Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sens wymiany subów 18" na mocne mobilne 15" ?

03 Gru 2007 22:27 1899 14
  • Poziom 17  
    Właśnie skończył się sezon na imprezy i będzie trochę czasu na delikatną przebudowę na bardziej mobilne/lżejsze bo niestety często sam muszę dźwigać duże suby 18". Dorobiłem się już ADS PLX-2400 + 2 nadstawki na Beyma10mi100 +Selenium-210+ dwa suby na starych B&C RBX 18"(Xmax=4,9mm, 400W RMS).Grają dla mnie troszkę za mocarnie i myślę nad zmianą na mocne 600-800W 15" z dużym Xmaxem min 7-8mm. Do napędu basu używam jednego kanału PLX-a a więc 400w/8om, 760W/4om,1100W/2om. Jako że na rynku można zamówić mocne 15" z cewką 4omy np ponoć B&C, Beyma... I tutaj myślałem o np głośnikach B&C np 15PS100(700W) w wersji 4om. Waga niska=9,8kg, osiągi wyśmienite, cena super-akceptowalna (750zł). Na mniejsze imprezy zabierałbym jedną a na większe 2szt. Obecnie nadstawki są za głośne do basów: 700W/101dB no i PLX jest zawsze zimny więc warto by wykorzystać drzemiące w nim możliwości a wiadomo że są duże. Najpierw do wakacji były by zaaplikowane do obudowy BR a na wakacje dozbierałbym na BRT-115+kółka, wożone w passacie combi(powinny wejść z resztą sprzętu).

Napiszcie co sądzicie o takim rozwiązaniu, ewentualnie jakieś propozycje konkretnych,min 600W RMS, najlepiej 4omowych, lekkich (do najlepiej 10kg) 15". Cena nie gra roli, ale do 1300zł/szt max ;)
  • Użytkownik obserwowany
    15ps76 zobacz - szybki,lekki,ładnie grajacy(patrząc na charkę i t-s).

Pozdro
  • Poziom 33  
    a ktoś coś wie o głośniku beyma 15P1200ND patrząc po parametrach rewelacja 1200W xmax +/-9,5mm i cena poniżej 1000zł bo rozważam zakup takich
  • Poziom 30  
    Hi,

w obudowie ponizej 100L np. RCF LF15G401, LF15N401 czy nawet L15P300 (powoli juz wychodzi z produkcji ). Sa to glosniki jednak 8 Ohmowe. Jako 4 Ohmowe tez w takiej kompaktowej obudowie np. L15P200AK lub 18S 15LW1401 czy 15ND930.
    Pozdrowienia.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    To całe myślenie jest związane z tym że sam muszę to tachać, a po tym roku gdzie było około 100 imprez czasem mam dość. Czasy nam się pozytywnie zmieniają, sam myślę o przeprowadzce i kontynuacje studiów w Warszawie a tam myślę że będą większe możliwości niż w małym miasteczku(70tyś) i dodatkowo nie te fundusze... Teraz tylko spoko fajnie, impreza jedna za druga a na końcu składanie daje w kość. Jako że mam troszkę kasy niestety większość chwilowo zamrożonej w pożyczce u kolegi(3,5tyś) myśli chodzą po głowie żeby życie stało się przyjemniejsze i lżejsze ;) Potem myślę że tylko do szczęścia zostanie mi kupno wymarzonego Denona HD-2500 (3-4tyś) i ewentualnie zamiana wzmacniacza na np QSC PLX2502(2x1250W/2om, waga 9,5kg,cena 3600zł). I można wtedy uderzać na rejony Warszawy...

Tylko pytanko czy w większości głośników da się zamówić wersję 4om, bo jakoś nie widzę dla kręgosłupa kupowania oddzielnego wzmacniacza dla samych basów. A jednak żeby basy dogoniły w jakimś stopniu małe nadstawki(700WAES/101dB, 25litrów obudowy) potrzebuje wykorzystać te pełne 1100W/2omach żeby to odpowiednio grało.

Co do propozycji bardzo podoba mi się opcja Beymy 15P1200ND. Osiągi wyśmienite (Xmax=9,5mm,1200W AES, waga poniżej 8kg, Qts=0,31, Bl=26,3 przy cenie ponoć poniżej 1000zł super). Tylko czy na zamówienie idzie dostać wersje 4om, bo jedynie taka by mi odpowiadała. Czasowo mi się nie śpieszy czekać na zamówienia bo sezon w pełni ruszy pełną parą około kwietnia.
  • Poziom 17  
    Gdybym tylko miał osobę do dźwigania to nie zastanawiałbym się i brał PD i BRT115/118. Ale jeśli chcę sam to robić i nie połamać za parę lat to muszę albo zmniejszyć wagę, albo systematycznie łazić na siłownie (co jest myślę idiotycznym rozwiązaniem w moim przypadku). PD1550 waży 16kg to jest masakra jak dla mnie. Mój B&C 18" waży 12,5kg to w zasadzie to co zyskam na zmniejszeniu obudowy dodam przetwornikiem 3,5kg. Jedynie sens mocowy i brzmieniowy na pewno sie polepszyłby. A co do wózeczka to nie wyobrażam sobie jazdy na 1-sze piętro np szkoły, a takie jednak też się zdarzają, poza tym prawie wszędzie jest min. kilka stopni do pokonania. Czasem nie wiem gdzie będę grał jadąc na imprezę. Dosyć często jest że impreza spoko podobała się ale zanim się spakowałem już nie ma nikogo do noszenia, bo np w szkołach wszyscy uczniowie zostali rozwiezieni autobusami :D nie będę prosił pozostałych nauczycieli skoro biorę za to kasę...A na okolicznościówkach do kiedy gra muzyka do wtedy są ludzie chętni, nie mówiąc o weselach i innych imprezach ;) a kelnerki i tak mają co robić...Wiadomo że to tylko czasem tak jest... czasem wszystko od razu by wynosili ale o dziwo strat na razie niewiele...

A co do CIARE. "Marka w Polsce nieznana bo nieobecna na polskim rynku. " Więc ją można odpuścić jedynie co wiadomo że kolejny włoch to jest. Więc raczej odpada skoro nikt z tego forum specjalnie nie słyszał żeby ją można było gdzieś kupić u nas.

Na razie moje typy to:
    1. Beyma 15P1200ND-za wagę i moc
    2. B&C 15PS100-za wagę i cenę
    3. B&C 15PS76-za wagę i cenę
  • Poziom 30  
    Hi,
    25-30% to za duzo, ale 12-15% sie zgodze. Te glosniki mozna jednak zasilac wiekszymi mocami niz jest to przyjete. 100-300W wiecej podane na taki glosnik ( ktory oczywiscie jest ciety aktywnie i pracuje w "swoim" pasmie plus filtr sub-soniczny ) jest rzecza normalna.
    =>kagan007 - nie wiem jak "ciales" przedtem Twoje suby i topy, ale pamietaj ze Twoje suby musza pracowac do ok. 150 Hz ( przy Twoich topach ). Z dolu tez nie masz co przesadzac i suby stroic na 43-45 Hz. Ponizej tej czestotliwosci niepotrzebnie cierpia tylko glosniki , a i moc oddawana przez koncowki rosnie tylko niepotrzebnie.
    Pozdrowienia.
    P.S. Ciare nie znasz ? Szkoda. Glosniki 4 Ohmowe , ktore pracuja w malych "budach" podalem powyzej. 101 dB maja te Twoje glosniki tez nie za bardzo, raczej 97 (zobacz charakterystyke glosnika).
  • Poziom 17  
    Ja tylko podałem to co podaje producent. A czy kupując suby gdy pisze na nich że mają 100dB skuteczności będą tyle mieć w basie(40-150Hz)?? raczej nie. Jedynie w odpowiednich obudowach są w stanie tyle dać z siebie. Jedni producenci podają charakterystyki z włożonymi głośnikami w danej obudowei jak np PD, Selenium a inni podają jako free-air bez obudowy(beyma niestety nie pisze jako ma charakterystykę w konkretnej obudowie ale sądze że free-air jest)...Jeśli będzie mi mało SPL-u wrzucam do obudowy tubowej, gdzie ten mój głośnik idealnie się nadaje(na speakerplans nawet jest projekt i propozycja mojego głośnika) i uzyskam nawet prawdziwe 103dB, kosztem wielkości obudowy.
    Zasilam to PLX-em a więc dowolnie odcinam góry i doły, czasem kierując się uchem w zależności od sali. Obecnie 18" odcinam subsonikiem na 25Hz, ale mając 15" myślę że będzie subsonik włączony na 50Hz przy większych mocach dla bezpieczeństwa.
    Rozważam 15" o mocach 600-800W RMS a więc 1000W AES lub więcej na pewno nie spale, chyba że przesterem...

A co do Ciare to podaj gdzie można je zakupić w naszym kraju i gdzie są ceny(w zł) bo google milczą albo ja nie umiem z googli korzystać. A z zachodu sprowadzać jakoś mi się nie widzi, już wolałbym choćby B&C(Kraków-350km ode mnie), czy choćby Beyme (jakieś 60-80km ode mnie) bo jest na miejscu, mogę pojechać, zobaczyć, wybrać, mam gwarancję i autoryzowany serwis w kraju. Niestety o Ciare na obecną chwilę nie mogę tego samego powiedzieć...

Nie chcę się tutaj z nikim kłócić ani uznawać wyższości PD nad Ciare albo RCF-em i vice-versa tylko może znaleźć jakieś rozsądne optymalne dla mnie rozwiązanie. Dzięki za odpowiedzi i dyskusję jak się wywiązała.
  • Poziom 17  
    Tak się zastanawiając i rozważając oferty wpadłem na myślę ciekawy głośnik Beymy 15P1000Nd (1000W AES/2000W Program, 4"cewka, Qts=0,34, Bl=24,2Txm, Xmax=8mm, waga=5,9kg, Xdamage=52mm, cena=822zł, na magazynie dostępne 4szt modeli 4om).
    Tak więc muszę na razie posprzedawać 18" B&C http://www.bcspeakers.com/download/prodotti/PDF/more/162.pdf i zakupić na początek jeden dla testów...
    Wielkie dzięki za pomoc.
  • Poziom 17  
    Na tamtym czyli 15G550?? A co sądzisz o wybranym przeze mnie głośniku, dobry wybór?? Waga jednak jest jednym z kluczowych parametrów=5,9kg, a inne są na dosyć przyzwoitym poziomie, no i serwis który mam raptem około 70km od domu... Gram z cd głównie muzykę mechaniczną (dance, pop, disco, techno, electro, house...) 95% w salach.