Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tv sat na 2 obiorniki

03 Gru 2007 18:05 2167 16
  • Poziom 10  
    Witam,
    Miekszam u kogoś, kto ma satelite. Poza tym jest normalna telewizja, 7 programów. Chodzi o to, że to nie jest moja satelita i nie chce nic tam mieszać, jak jest tak niech zostanie. Jednak chciałbym mieć satelitę rowniez u siebie na komputerze (skystar2). Jak do talerza podłącze konwerter monoblock (bo chciałbym mieć odbiór z astry i hotbird) i podłącze to do komputera to będzie wszystko ok? Dotychczasowych ustawień jak pisałem nie chcę zmieniać, chciałbym się tylko "podłączyć" na drugiego :)
    Prosze o odpowiedzi
  • Poziom 28  
    Jak chcesz podłączyć się "na drugiego" to musisz zainwestować w monoblock-twin, czyli dwa wyjścia do dekoderów.
    Albo jeden TWIN dla Ciebie i dla kogoś tam
    plus jeden pojedynczy na astre i do tego diseqc.
  • Poziom 10  
    ale po co mi twin? ja chce tylko jeden dodatkowy odbiornik podłączyć... ten konwerter co jest teraz by został, tylko bym zamontował dodatkowy dla siebie. dobrze rozumuję czy nie do końca?
  • Poziom 35  
    Nie zamontujesz drugi konwerter na tego samego satelite,musisz założyć twina.
  • Specjalista elektryk
    Chwilę, co jest podłączone do obecnego talerza? Jeśli Cyfra+ to nici z monoblocka, nie obsłuży go, a w monoblockach zazwyczaj HB jest na B, a Astra na A.
    W dodatku do monoblocka antena musi mieć 80-90 cm. Jeśli jest mniejsza lub większa, to monoblock nie zadziała.

Cytat:
    ale po co mi twin? ja chce tylko jeden dodatkowy odbiornik podłączyć... ten konwerter co jest teraz by został, tylko bym zamontował dodatkowy dla siebie. dobrze rozumuję czy nie do końca?

Jeśli dołożysz dodatkowy konwerter, to będzie on odbierał z Astry, a nie z Hotbirda.

TWIN to masz po to, że zamiast tego SINGLA, co jest teraz, to zakładasz TWINA. Do jednego wyjścia podłączasz dotychczasowy tuner, a do drugiego swojego SkyStara. No i masz wtedy na obydwu tunerach HotBirda.

W powyższej konfiguracji masz wszystko tanio i prosto. A czy aż tak bardzo zależy ci na Astrze? Z polskich kanałów znajdziesz tam tylko TVP Historia, cześciowo odkodowane TVP Info, a resztę masz na HB.

Jeśli już tak bardzo chcesz mieć tą Astrę, to:
    Po założeniu TWINA i po podpięciu do niego dotychczasowego tunera, to drugie wyjście podłączasz do wejścia A przełącznika DiseQc (który kupisz). Natomiast do wejścia B podłączasz konwerter DINGLE, który założysz na Astrę. Do wyjścia przełącznika podłączasz SkyStar-a.

Czy teraz wszystko jasne?
  • Poziom 10  
    Nie mam cyfry+. Własciwie to nawet nie ja mam. Ale widzialem zdjecia jak jest podpietych do anteny kilka konwerterow. Z tego co sie orientuje to jest tam teraz tylko astra, ale nie mam jak sprawdzic, gdyz obecnie znajduje sie w innym miejscu. Nie mozna po prostu do anteny doczepic monoblocka i sygnal z niego puscic do mnie?
  • Specjalista elektryk
    Ale chodzi o to, czy ta osoba, która teraz używa anteną ma Cyfrę+! Jeśli ma to nie sądzę, żeby działało to z monoblockiem. W internecie znajdziesz dlaczego.

Nie sądzę, czy wiesz o czym mowa, albo jak wyglądają te konwertery.

Konwerter monoblock to takie pudełko z dwoma "główkami". Jedna główka odbiera HotBirda, a druga Astrę. Ma jedno wyjście, do którego podłączasz tuner. Tuner wysyła do konwertera odpowiednie sygnały, które mówią mu, z którego satelity ("główki") chcesz korzystać.

Monoblock TWIN to to samo, co powyższe, tyle, że z dwoma wyjściami, czyli możesz do niego podłączyć 2 tunery, działają one niezależnie w takim układzie. Na obydwu jest też Astra i HotBird.
    Problem jest z tym, że tunery firmowo sprzedawane z Cyfrą+ nie potrafią sobie wybrać satelity z którego chcą odbierać (musi to być HotBird) i dlatego zazwyczaj nie działają z monoblockami. Dlatego u ciebie może to działać, ale osoba, która ma Cyfrę+ będzie miała No Signal!

Konwerter TWIN to konwerter z jedną "główką", ale dwoma wyjściami. Do wyjść podłącza się 2 tunery. Każdy ma niezależny odbiór z 1 satelity (HotBird).
    Dla ciebie by pasowało to rozwiązanie, ale ty chcesz mieć koniecznie Astrę.

Jak już napisałem w ostatnim poście (chyba czytałeś?) monoblock działa tylko z czaszami o rozmiarze 80-90 cm. Na mniejszej niż 80 lub na większej niż 90 cm nie działa, nie działał i nie będzie działał!!! Jeśli jest u ciebie 60 od cyfry albo 70- od polsatu, to nic z tego.

Ratuje cię dokupienie konwertera TWIN, przełącznika DiseQc (wiesz co to? jak nie to www.google.pl) i tyle.

Z resztą szkoda gadać...!
    Może to zobrazuje ci co i jak masz zrobić.

Tv sat na 2 obiorniki

Konwerter TWIN to koszt 50-60 zł, przełącznik DiseQc to około 10 zł. Do tego uchwyt do zeza (5-10 zł).
  • Poziom 32  
    Witaj kolego! Rozumiem ze chcesz podłaczyć do istniejacego talerza drugi odbiornik sat i mieć jeszcze dodatkowo oprócz hotbyrda astrę? Tu Ci dobrze napisał kolega musisz zamienic ten konwerter który jest zamontowany i podłączony do dekodera "gospodarza" lokalu na taki co ma 2 wyjścia (TWIN) inaczej montując obok drugi pojedynczy konwerter nie uzyskasz sygnału z hotbyrda - ten dodatkowy nie będzie w ognisku czaszy.jak juz zamienisz ten konwerter z jednym wyjściem na dwuwyjściowy to w wyjście 1 podepniesz kabelek od tunerka -dekodera "gospodarza" a pozostanie Ci drugie wyjście do podłaczenia Twojego dekodera.Teraz napisałeś ze chcesz mieć jeszcze Astrę wiec zastosujesz ten zdjety konwerter do odbioru Astry a musisz tylko kupić taki wysięgnik aby go zamontować.Stojąc twarzą do czaszy i mając konwerter TWIN na środku zamontujesz ten drugi po jego lewej stronie tyż obok tego już działającego na hotbirda.Nie ruszaj zbyt mocno czaszy bys nie przestawił sobie kierunku na hotbirda gdyż bez miernika będzie Ci trudno wcelowac .Nie wiem jaki masz odbiornik jesli obsługuje sygnały disec to musisz za ok 20 zł dokupić jeszcze przelącznik disec który będzie Ci przełanczać konwertery .do A podepniesz konwerter z Astry do B konwerter z hotbirda a juz jednym kabelkiem dołączysz sie do odbiornika sat-dekodera.Najpierw jednak zamień pojedynczy konwerter na podwójny (TWIN) i zobacz czy Ci dziala potem walcz z konwerterem na Astre.
  • Poziom 12  
    Konwerter twin ( z dwoma wyjściami lnb) jak najbardziej działa z cyfra+ sam mam taki a na astre wystarczy j/w pojedyńczy (nawet ten stary) i zez.
  • Poziom 35  
    michcio napisał:

Jak już napisałem w ostatnim poście (chyba czytałeś?) monoblock działa tylko z czaszami o rozmiarze 80-90 cm. Na mniejszej niż 80 lub na większej niż 90 cm nie działa, nie działał i nie będzie działał!!! Jeśli jest u ciebie 60 od cyfry albo 70- od polsatu, to nic z tego.

.

Niestety się z tym nie zgodzę.Monoblock na antenie c+ czyli 60cm działa oczywiście sygnał nie jest rewelacyjny ale nie ma zacięć(przy odpowiednim ustawieniu).Na antenie polsatowskiej działa dużo lepiej.
    Nawet nie tak dawno jak wczoraj klient kupił sobie monoblocka i zapomniał w sklepie powiedzieć ze ma antene 60cm.Sprzedawca nie chciał zwrócić kasy i klient koniecznie chciał go założyć ,więc go założyłem.
    Monoblocki najlepiej działaja na czaszach 80-90cm ale nie można twierdzić że nie działają na mniejszych lub większych bo działają tylko dużo gorzej.
  • Poziom 19  
    conrad.kossakowski napisał:
    Konwerter twin ( z dwoma wyjściami lnb) jak najbardziej działa z cyfra+ sam mam taki a na astre wystarczy j/w pojedyńczy (nawet ten stary) i zez.

@conrad.kossakowski
    Jeżeli Twój post dotyczy wypowiedzi michcio to czytaj uważnie to co On napisał. Michcio napisał, że C+ nie odbiera na konwerterze MONOBLOK! Nie zauważyłem stwierdzenia, że cyfra nie działa na Twinie!

@albin88
    Nie będę się duż rozpisywał, gdyż to co miałbym do powiedzenia pokrywa się z wypowiedzią w/w Michcio.
    W skrócie:
    Jeśli chcesz mieć i Astrę i Hotbird to najtaniej Cię to wyniesie jeśli kupisz :
    TWIN'a i DiSEqC oraz mocowanie dodatkowego konwertera.
    Twina wkładasz w oczko, gdzie teraz jest konwerter Singiel (ustawiony na Hot Birda). Natomiast wyjętego Singla przekładasz na Astrę.
    1 wyjście z Twina (HB) - do sąsiada.
    2 wyjście z Twina (HB) oraz wyście z Singa (As) podłaczasz do DiSEqC'a i ciągniesz do SkyStar'a.
    Nie pamiętam dobrze, ale sprawdź w specyfikacji karty SkyStar jaki DiSeqc musisz kupić, gdyż karty te nie obsługują wszystkich przełączników DisEqC.

@pajo21
    Witam
    Fakt, działać zadziała, ale jakie będę parametry tego sygnału?
    Zapytam z ciekawości mierzyłeś jakimś miernikiem ten sygnał?
    Ile decybeli ma siła i jakość sygnału? Jaki jest BER?
    Nie wieżę, że zaskoczyłoby to na tunerze N-boxa.

Pzdr. Romek
  • Poziom 35  
    Niestety nie pamiętam dokładnych parametrów bo nie przywiązuje uwagi to zapamiętywania parametrów sygnału przy każdej instalacji.Przy najblizszej okazji sobie zapisze wyniki pomiaru.
    Oczywista sprawa że do n-boxa jakość sygnału jest nie wystarczająca przy takim nietypowym połączeniu(60cm+monoblock).Żeby była jasność to nie polecam takich rozwiązań ale jak ktoś sie uprze(i zapłaci)to mu założę monoblocka do anteny 120cm,oczywiście od razu mówię że nie daje gwarancji na super odbiór.:D Pewnie by było trochę kombinacji z ustawieniem ale jak to mówią "klient nasz pan":D:D:D:D:D:D:D:D:D
  • Poziom 10  
    Juz teraz wiem jak tam jest dokladnie. Jest duza antena, nie wiem dokladnie ile cm bo jest wysoko, ale jeszcze sprawdze i nie po ciemku :). Jest na niej monoblock. Z tym, ze to jakis "spec" ustawial i jest tak, że w tunerze jest sygnal tylko z astry. Z hot birda jest 0%. W każdym badz razie teraz wystarczy zamienic tego monoblocka na monoblock twin i bede mogl odbierac na 2 odbiornikach z 2 satelit, zgadza sie?
  • Poziom 19  
    Tak, jeśli zamontujesz na antenie Twin Bonoblock to będzie możliwe aby obydwa tunery odbierały programy (przy prawidłowo ustawionej antenie) zarówno z Astry, jak i Hot Birda.
    Jednak pamiętaj:
    - antena powinna być w rozm. między 80-90cm
    - przed wymianą sprawdź czy oba tunery, które będą podączone do talerza potrafią obsługiwać DiSEqC. Stare tunery C+ lub Polsatu nie potrafiły. Może okazać się, że jeden z tunerów nie będzie umiał obsłużyć takiego monobloka.

Pamiętaj, że w monoblockach różnych firm nie zawsze ten sam konwerter jest głównym (domyślnym).
    Jak już złapiesz jakiś sygnał to sprawdź po częstotliwości z jakiego satelity oraz z którego konwertera odbierasz. To drugie łatwo sprawdzić. Przy wączonym TV i SAT zasłaniając ręką raz jeden, a raz drugi konwerter. Jak będziesz posiadał takie informacje:
    - co odbierasz i z jakiej satelity (można dojśc do tyego po częstotliwościach)?
    - na którym konwerterze?
    - i czy masz włączony DiSEqC
    To będzie można Ci pomóc w 5 min.

Pzdr. Roman
  • Poziom 21  
    żakładałem twina do anteny 120cm.Cudów tam nie osiągnołem ale pracuje poprawnie bez zacięć
  • Poziom 19  
    @grzesiulek5

Nikt nie neguje tego, że nie można zamontować monoblocka na innej antenie niż 80-90 cm. Lecz fatem jest, że na innych antenach sygnał z zezującego satelity traci na jakości i sile, gdyż rozstaw pomiędzy konwerterami na dużych antenach powinien być większy.
    Do jakiego tunera jest podłączona ta 120cm antena z monoblokiem?
    Do C+ czy Cyfrowego Polsatu? Dwa dni temu montowałem eliptyczny kicz "N"ki i SNR miałem 11dB. Klient miał też C+. Z ciekawości podpiąłem miernik do anteny z C+ i pokazał mi SNR 7,9 dB.
    N-box w życiu by nie ruszył na sygnale o takiej jakości!

Jakie parametry sygnału z Astry (bo zakładam, że monoblok był na HB i As, gdzie konwerter na Astrę był zezującym) uzyskałeś na tym monobloku i 120cm antenie (siła, SNR i BER)?