Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy przewdwzmacniacz gramofonowy

Zaquadnik 03 Gru 2007 19:11 5015 6
  • Na początek chciałem zaznaczyć, że jest to pierwsza moja konstrukcja lampowa.
    Ale po kolei. Wzmacniacz powstawał etapami. Pierwszym był to prosty wzmacniacz dwustopniowy na podwójnych triodach ECC81. Każdy kanał składał się z pojedynczego stopnia wzmacniającego oraz wtórnika katodowego. Zasilacz oparty jest na dwóch diodach PY88, transformatorze TSL40/002 oraz filtrze RC typu potrójne L. Pierwszy prototyp miał całkiem przyjemne brzmienie, wyraziste tony wysoki i miękki bas. Poniżej kilka jego fotek.
    Lampowy przewdwzmacniacz gramofonowyLampowy przewdwzmacniacz gramofonowyLampowy przewdwzmacniacz gramofonowy

Okazało się jednak, że ma zbyt małe wzmocnienie oraz za słabe basy. Powstała więc kolejna wersja tego wzmacniacza. Dodałem stopień wejściowy w układzie kaskody na podwójnej triodzie ECC81 oraz zmieniłem nieco konstrukcję wtórnika katodowego, aby uzyskać lekkie stłumienie tonów średnich i wysokich. Rezultat okazał się w zupełności zadowalający. Wzmacniacz ma bardzo miłe brzmienie i głęboki bas :)
    Poniżej kilka fotek drugiego prototypu.

Lampowy przewdwzmacniacz gramofonowyLampowy przewdwzmacniacz gramofonowyLampowy przewdwzmacniacz gramofonowyLampowy przewdwzmacniacz gramofonowy

Nie ma tu żadnej regulacji głośności, ponieważ jest on zaprojektowany do współpracy z gotowym wzmacniaczem jako przedwzmacniacz gramofonowy ;)

Fajne!
  • #2 03 Gru 2007 19:29
    fuutro
    Poziom 43  

Niezłe jak na początek, w przyszłości unikaj obudowy plastikowej. Prostownik mogłeś zrobić na lampie EZ80, ale te się bardziej rzucają w oczy. Daj jakieś końcówki na anody, choćby ze starych lampowych telewizorów. Trafo jakoś obuduj i będzie ok.
    Zapodaj schemat jak możesz.

• #3 03 Gru 2007 20:10
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Trafo mi się podoba takie ;) Co do obudowy, cóż, moje niedobory w warsztacie mechanicznym wymusiły taką, ale sprawuje się okej. Kapturków na anody nie mam skąd wziąć :( Schemat wrzucę jak tylko go przerysuję do kompa ;)

• #5 21 Mar 2016 10:30
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Problem jest taki, że minęło 9 lat i muszę ten schemat odszukać. Pierwszy stopień był robiony w układzie kaskody.

• #6 25 Mar 2016 09:45
    kotuniunia
    Poziom 28  

Zaquadnik napisał:
    Problem jest taki, że minęło 9 lat

I ty przez ten czas nie założyłeś kapturków na anody? Pomyslałeś jak kogoś porazi,a szczególnie małoletniego? Nie wiem jak wysokie tam masz napięcie ,ale stały prąd "kopie" inaczej niż zmienny o tym samym napięciu.

• #7 25 Mar 2016 11:49
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Spokojnie, obecnie ta konstrukcja nie jest już używana =] Została zastąpiona przez zmodyfikowaną wersję. Zdjęcia pochodzą również sprzed tych 9 lat. Zobacz na daty z pierwszego postu =] Załączam schemat.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson