Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w budowie taniej sieci WiFi

04 Dec 2007 08:48 1800 10
  • Level 11  
    Witam wszystkich.
    Mam prośbę ja w temacie.

Opiszę o co mi chodzi
    Mianowicie chcę zbudować małą sieć WiFi. Wiadomo w jednym domu będzie baza no a reszta to klienci. Przewiduję max do 8 userów w sumie więc sieć będzie dość mała. Odległości max do 200 m widoczność idealna. Przy klientach którzy są bliżej rzucenie przewodu nie wchodzi w grę gdyż musiał by być zawieszony nad drogą co stwarza problemy nie tylko natury technicznej (typu linki wzmacniające ale i dociekliwe pytania ludzi po co to na co itd.) a tak radiówkę każdy będzie robił na swoim domku.
    Teraz pytania:
    1. Jaki Acces Point z modemem na bazę (tani i prosty w konfiguracji) ?
    2. Jaka antena na bazę (tania) ? Przypuszczam ze jakiś sektor.
    3. Odnośnie klientów to dam sobie radę :)

Chodzi mi głownie o bazę. Proszę o konkretne propozycję odnośnie sprzętu. Np widziałem na Allegro coś takiego REQUEST AWHG-25. Tanie to ale pewnie by się nadało. Ale nic proszę o propozycje.
  • Level 19  
    U ciebie to napewno panelowke jakas, nie jestem w tym ekspertem ale wg mnie taka powinna Ci wystarczyc. Jak poza tym chcesz zeby bylo tanio to u klientow zamiast kupowac anteny mozesz sam zrobic dobre yagi. Ja ciagne z takiej samorobki. Mam odleglosc od bazy ok 800 a sygnal byl w okolicach 80%. Teraz mi spadl do 50 bo robilem antene na szybkiego i nie zatkalem i ostatnio nalecialo troche deszczu i sniegu i sie pogorszyl.
    Koszt takiej antenki to niecale 10zl.
  • Level 20  
    ~sojer wrote:
    Z anten to bym ci polecił coś takiego: http://shop.interline.pl/product_info.php?cPath=37_46_45&products_id=26 . Mam taką i lepiej się sprawuje jak wynalazki z allegro co niby mają 22dB.

Kolego, na dzień dobry odradzam Ci anteny rozwartoprądowe. Jak przyjdzie sezon wyładować atmosferycznych będziesz miał szansę się o tym przekonać
    :evil:
    Ja proponuję jakiś sektor o poziomej polaryzacji 8-12 dBi. Choć 12 to trochę zbyt wiele, ale zawsze można ustawić AP na 80% :D

Jeśli chodzi o AP to Planet WAP-4035, urządzenie nie do zamęczenia 8)
  • Level 21  
    @ R_Przemek akurat ta antena jest zwarta dla pradow stalych.
  • Level 20  
    @ klopik24 racja, teraz zagłębiłem się nieco w specyfikacje owego produktu. A moja poprzednia wypowiedź była umotywowana tym że jakiś czas temu anteny horyzontalne interline były sporym problemem w czasie burzy .
  • Level 23  
    Sprawdź najnowszy PCFormat. Ostatnio było tam o tworzeniu sieci.
  • Level 22  
    glodny20 wrote:

1. Jaki Acces Point z modemem na bazę (tani i prosty w konfiguracji) ?

Nie napisales jaki modem ale domyslam sie ze chodzi o ADSL.
    Polecam router z qos'em ktory bedzie sprawiedliwie zarządzał pasmem
    Np taki http://www.dipol.com.pl/router_tp-link_adsl_a...ointem_w_technologii_extended_range_N2901.htm

glodny20 wrote:

2. Jaka antena na bazę (tania) ? Przypuszczam ze jakiś sektor.

Na 200m to spokojnie wystarczy ta http://shop.interline.pl/product_info.php?cPath=37_46_45&products_id=24

U klientow tanie karty TP-Linka + panele albo yagi 8dbi.
  • Level 15  
    panele 8dbi spokojnie wystarcza chyba ze bedzie ok 20m kabla to panelik np netusa 10dbi styknie. Tylko pamietaj o polaryzacji
  • Level 19  
    skoro ma byc tanio to po co kupywac klientom panele? tak jak mowilem wczeniej zrobic yagi i bedzie ok. Za 4 takie zaplacisz 20zl moze ciut wiecej, no oczywiscie jeszcze musisz doliczyc kabel
  • Level 22  
    jak rozumiem to neostrada?czy dsl?,jezeli neo to modem cerberus pentagram ,router linksys wrt-54gl
    antena z tego co widzę klienci dosyc szeroko rozstawieni ale odległośc niewielka i widocznośc jest czyli tak jak polecali wyżej dookólna wystarczy koszt jakieś 600 zł na bazę a dlaczego ten linksys ?,po wgraniu tomato robi się niezła maszynka ,qos i skrypt do podziału pasma i u mnie ponad 30 klientów nie narzeka ,w tym przedziale cenowym ciężko znależć coś lepszego ...