Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary zabezpieczeń przeciążeniowych

08 Gru 2003 20:31 5654 11
  • Poziom 29  
    Witam ! :D
    Mam lamerskie pytanko w jaki sposób sprawdzić nastawy zabezpieczeń przeciążeniowych do silników czyli popularnie zwanych "termików" ?
    Chodzi mi o przebadanie nastawy zabezpieczenia w kwestii właściwego jej skalowania.
    Kiedyś słyszałem, że powinno się mierzyć czas zadziałania przy przepływie jakiejś krotności nastawionego prądu ale nie pamiętam jakiej.
    Nie byłoby problemu ale nie mam katalogowych tabel (wykresów) do tych zapezpieczeń co posiadam.

Pozdrawiam !
    Marek
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    1,2 x prąd nastawiony - musi zadziałać przed 20 min
    1,5 x prąd nastawiony - musi zadziałąć przed 2 min.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    o ile dobrze zrozumialem:

przy 6-10In (w zal.od rozruchu 6lekki)

wtedy powinien wylacznik "bezwlocznie" zadzialac

pozdrawiam
    erykk
  • Specjalista Automatyk
    Zasadniczo chodzi o to co mówią przedmówcy , jednakże przy wyzwalaczach przeciążeniowych np. typu termik szybkość wyzwolenia zależy od "class" termika . Jest to właśnie określenie czy ma termik wyzwalać przy typowej dla silnika (asynchroniczny trójfazowy) 5-10 krotności prądu znamionowego , czy np. w przypadku ciężkiego rozruchu (np. wentylator z małym sinikiem a dużym skrzydłem) 20-25.
    Mogę przesłać konkretne charakterystyki I/t dla poszczególnych "class" w przypadku zainteresowania.
  • Poziom 29  
    jiwaniuk
    A czy wcześniej nie trzeba przez niego przepuścić In przez jakiś czas w celu nagrzania ?
    Jeśli tak to jak długo ?
  • Poziom 31  
    takie zabezpieczonko to jest pewien model silnika i powinno oddawac stan jego nagrzania i w zależności od tego wyłączyć szybciej lub później. w typowych badaniach nie podgrzewa sie specjalnie bo on grzeje sie podczas prób
  • Poziom 28  
    O ile dobrze pamiętam to termik grzeje się prądem 1,1 In przez 20 minut, a powinien rozłączyć styk po czasie 30sek i zwiększeniu prądu do 1,5 In.
  • Poziom 15  
    jiwaniuk napisał:
    1,2 x prąd nastawiony - musi zadziałać przed 20 min
    1,5 x prąd nastawiony - musi zadziałąć przed 2 min.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

Nie mam literatury fachowej pod ręką, ale 1,1In do 1,2In to prąd zadziałania wyzwalaczy nadprądowych. 5, 10 krotność zależy od charakterystyki - B,C,D. Pomiar danego zabezpieczenia należy preprowadzać w odniesieniu do jego chrakterystyki.
    :roll:
    macher
  • Poziom 21  
    Witam
    Czym innym jest zabezpieczenie uzwojeń silnika od skutków przeciążeń,
    tu nastawa zabezpieczenia termicznego silnika dla normalnych warunków
    klimatycznych wynosi x1,1,dla warunków tropikalnych 1,05.Dla zabezpieczenia nadprądowego silnika elektr.i instalacji go zasilającej od skutków zwarć współczynnik k jest zależny od sposobu rozruchu i rodzaju zabezpieczenia
    nadprądowego.Sama nastawa przekaźnika termicznego nie zawsze wystarcza.Często zdarza się iż nowy "termik" jest wadliwy i następuje uszkodzenie silnika.Niestety brak w sprzedaży aparatów do regulacji i sprawdzania "termików".
  • Poziom 15  
    janhen napisał:
    Witam
    Czym innym jest zabezpieczenie uzwojeń silnika od skutków przeciążeń,
    tu nastawa zabezpieczenia termicznego silnika dla normalnych warunków
    klimatycznych wynosi x1,1,dla warunków tropikalnych 1,05.Dla zabezpieczenia nadprądowego silnika elektr.i instalacji go zasilającej od skutków zwarć współczynnik k jest zależny od sposobu rozruchu i rodzaju zabezpieczenia
    nadprądowego.Sama nastawa przekaźnika termicznego nie zawsze wystarcza.Często zdarza się iż nowy "termik" jest wadliwy i następuje uszkodzenie silnika.Niestety brak w sprzedaży aparatów do regulacji i sprawdzania "termików".

Tak 1.1In to zabezpieczenie od przeciążeń to ono po 1h czy 2h (nie pamiętam ale jest przecież literatura ) ma spowodować zadziałanie zabezpieczenia termicznego tzw. "termika".
    A zabezpieczenie zwarciowe to te 5,10,15 a dla wył. silnikowych chyba właśnie 15 czyli charakterystyka D w wyłącznikach zwykłych.
    :roll:
    macher