Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek napięcia na mixerze a zasilacz

fikus89 03 Gru 2007 22:36 933 4
  • #1 03 Gru 2007 22:36
    fikus89
    Poziom 14  

Witam. Problem ma się tak. Mam Dj Mixer Reloop 1-kill (staaary model pewnie wiekszosc z Was go nie zna i nie znajdziecie nic o nim :P ). Mixer kupilem od kolegi.. wiekszosc swojej kariery przeleżał na półce i sie kurzyl...

Kumpel dal mi do niego zasilacz 10V 1000mA, mixer potrzebuje jednak zasilacza 12V 500ma. Na tym zasilaczu od kolegi przy wiekszym wzmocnieniu przygasala dioda zasilania i dzwiek byl znieksztalcony.

Kupilem wiec na allegro zwykly zasilacz za 5 zl 12V 500mA. Podlaczylem i elegancko wszystko smigalo na max wzmocnieniu nic nie przygasalo, zadnych znieksztalcen poprostu malinka :) Wzialem mixer na impreze na ktorej pokretla GAIN i MASTER sie troche wypocily (bo w koncowce mocy na wejsciu pod ktore bylem podpiety bylo slabe wzmocnienie :/) - mixer chodzil na granicy przesteru okolo pol nocy ale bylo ok.
    Po imprezie mixer chodzi jak na zasilaczu tym co ma napiecie 10V... :/ Dioda przygasa i dzwiek jest brzydko znieksztalcony.. Sprawdzilem miernikiem i zasilacz podaje napiecie nie 12V a 14V! Czy mozliwe ze zasilacz zajechalem? Czy moge go oddac na gwarancje na tej podstawie?

Poprawilem lutowanie wtyczki zasilania w mixerze (bo jak go kupilem to byla lekko wyrwana :/) ale nie przynioslo to skutku. Prosze o opinie co sie moglo stac, co zrobic z tym fantem? Czy ewentualnie musze kupic porzadniejszy zasilacz o wiekszej mocy. Pozdrawiam.

0 4
  • Pomocny post
    #2 03 Gru 2007 22:45
    edberg
    Poziom 30  

Prawdopodobnie kupiłeś zasilacz nie stabilizowany i bez obciążenia masz wyższe napięcie. Zasilacz stabilizowany bez względu czy pod obciążeniem (podłączony pod mixer) czy bez napięcie będzie miał takie samo.
    Sądzę że Twój mixer nie ma stabilizacji w środku i dla tego polecam zasilacz stabilizowany 1A 12V (może mieć więcej niż 1A)
    Ma to bowiem wpływ na zakłócenia i czystość dźwięku.

0
  • #3 03 Gru 2007 22:52
    fikus89
    Poziom 14  

O kurcze taki motyw hmm ;)
    No tak jest to zasilacz niestabilizowany pradu przemiennego. Ale dlaczego na poczatku mixer chodzil tak jak powinien a teraz jest juz cos nie tak..? Kwestie stabilizacji przyjalem do wiadomosci :) Teraz juz wiem ze im wiekszy amperaz tym lepiej - napewno nie zaszkodzi miec zapas tym bardziej w urzadzeniach audio.

0
  • #4 03 Gru 2007 23:06
    edberg
    Poziom 30  

Jest taka możliwość , twój zasilacz niestabilizowany podał wyższe napięcie bo w sieci mogło być wyższe , w skutek czego wlały się kondensatory elektrolityczne w filtrze miksera.
    Rozkręć i sprawdź czy jakiegoś nie rozerwało przy gnieździe od zasilania lub po drodze!

0
  • #5 03 Gru 2007 23:14
    fikus89
    Poziom 14  

Uuu nie podoba mi sie ta opcja. Zaraz poszperam czy nic nie napecznialo... Co do tych zasilaczy tak przegladam allegro i w wiekszosci nie jest oznaczone czy na wyjsciu jest napiecie stale czy przemienne.. Moze to wynika z czego innego w opisie? Nie znam sie za bardzo oswieccie mnie .. ;p I jeszcze jedno. Co to jest zasilacz impulsowy? Na czym to polega. Jaki prąd on podaje. I czy takie cos sie nada...

Edit: Hmm, ze tak zapytam bardziej doswiadczonych.. Jak wygladaja plamy na plytce pcb bo rozlanym elektrolicie..? Albo moj mixer plywal w jakimś drinku.. albo kondensatory sie polały.. (wiem ze plyka jest pokryta warstwa kalafonii zeby uniknac korozji, ale tutaj jest taki jakby bialy matowy nalot miejscami...) Ale raczej żaden kondzio w okolicy zasilania nie wyglada na napuchniety/niesprawny. Da sie je sprawdzic jakos multimetrem?

Edit2. Fragmencik sciezki do ktorego wlutowana jest jedna z nozek gniazda zasilania jest wylamany/wypalony.. nie iwem jak to nazwac.. jest poprostu goly laminat. Moze styk jest tak maly ze za male napiecie dochodzi do mixera? Cyna nie chce mi sie przykleic do sciezki takto bym ja lekko pogrubil :/ Ehh brak doswiadczenia :(

0