Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mandriva Linux + otoczenie sieciowe

gruberek11 04 Gru 2007 10:46 2377 4
  • #1 04 Gru 2007 10:46
    gruberek11
    Poziom 17  

Witajcie

Mam siec zbudowana w oparciu o normalny kabelek skretke. W sieci pracuja komputery pod windows xp.Konfiguracje:
    ip statyczne 192.168.0.xx - wybieram stale ip. Mandrive ustawilem na 192.168.0.88 - komputer widzi internet, moge pingi wysylac po nr ip na inne komputery dzialajace pod Win Xp. Problem polega na tym ze chcialbym zeby komputer z linuxem byl widoczny w otoczeniu sieciowym - chcialbym na nim udostepnic jeden katalog i dac prawa do odczytu i zapisu przez 5 komputerow z sieci. Wszystko niby logiczne ale nie widze komputera z linuxem w otoczeniu sieciowym, pingi nie dochodza, jak skonfigurowac wszystko aby dzialalo., Czytalem o konfiguracji pliko smb ale nic to nie pomoglo, juz nei wiem co moge zrobic? Pingi z komputerow do linuxa nie dochodza:/ chociaz z niego mozna wysylac pingi do innych

0 4
  • #2 04 Gru 2007 10:53
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

W interfejsie graficznym masz odpowiednie narzędzie - nazywa się chyba "Lin Neighbors".

0
  • #3 04 Gru 2007 11:11
    gruberek11
    Poziom 17  

Z mandrivy widze komputery w sieci, ale nie widze komputera z linuxem i nie przechodza do niego pingi, co poradzic na to?

0
  • #4 04 Gru 2007 11:34
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

gruberek11 napisał:
    Z mandrivy widze komputery w sieci, ale nie widze komputera z linuxem

Aby był widoczny trzeba uruchomić i ustawić Sambę.

Cytat:

i nie przechodza do niego pingi, co poradzic na to?

Wyłącz jego blokowanie przez firewall.

0
  • #5 04 Gru 2007 14:43
    gruberek11
    Poziom 17  

Wiem ze jestem poczatkujacy ale chce sie nauczyc wiec popytam:)

Jak skonfigurowac ta sambe? mam mandrive 2006
    Jesli chodzi o pingi to w centrum sterowania mandriva linux 2006.0 wylaczylem zapore ale nadal to samo, czy jest jakas jeszcze ? gdzie szukac?

Dodano po 11 [minuty]:

Na linuxie mam:

- moge pingowac na innych z windowsa
    - moge przegladac siec (jak zainstalowac lise? wywala mi blad ze wyglada na to ze lisa nie jest uruchomiona, aby uzywac...) jak temu zaradzic? moze jakis krok po kroku?
    - samba ? jak skonfigurowac

Dodano po 2 [godziny] 41 [minuty]:

Okey zrobilem ze widac linuxa w sieci windowsa, teraz pytanie jak skonfigurowac linuxa jako kontrolera domeny?

Mam super przewodnik ze strony http://strefa.mandriva.pl/wiki/index.php/BW/samba\

Tylko zastanawiam sie czemu ja nie mam w centrum sterowania zakladki udostepnianie plikow,praca grupowa?

0