Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning Wzmacniaczy - Porady i Pomoc

ozman 23 Mar 2004 20:53 310609 263
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  
    eqt - popieram :)))
    ja co moge poradzić w tuningu - im masz mniej elementów tym lepiej. wyrzuć wszystko co zbędne. skróć drogi sygnałów. wyeliminuj klucze elektroniczne. Daj porządne kable zamiast ścieżek. Daj porządne i dużo elektrolity do zasilacza. Trafu daj spokój. chyba że chcesz sprzet na dyskotrekę:) Powiem tak: zbudowałem coś co składa się z : jeden kanał: 5 tranzystorów i 2 scalaków tda 2003 :))). To cały komletny wzmacniacz, plus kilka elementów biernych. Jakość brzmienia niszczy audiofili zatwardzialców i doprowadza do zawału włascicieli salonów audio bo koszt tego cudeńka jest śmieszny :) a gra jak klocki za 10kzł.
    Pozdrawiam
  • Zasilacze UPS
    Jon-X
    Poziom 28  
    to może pozostaniemy przy słuchawkach ? i UL 1481 ? niezły ubaw - ale jak tak patrzę to z eqt się zgadzam
    wilga05
    Poziom 16  
    To może wzmacniacz na 3x TG3A +TG50+TG70 i mamy audiofilski wzmacniacz b.d.m(bardzo dużej mocy) :) :)
    Gumis18-19
    Poziom 2  
    mam technicsa sa-ax 530 i na prawym sourrandzie buczy mi głośnik co mam zrobić?
    wilga05
    Poziom 16  
    moze napoczątek sprawdzic kable na wejsciach czy sie nieoberwał ekran, a czy na innych kanałach niesłychac buczenia
  • Zasilacze UPS
    Jon-X
    Poziom 28  
    na tuning nie ma przepisu, sam sobie załatwiłem Radmora 5102 - pomyliłem odczepy trafa :) ale już pięknie jeździ :) aha, kiedyś słyszałem że dobre efekty daje pomalowanie wzmacniacza na zimny kolor, mniej się grzeje...
    hała
    Poziom 12  
    a czy jest sens wymienic tranzystory w stopniu koncowym na szybsze u mnie siedza bd911 i bd912
    jakie proponujecie
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  
    Jak widzę niektóre osoby komletnie nie rozumieją co to jest wzmaczniacz audiofilski. Wydaje im się ze to musi byc koniecznie coś drogiego i skomplikowanego. Hehehe..... Podpowiadam że to jest takie coś co wzmacnia sygnał nie zmieniając go tak jak tylko to możliwe. Polecam przestudiować budowę klocków z high-endu niedowiarkom w stylu dj jonx czy wilga5 bo jak widzę lekcji to oni nie odrobili. Nie znajdziecie tam procesorów, pieknych wielkich scalaków, 4 tuzinów wielgachnych błyszczących tranzystorów ani wspaniałej płytki drukowanej zapełniającej całą obudowę. Takimi metodami posługują się firmy typu technics, pionier itd. A jak nawet jakiś procek się w high endzie znajdzie to jest użyty z głową i najczęsciej w układach sterowania i zabezpieczeń.
    wilga05
    Poziom 16  
    Dr.Zepsuj napisał:
    Jak widzę niektóre osoby komletnie nie rozumieją co to jest wzmaczniacz audiofilski. Wydaje im się ze to musi byc koniecznie coś drogiego i skomplikowanego. Hehehe..... Podpowiadam że to jest takie coś co wzmacnia sygnał nie zmieniając go tak jak tylko to możliwe. Polecam przestudiować budowę klocków z high-endu niedowiarkom w stylu dj jonx czy wilga5 bo jak widzę lekcji to oni nie odrobili. Nie znajdziecie tam procesorów, pieknych wielkich scalaków, 4 tuzinów wielgachnych błyszczących tranzystorów ani wspaniałej płytki drukowanej zapełniającej całą obudowę. Takimi metodami posługują się firmy typu technics, pionier itd. A jak nawet jakiś procek się w high endzie znajdzie to jest użyty z głową i najczęsciej w układach sterowania i zabezpieczeń.

Troche Dr.Zepsuj pomylił adres ja mam dlatego Technicsa bo mnie niestac na high-eng i podejzewam ze większosci przeciętnych ludzi,a co do mojego wzmacniacza niezawiera w sobie ani jednego procesora jest z 92r wtedy co najwyzeej wchodził dolby sourund a nikt niesłyszał o dolby 5.1 albo 7.1 (niewspominając o DTS)i wzmacniacze były konstrułowane jeszcze wg. normalnych zasad tzn. ze trafo ma 2,5 x sumy mocy wyjsciowych wzmacniacza (umnie akurat 700W a pozatym hig-eng czesto własnie odruzniał sie od normalnych wzmacniaczy wysokiej jakosci elementami o tolerancji 1% i identycznymi tranzystorami w obydwu kanałach (w fabrycznych wzmacniaczach rozzut h21 tranzystorów mocy był zedu 30% a nawet więcej) a pozatym często były to nietypowe konstrukcje i niezawsze były tak zboczone jak tu piszą tzn. pozłacana płytka drukowana , cyna z dodatkiem srebra albo trafo z miedzi beztlenowej ??, ew, mostek prostowniczy składający sie z 100x BYP 20 lub zamiast 2 elektrolitów w zasilaczu 20 o mniejszej pojemnosci. A pozatym łatwiej jest zrobic wzmacniacz na układzie chodzby i SVI3205 o sprzęzeniu prądowym(i identycznych kanłach bo wszystko jest przeciez robione na tym samym kawałku krzemu) niż parowac tranzystory zeby np. ze 100 szt. skompletowac pare o identycznych wzmocnieniach (nielicząc kosztów)
    mulka
    Poziom 10  
    mam pytanie mam wzmacniacz ze starego radia i wszystkie diody swiecą a muza niegra i niewiem co sie stało moze sie domyslacie co znim nie tak
    janek11389
    Poziom 42  
    jeżeli jest tu ktoś kto zrobił coś powyżej kilowata, chętnie wymienę swoje doświadczenia- hobbysta
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    janek11389
    Poziom 42  
    Nie chciałem nikogo urazić, i zapewniam że nieczuję się od nikogo lepszy, i niemam najmniejszego zamiaru na nikogo naskakiwać, tak jak to kolega właśnie uczynił w stosunku do mnie, internet założyli mi parę dni temu, nawet sobie sprawy nie zdawałem że to taka potężna siec, a gdy zobaczyłem 137 stron audio to do teraz jestem w szoku! Koleg moje osiągnięcia są osiągnięciami praktycznymi, a nie tylko teoretycznymi, moje testowanie, jakiegokolwiek wzmacniacza,a było ich nie mało, począwszy od naszych krajowych, a skończywszy na modelu firmy QSC, polegało na zrobieniu ich, a nie na kupnie, bo na kupno mnie nie stać, niewiem co cię bardziej interesuje, jakość czy moc? Uchyl trochę rąbka swoich osiągnięć, pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    janek11389
    Poziom 42  
    Kolego wysłałwm bardzo obszerną odpowieć, która nie dotarła i niemam pojęcia dlaczego przyznam się że komputer dla mnie jest bardzo słabą stroną, a stukanie na klawiaturze dwoma palcami jeszcze słapszą, i dlatego jestem bardzo zły. Może tu obowiązuje ograniczona ilość znaków, to mnie oświeć. Może uda tobie się to odnaleść, bo gdzieś to poszło, a jak nie to napiszę jeszcze raz, daj odpowiedź i jakieś wskazówki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    janek11389
    Poziom 42  
    Kolego sroczko, komuś kto się zna, nie trzeba nic udowadniać, wystarczą dwie krótkie odpowiedzi i od razu można się zorientować jaki poziom reprezentuje. Ja po Twojej pierwszej wypowiedzi domyśliłem się, że z praktyką nie masz nic wspólnego, podłączenie sprzętu pod obciążenie to i przeciętny użytkownik potrafi, a stąd do praktyki to jeszcze bardzo daleka droga. Gdybyś znał temat, to po prostu zapytał byś się, czy potrzebuję jakiejś pomocy, może akurat mam problem z tym kilowatem, a co dwie głowy to nie jedna. Pozwoliłem sobie przejrzeć twoje wcześniejsze odpowiedzi na zadane przez kolegów pytania – są poniżej krytyki!!! Te tuningi przez zmniejszanie rezystancji transformatora lub równoległe łączenie mostków i wymienianie miedzianych przewodów na światłowody – nie zniżę się aż tak, aby to skomentować!!! A czy Ty czasem z zawodu nie jesteś policjantem? Oni też nikomu nie wierzą, każdego atakują i sądzą, że są nieomylni!!! Dziwi mnie tylko dlaczego odpowiedziałeś na postawione przeze mnie pytanie? Było ono skierowane do praktyków, którzy osiągnęli moce powyżej kilowata! A przecież takich mocnych kitów nie ma, a te 100W-owe może i mają kilowat, ale tylko przy zwarciu wyjścia! Szkoda mi tylko młodzieży, która zaczyna składać te kity z Twoją pomocą!!! Dużo czasu upłynie zanim zacznie im pracować wzmacniacz tak jak powinien! Apeluję do Kolegów Praktyków!!! Wyjdźcie z zakamarków i wyrwijcie trochę piór z ogona tej sroce – może w końcu przestanie bujać w obłokach i spadnie wreszcie na ziemię! Tak więc sezon polowania na sroki otwieram!
    Bardzo proszę o kontakt kolegów, dla których oscyloskop i generator jest podstawowym narzędziem pracy!!! Mam wiele pomysłów i wiele pytań, na które nie znam odpowiedzi i chciałbym prosić o pomoc w znalezieniu ich! e-mail: janek11389(malpa)poczta.fm
    Z góry Dziękuje

Janek
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kafka
    Poziom 22  
    Panowie zakończcie kłótnię, bo to nie mam sensu. Ja się sroce nie dziwię, bo sam nie do końca widze Twoje 1000W. A już szczególnie tego, że wyjdzie taniej od seryjnego. Może i zrobiłeś cos takeigo. Ja osobiście tylko raz widziałęm taki sprzęt. Na tej stronce.

http://www.aussieamplifiers.com/1kwamp.htm

Możliwe... koszt niemały... a sens wątpliwy. Przecież nie do domu...

No właśnie nie podałeś żadnych szczegółów... Może to wzmacniacz w klasie D... jak nie to trzeba by trafo 2000W razy dwa kanały... Hehe... a jak tak i tak te 1000W musiałoby mieć. Nie napisałeś jak, na co, po co... więc nie dziw się że zostałeś potraktowany jak laik, który wierzy w napisy 2000 W PMPO.
    micho a
    Poziom 35  
    no właśnie niewiem poco komu taki wzmak :? nie lepiej powiedzmy 2x300 i 6 kolumn estradowych np niż tyle watów ogromny koszt
    więc też sie sroce nie dziwie daj zdjęcie zobaczymy skoro masz ten wzmak to w czym problem
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    radocha
    Poziom 28  
    chciałem zauważyć, że Janek 11389 nigdzie nie twierdził, że zrobił 1 kW końcówkę, (choć być może zrobił), natomiast jako elektronik hobbysta prosił o wymianę doświadczeń, nieco dalej zaznaczając "może akurat mam problem z tym kilowatem, a co dwie głowy to nie jedna"
    Odnoszę wrażenie, że obserwuję wymianę "myśli" ludzi, którzy umiejętność czytania posiedeli jedynie nominalnie
    Zamiast wymiany doświadczeń i ewentualnej pomocy obserwuję jedynie nagonkę
    kafka
    Poziom 22  
    Ja natomiast chciałem zauważyć, że do wymiany doświadczeń trzeba je mieć. Tak więc Janek powinien zdawać sobie sprawę, że rzucając ot tak od niechcenia wzmiankę o 1kW wywołał troszki zdziwienia. No ale z niecierpliwością czekam na jego odpowiedź, bo gdzieś zniknął nagle...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kafka
    Poziom 22  
    Oj, zauważyłem niezrdową atmosferę. Panowie, spokojnie. Osobiście cenię sobie posty zarówno Sroki jak i Radochy i mam nadzieję, że nie będę musiał zmieniać zdania.
    Roburr
    Poziom 21  
    Co za dyskusja :). Panowie, po co tyle kłótni o to co kto wie a kto nie wie... Tutaj mamy sobie pamagać, czyż nie? Popieram eqt, dobrze prawi. Chciałbym dodać kilka swoich uwag na temat tuningowania wzmacniaczy. Otóż:
    -bardzo szybkie diody do ulepszenia wzmacniacza można nabyć wysyłkowo w jednej z znanych firm w cenie kilkunastu zł za sztukę, tylko po co :). To naciąganie ludzi na pieniądze. W zwykłym zasilaczu z transformatorem zasilanym z sieci energetycznej nie przyniesie to żadnej różnicy.
    - Trafo najlepiej toroidalne(bo torus raczej niedostępny). jeśli zaś chodzi o odsprzęganie pojemnosciami o kosmicznych pojemnościach to jestem zdania że 2x4700uF to za mało jak na wzmacniacz( a technics tak przecież robi :) ). 2X20000uF dla wzmacniacza o mocy 2x60 W wystarczy. a jeśli ktoś powie że mało to ja mu powiem że wzmacniacze mocy charakteryują się dużym wspólczynnkiem tłumienia napięcia zasilającego który maleje ze wzrostem częstotliwości( ale dla okolic do około 100Hz ma największe wartości). Lepiej zadbać o stabilizowane zasilanie części napięciowych (tam gdzie jest najcześciej wzmacniacz różnicowy). można szeregowo dołaczyć uzwojenia do trafa głównego, wyprostować odfiltrować i stabilizować i tym zasilać część sterującą a wyjściowe trazystory zasilać nieco niższym niestabilizowanym napięciem z tego dużego trafa. faktem jest że duża pojemność w zasilaczu daje rozmach i swodobę w najniższych rejestrach muzycznych
    - jeśli chodzi o zwiększanie pradu spoczynkowego, to pewnie jest w tym zamysł taki by zmniejszyć zniekształcenia. hmm. powiem tyle. że od zmniejszania zniekształceń jest pętla sprzężenia zwrotnego. jesli ktoś chce nagrzewać wzmacniacz mocniej to prosze bardzo ale wątpie czy różnica z 0,05% do 0,005% THD będzie słyszalna. chyba że wzmacniacz ma bardzo płytkie sprzeżenie albo jest w klasie A. lepiej zadbać o zniekształcenia TIM na które jesteśmy bardziej wrażliwi, poszeżając pasmo albo stosując sprzeżenie prądowe
    - wymiana wzmacniaczy operacyjnych. No jeśli spotkacie w na drodze sygnału 741 albo lm324 to warto wynienić bo szumią. nawet dobry tl072 warto zastąpić jakimś opa2134 albo opa2604. Wiem wiem , powiedzie że opa627bp jest mistrzem ale czy poważnie słyszycie różnicę miedzy nim a opa 2134? im szybszy wzmacniacz tym musimy zabać o lepszą filtrację(np. kilka rodzjąów pojemności: folia, ceramika) bo może się wzbudzić, ale najlepiej stosowac metodę dominującego bieguna po to by charakterystyka fazowa była w porzadku, z resztą wiecie o co chodzi...
    - przewody zasilające i głosnikowe :). miedź beztlenowa wystarczy. do zasilania dość solidne no powiedzmy 1,5mm^2( dla wzmacniacza takiego 2x60W) Ci co słyszą różnice między kablami za 900zł/m a znacznie tańszymi są snobami(a może ja jestem głuchy) tam nie ma magii. jest tylko rezystancja pojemność i indukcyjność która opisuje wszelkie właściwośi kabla no i może naskórkowość ;)
    -czego byście nie powymieniali i tak najważniejsze są kolumny. dbajcie o nie albo kupcie dobre(można zrobić :) ) a to wpłynie najbardziej na jakość dzwięku. No i trzeba mieć też dobrze nagrane płyty..
    To tyle :)
    kafka
    Poziom 22  
    Zastanawia mnie tylko, czego tak rzadko widuję układy RC w filtrach zasilacza wzmacniacza.
    Roburr
    Poziom 21  
    żeby taki filtr był efektywny to musi mieć okrśloną wartość rezystancji szeregowej. powiedzmy że ten rezystor będzie miał 10 ohm a wzmacniaczchciałby pobrać 2A to napięcie zasilania spadłoby o 20V!!! teraz juz wiesz? stosuje się to wtedy gdy układ pobiera kilka mA prądu
    kafka
    Poziom 22  
    był w ep kiedyś taki wzmacniacz. Miał filtr typu CRC. Kondensatory po 10000u, a R chyba 0,1 oma. tłumienie filtru zaczyna sie od 100Hz, a straty na rezystorze pomijalne. Złe rozwiązanie?
    wilga05
    Poziom 16  
    kafka napisał:
    był w ep kiedyś taki wzmacniacz. Miał filtr typu CRC. Kondensatory po 10000u, a R chyba 0,1 oma. tłumienie filtru zaczyna się od 100Hz, a straty na rezystorze pomijalne. Złe rozwiązanie?

Nie jest to złe rozwiązanie ale w produkcji taśmowej podraża koszty , dobrym rozwiązaniem jet zmostkowanie kazdej diody w układzie gretza kondensatorami 100nf zmniejszamy wtedy ilość harmonicznych wytwazanych przez diody w wyniku prostowania 50hz( takie harmoniczne są słyszalne jako szum nawet powyżej 10 khz)no i zastosowanie odpowiednio szybkich elektrolitów w zasilaczu które dodatkowo tłumią takie harmoniczne, można zastosować jeszcze zwierciadło prądowe w układzie różnicowym na wejsciu wzm. mocy które powoduje większe tłumienie szumów i przydzwięku od zasilania oraz zmniejsza napięcie niezrównoważenia na wyjsciu wzmacniacza do wartości kilku mV (z 100mV
    w normalnym układzie)