych.