Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostepność części do budowy robotów

05 Gru 2007 01:25 2650 7
  • Poziom 13  
    Witam.
    Niedawno zaczalem sie interesowac tematyka budowy robotow ( czy tez minibotow ) i wrecz zafascynowany postanowilem zbudowac cos wlasnymi silami :)

czytam forum od kilku dni i mam wrazenie ze wiem mniej niz wiedzialem na poczatku ;] w kazdym temacie wymienia sie inne mikrokontrolery, inne sterowniki itp, ze juz nie wiem czego uzyc do budowy takiego minibota.

mam zamiar na poczatek zrobic cos prostego, mianowicie poruszanie sie z zapisanej sekwencji ruchow i w miare postepow dodac jakies czujniki czy bajer typu podazaj za swiatlem czy linia.

moglby mi ktos powiedziec czy mikrokontroler ATmega8 jest dobrym wyborem dla poczatkujacego tak aby moc pozniej troszke minibota rozbudowac?

czesci jakie do tej pory wiem ze potrzebuje to:
    Mikrokontroler ( http://ie.farnell.com/jsp/Semiconductors/Microprocessors+/+Microcontrollers+&+peripherals/ATMEL/ATMEGA8-16PU/displayProduct.jsp?sku=9171380 )
    Mostek H do sterowania silniczkami (http://ie.farnell.com/jsp/Semiconductors/Drivers/TEXAS+INSTRUMENTS/L293NE/displayProduct.jsp?sku=403283)
    silniczki ( mam ze starych CD romow :)
    bateria od telefonu SonyEricsson

i to narazie tyle co wiem ze potrzebuje.. A co z jakimis kondensatorkami itp? jakie i ile potrzebuje to nie mam zielonego pojecia ;/

no i oczywiscie programator. Na stronie do ktorej prowadza odnosniki nie moge znalesc zadnych.. tak samo jak plytek uniwersalnych.. A chcialbym zamowic wszystko odrazu z jednego sklepu

czy te czesci zawarte w linkach nadaja sie do tego? Mieszkam w irlandii i to chyba jedyny sklep elektroniczny online jaki znalazlem.

dzieki i pozdrawiam
    v1ck
  • Poziom 13  
    a czy moglby mi ktos na podstawie tych stronek pomoc sporzadzic liste czesci ktore potrzebuje do budowy takiego robota? chcialbym odrazu na przyszlosc miec mozliwosc rozbudowy go o pare czujnikow itp.

albo jeszcze lepiej jakby mogl ktos kupic w polsce w elektronicznym ( ceny 4x mniejsze.. ) i mogl wyslac do mnie do irl :)? Oczywiscie zaplace za fatyge rowniez :)

dzieki, pozdrawiam

v1ck
  • Poziom 20  
    skontaktuj sie np. z dart elektronik (reklama na elce ) i zapytaj o wysylke zagraniczna, z pewnoscia niebedzie z tym problemu, przeciez wszystkie elementy zmieszcza sie w normalnych rozmiarow kopercie
  • Poziom 39  
    chyba nie do końca wszystko przeczytałeś lub za bardzo nie rozumiesz pewnych spraw , co Ci da zakup mikrokontrolera jak nie masz czym go zaprogramować , musisz mieć również podstawową wiedzę w tej dziedzinie i trochę praktyki , pytasz o inne podzespoły przecież praktycznie w każdym projekcie masz wszystko podane , z silnikami z Cd za wiele nie da się zrobić chyba że dorobisz odpowiednią przekładnie , bateria z telefonu nadaje się tylko do telefonu do zasilnia silników wcale
    proponuje przeczytaj wstęp do Elebota i przemyśl sobie to wszystko , na początek spróbuj sił w prostych konstrukcjach typu Beam a dopiero potem myśl o bardziej zaawansowanych konstrukcjach
  • Poziom 13  
    Programator to druga sprawa i zamierzam go rowniez zlozyc, to ze nie wiem jakie czesci sa jeszce potrzebne to dlatego ze w roznych postach, schematach sa rozne wartosci dla tych samych kontrolerow/mikroprocesorow.. znam c# c++ php i mysql, programowalem pare lat wiec nie widze roznicy miedzy zlozeniem robota na mikroprocesorze czy bez.. z plusem oczywyscie na mikroprocesor.

Wcale nie mam wygorowanych wymagan, ale chce zlozyc robota najprostrzego wyposarzonego wlasnie w mikroprocesor.

Chce sie czegos nauczyc wiec mam nadzieje ze mi pomozecie :)

pozdrawiam, v1ck
  • Poziom 20  
    zdecyduj sie na jakis projekt, i podazaj jego sladem, niewymyslaj nic nowego bez praktyki... jak sam wiesz kazdy projekt na uC da sie rozbudowac, ale trzeba od czegos zaczac.
  • Poziom 13  
    wlasnie oto chodzi ze chce zrobic najprostszy ktory sie powtarza na forum. zeby sie poruszal z zapisanej sekwencji ruchu.

czy atmega8-16PU bedzie dobrym wyborem do dalszej rozbudowy? do tego Mostek H l293D? czytalem ze potrzebuje jeszcze jakis kwarc do tego procka ale nie wiem oco chodzi dokladnie :)