Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie wzmacniacza - wentylator głośno pracuje

brodaczus 05 Gru 2007 13:18 2240 14
  • #1 05 Gru 2007 13:18
    brodaczus
    Poziom 11  

Mam taki wzmacniacz

http://picasaweb.google.pl/brodaczus/Mesa/photo#5069961310022556482

i mam zamiar maskownice wstawic z tyłu z blachy perforowanej i chciałbym sie dowiedzieć czy można w nia wmontować wentylator tuż za lampami. Jaki on musi być i czy jego lokalizacja bedzie dobra. Czy musi być wiatrak w tym miejscu co na zdjęciu? Dodam że strasznie głośno chodzi. Masakra, w domu nie idzie wytrzymać :D

0 14
  • #2 05 Gru 2007 15:48
    fuutro
    Poziom 43  

Wystarczy, żeby między lampami był wystarczający ruch powietrza. Możesz dać na tylna pokrywę wentylator czy dwa z kompa na przykład - będzie ciszej a też są wydajne.

1
  • #3 05 Gru 2007 18:54
    bslaw
    Poziom 17  

Po obejrzeniu zdjęć zauważyłem fabryczny? włącznik "Fan" i "On". Sprawdź, czy w konstrukcji nie było miejsca na wentylator - nie musi być orginał - ważne by WYMIENIAŁ, nie mieszał gorące powietrze.

p.s. Fajny wzmacniacz. Gdzie zdobyłeś?

0
  • #4 10 Gru 2007 20:06
    brodaczus
    Poziom 11  

Houk!

bslaw: Jestem min. 3 włascicielem tego heada, kupiłem od gitarzysty grającego metal, jest to kopia mesy mark 3, niestety nie wiem w jakim miejscu mógł sie znajdować od poczatku ten wentylator, nie ma nigdzie na niego miejsca... Dziś próbowałem podłaczyć w miejsce tego wentylator z kompa (jak mniemam 12 V one mają) zmierzyłem napiecie we wzmacniaczu i dziwne to jest ale waha się miedzy 0.2 - 0.8 V (???) ale podłaczyłem i skopcił sie odrazu. ;/ Co sugerujesz?

0
  • #5 12 Gru 2007 13:37
    bslaw
    Poziom 17  

A w którym miejscu mierzyłeś? Sprawdź pomiędzy zaciskiem wiatraka (lub włącznika "FAN") a masą.
    Jeżeli hałas jest BARDZO dokuczliwy, to widzę dwa wyjścia:
    1. O ile nie wywoła to jakichś buczeń i przydźwięków, to pociągnąć wyprostowane 6,3V z uzwojenia żarzenia.
    2. Grać głośniej :)

0
  • #6 12 Gru 2007 14:22
    brodaczus
    Poziom 11  

bslaw: mierzyłem przy dotykając dwóch przewodów odchodzących z przełacznika Fan ustawionego na On. 2 metodę jest praktyczna na próbach i koncertach ale jak chce pograc w domu (bloku) to sam wiesz. Widziałem w orginalnych Mesach że ludzie własnorecznie dorabiają wiatraki komputerowe umieszczając je na dnie wzmacniacza nawet bez wycinania dziury...ale wydaje mi sie że na tylnej maskownicy tez by sprawdził się?? a co do 1 hehe to nic nie czaje z tego co napisałeś <sciana>

0
  • #7 12 Gru 2007 14:42
    bslaw
    Poziom 17  

Z transformatora zasilającego wyprowadzone jest m.in. napięcie żarzenia 6,3V - to te zwoje nawinięte grubym drutem. Po wyprostowaniu można nim zasilić wiatrak, niestety - nie będzie się obracał ze swoją max. prędkością. To nasunęło mi "kolejnego pomysła" - zasilanie autonomiczne z niewielkiego (4VA) transformatorka + mostek prostowniczy. Trafko 230/12V, 4VA - wymiary ok. 50x50 mm, można byłoby wykorzystać właśnie pstryczek pt. "FAN"

0
  • #8 12 Gru 2007 14:50
    brodaczus
    Poziom 11  

Ok czaje, ale dlaczego nie moge podłaczyć wiatraka z kompa które są ciche w miejsce tego co jest? Dlaczego się pali?? Trzeba az tak kombinować z tym osobnym zasilaniem?

1
  • #9 12 Gru 2007 15:00
    bslaw
    Poziom 17  

Ponieważ wiatrak z kompa powinien być zasilany z 12V. Już wiesz co się stanie, jeśli zasilisz go z 230V. Napięcia 0,2 - 0,8V ? Zmierz jeszcze raz - pomiędzy włącznikiem a masą (chasis). Uważaj na wysokie napięcia występujące w Twoim wzmacniaczu!

1
  • #10 12 Gru 2007 15:03
    fuutro
    Poziom 43  

Do uzwojenia żarzenia możesz podpiąć podwajacz napięcia i z tego zasilać wentylatory. Pytanie tylko czy uzwojenie ma wystarczającą wydajność aby uciągnąć jeszcze wentylatory.

0
  • #11 12 Gru 2007 15:20
    brodaczus
    Poziom 11  

Faktycznie zasilanie jest na 230V. Więc chyba nalezy zrobic to osobne trafo tylko jak? Moge to tylko zrobic z jakimś schematem :( inaczej nie potrafię. (zasilacz 9v juz raz wykonałem jakie doświadczenie je hehe). Moge podać maila: brodaczus(malpa)o2.pl

0
  • #12 13 Gru 2007 14:52
    bslaw
    Poziom 17  

Jaki schemat! Niewielki transformator(230/12V) + mostek prostowniczy = zasilacz w sam raz do wentylatora.

0
  • #13 14 Gru 2007 09:57
    brodaczus
    Poziom 11  

No to chyba najlepiej kupić jakiś zasilacz stabilizowany, za 15 zł na ruskich ;P

0
  • #14 14 Gru 2007 10:33
    bslaw
    Poziom 17  

Nie musi być stabilizowany. A w ogóle to nie przeginaj! Gdzie satysfakcja z dobrze wykonanej roboty?

0
  • #15 14 Gru 2007 11:37
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ze względu na brak podstawowej znajomości prostych konstrukcji elektrycznych temat byłem zmuszony zamknąć. Takie problemy rozwiązuje się w dziale" Poczatkujący, Laborki, Teoria, Referaty". W tym dziale obowiązują takie zasady:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic667366.html

0
  Szukaj w 5mln produktów